Закулісся працівників ювелірної індустрії та вся правда про неї

Коштовності приносять їх власникам, а особливо жінкам, море задоволення. Працювати в ювелірному магазині — це ніби годинами знаходитися в скриньці, повній скарбів. Хоча праця ця може бути дуже важкою (спробуйте двічі на день виймати і переносити важкі планшетки прикрас до сейфу і назад або поспілкуватися з примхливими клієнтками), та в ній багато позитиву. Приємно допомагати людям здійснювати важливі покупки для найщасливіших моментів життя.

Професіонали не дуже люблять розкривати своїх секретів, але наша редакція з перших уст розповість усі таємниці ювелірного світу. Наша героїня щиро ними поділилася.

Як я стала продавцем ювелірного

Вважається, що стати продавцем ювелірних виробів може не кожен. За увесь світ не скажу, але я отримала місце в магазині одного з найвідоміших ще в СРСР брендів, просто зайшовши за оголошенням, з вулиці. Жодних рекомендацій, жодних знайомств. Хоча у головному офісі та правлінні у нас працювали здебільшого чоловіки, жодного продавця або директора чоловічої статі за всі роки роботи я не зустріла. Навіть самій цікаво: хлопців просто не беруть на таку роботу чи їм в голову не приходить йти на таку роботу?

Як проходить навчання

Коштовності

Перший місяць був дуже важким. Учнів відразу ставлять за прилавок, щоправда, закріплюючи за більш досвідченим продавцем, видають важкий талмуд з теоретичними відомостями, на цьому введення в професію і завершується. Різні курси підвищення кваліфікації, зустрічі з представниками ювелірних заводів бувають, але рідко і не для всіх. Насправді, середньостатистичний продавець нітрохи не більше обізнаний, аніж середньостатистичний покупець. Якщо бачите, що консультант не може допомогти вам з вибором — зверніться до іншого, більш досвідченого. А за потреби більш кваліфікованої помочі вдайтеся до ювелірів або професіоналів у сфері дорогоцінного каміння — гемологів.

Читайте також: Як взяти кортизол під контроль і зняти стрес за 6 кроків

Як ми допомагаємо з вибором

Як у кожного продавця, у мене було завдання продати якомога більше якнайдорожчих виробів, щоб виконати план магазину. Тож не варто соромитися попросити виріб саме з бажаним камінцем і не звертати увагу на всі “переконування і вмовляння” продавців.

Ювелірні вироби — хороше вкладення грошей?

 

Це — одна з найбільш поширених помилок. Купіть в магазині перстень і спробуйте опісля зразу зайти з ним в ломбард — скільки вам за нього запропонують? Добре, якщо 20-30% від того, що ви щойно заплатили. У вартість виробу закладена робота ювелірів, націнка торгової мережі, податки тощо. Щоб здати виріб не як брухт, він повинен мати підтверджену художню цінність — сюди не входять однотипні варіанти у поширених ювелірних мережах.

А як щодо відомих ювелірних брендів? Tiffany, Buccellati, Cartier — це гігантські корпорації, які випускають впізнавані коштовності. Якщо ви готові переплачувати в 3, а то і в 5 разів за те, щоб той, хто розбирається, здалеку побачив, що у вас сережки від Boucheron, то хто вам заборонить? Моя подруга, до речі, колись попросила знайомого ювеліра повторити їй каблучку від Tiffany. Він дуже неохоче зробив репліку з аналогічних матеріалів, і вона обійшлася разом з роботою приблизно в € 5 000 супроти € 15 000 в офіційному магазині.

І все-таки вкладати капітали в ювелірні вироби вигідно. Але для цього потрібно мати дуже гарних консультантів-гемологів і чималі «зайві» гроші. Варто, що дорожчають з часом великі (не менше 1 карату для коштовних і не менш 5 для напівкоштовних) камені, вставлені в штучні вироби або в вироби з рідкісної серії від відомих ювелірів. Найбільше зараз цінуються (не враховуючи вже старовинних коштовностей з провенансом, підтвердженої документами з історією власності) прикраси, виготовлені на початку та всередині минулого століття.

Наскільки натуральні “натуральні” камені

Коштовності

Покупці часто допитувалися: «А це точно натуральні камені?» Щоб не вдаватися в тривалі подробиці, найчастіше я просто говорила: «Так, звичайно», але насправді правильна відповідь: «А що ви називаєте натуральним?» Є камені штучно вирощені, «синтетика», але за основу взяли дещицю справжнього самоцвіту дуже низької якості. Хімічно одержаний камінь абсолютно ідентичний своєму природному аналогу. А є природні, але які пройшли спеціальну обробку. І в цьому немає нічого страшного.

Що буде, якщо не піддавати натуральні камені жодним маніпуляціям? Якщо в них є вада, вони так і залишаться тьмяними, неяскравими, природної краси ви від них не дочекаєтеся, а ціни навіть на справжні рубіни і смарагди будуть дивно низькими. Камені ж з тріщинами можуть просто розколотися в будь-який невдалий момент.

Як продавець може вас ошукати?

Правильна відповідь: у великій ювелірній мережі ніяк. Ввести в оману, наспівавши про унікальність каменю і вироби, — так, але він все одно продасть його за тією ціною, що вказана на ярлику (а вірогідно, ще й знижку зробить). Серед моїх покупців ходила легенда про продавців, які підміняють той виріб, який ви міряли, на інший, з сейфу, гіршої якості. Таке не стільки неможливо, ба й навіть безглуздо. Якщо мова йде про прикрасу ціною не в сотні тисяч, вони всі типові: у них не тільки однакова вага оправи, але і чистота, і каратність каменів також ідентичні. Якщо ж виріб випущено тиражем в кілька екземплярів, то в одному магазині немає резону тримати їх в кількості більшій, ніж 1 штука, — підмінити просто нема на що.

Яких покупців ми не любимо

Коштовності

Продавці ювелірних виробів мало чим відрізняються від тих, хто торгує ковбасою: і ті й інші терпіти не можуть покупців, які поводяться з нами як з обслугою, хамлять і скандалять. Якось у нас дуже пристойно одягнена жінка «елегантного віку» вибирала сережки, дуже дешеві, а отже, зроблені з тонкого золота. Цей метал м’який і в такій кількості легко гнеться і деформується. Вибирала для себе, і я попередила, що за товщиною мочки вони їй не підійдуть. Вона все одно зажадала показати і почала міряти. Так і погнула дужку. То після цього вона ще й на мене ж накричала, хоча ніхто не змушував її купувати зіпсований виріб. А іншого разу прийшов чоловік, вельми простацького вигляду, трошки напідпитку, і з компліментами та посмішками дав нам значний прибуток у касу, взявши неймовірно дорогий комплект з сапфірами і діамантами.

Навіщо мені пропонують почистити мої коштовності?

Не варто в такій пропозиції шукати підступів — ніхто не збирається міняти ваші камені на підробку. Пропонують таке з кількох причин: нам вигідно затримати вас в магазині довше, раптом ви щось приглянете для себе за цей час; нам хочеться, щоб ви частіше заходили саме до нас. І якщо у магазині є ювелір, поки ми чистимо каблучку або сережки, можна побачити, чи не розхиталися кріплення, чи не варто замінити покриття і запропонувати ремонт, але вже за плату.

Коштовності

До речі, ви можете самі попросити почистити прикраси. Це не просто можна, а й потрібно в тому випадку, якщо воно починає змінювати колір і навіть пахнути. Таке можливо в одному випадку: в сплаві є мідь, котра схильна вступати з оліями і кислотами на нашій шкірі в різні реакції, що залишають неприємний жирний наліт і неприємний запах. Єдиний спосіб уникнути цього — покрити прикрасу спеціальною прозорою емаллю у ювеліра або ж просто дуже обережно пофарбувати внутрішню частину, що контактує зі шкірою, прозорим лаком для нігтів.

Чи часто грабують ювелірні

Я пропрацювала в магазині 5 років, і дрібних крадіжок у нас не було. Однак ситуації, коли в приміщення входить галаслива компанія, всі починають міряти все і багато, змушують напружитися. Так само як і поодинокі, але дуже метушливі клієнтки, чиї пальці нанизані каблучками. Зазвичай, якщо продавець вам не довіряє, він буде намагатися до останнього демонструвати товар на собі. А ось у моєї знайомої в ексклюзивному бутику перстеник з великим рубіном таки зуміли підмінити. Дівчина довго приміряла різні варіанти, потім віддала все купою, і один виріб був з ярликом, який нібито відірвався. Підміну виявили тільки через кілька годин.

Як правильно підібрати каблучку

Всі намагаються вибрати каблучку за розміром, а так робити не треба. Нам відомі сотні причин, через які пальці товстіють, — від вагітності до спеки і стресу. І перстень, який щойно ідеально сидів, просто впивається в палець. Краще беріть те, що вам трошки завелике.

Як чинити з «бабусиними» прикрасами

Коштовності, які перейшли до вас у спадщину, «бабусині» прикраси, які ви не збираєтеся носити, але і продавати за безцінь не хочете, не варто носити в ювелірні магазини, які радісно обіцяють обміняти їх на щось більш сучасне. Така угода для вас буде дивно невигідною, адже вашу прикрасу візьмуть за ціною брухту, камінь оцінять за найнижчою шкалою, а продадуть вам річ з усіма націнками. Знайдіть гарного ювеліра і замовте перероблення. Так прикраса буде не банальним штампуванням, а по-справжньому цінним.

Де краще купувати коштовності та чи варто брати дорогу біжутерію

Коштовності

Свої прикраси я намагаюся брати в комісійних, у початківців ювелірів, на великих професійних ярмарках, але не у великих мережевих магазинах. Навіть з урахуванням того, що у продавця є знижки, виходить все одно дорого.

Навіть найвідоміші ювелірні бренди продають не тільки коштовності, але і біжутерію. Це можливість працювати з якісними, нехай і штучними матеріалами, експериментувати зі шкірою, деревом, незвичайними металами типу вольфраму або сталі, оригінальними вставками. При цьому націнка на такі матеріали навіть близько не порівнюється з націнкою на ювелірні прикраси. Але зверніть увагу, що на аукціонах вартість вінтажної біжутерії прирівнюється до ціни на коштовності.

Які дорогоцінні камені найбільш рідкісні

Коштовності

Переконання про діаманти як про найцінніші та рідкісні камені помилкове. Смарагди, сапфіри, рубіни та інші корунди можуть бути набагато більш унікальними. Але крім них, відомі й інші, менш відомі камені, турмаліни, титаніти та танзаніти. Є безліч прекрасних самоцвітів, які купують не так часто, просто тому що не знають про них.

Коли мої клієнтки, захоплені астрологією, скаржилися на те, що «їх камінь» не підходить їм за кольором, мені завжди було приємно відкрити їм нові горизонти і розповісти, що, наприклад, топаз необов’язково мусить бути синім, більш того, рожевий або зелений цінується вище і виглядає розкішніше.

Чи можна купувати коштовності онлайн

Коштовності

Побутує думка, що купувати коштовності онлайн можна. Я не зовсім згодна з цим твердженням. Якщо мова йде про дуже дорогі, ексклюзивні вироби, то, звичайно, ризик дуже великий. І не тільки тому, що вас можуть обдурити, але і тому що прикраса може просто не підійти вам за розміром, не поєднуватися з тоном шкіри, товщиною пальців, формою мочки. Але, якщо ви приглянули в магазині каблучку або сережки, клацнули їх артикул, а потім знайшли на сайті виробника або офіційного представника такі ж, але дешевші, то найбільшою неприємністю може стати некоректна робота пошти.

А у вас є своя колекція коштовностей? Яких виробів в ній більше — прикрас від відомих брендів, вантажних перстеників і сережок чи незвичайних творінь незалежних ювелірів?

Всі фото з відкритих джерел
За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Закулісся працівників ювелірної індустрії та вся правда про неї