Які бувають пряні трави та що з ними можна приготувати

Пряні трави — це їстівні рослини, які використовуються в кулінарії. Їх додають у страви для приємного аромату та нових відтінків смаку.

Тутка зробив добірку 10 популярних видів пряних трав. Ми розповімо, які вони на смак і для яких страв краще підходять.

1. Кріп

страви

Кріп — це висока рослина з тонкими стеблами та м’яким листям, схожими на волосинки. Колір варіюється від насичено-зеленого до зеленого з блакитними відтінками.

Кріп краще додавати вкінці приготування страви, тому що при нагріванні він часто втрачає свій аромат. По можливості використовуйте свіжий кріп, а не сушений, оскільки останній практично позбавлений смаку.

  • Який смак: легкий, трав’янистий, земляний, злегка гоструватий.
  • Для яких страв підходить: кріп часто додають до сумішей для маринування та різноманітних заправок. Також він використовується для приготування салатів, страв з яєць і картоплі. Крім того, свіжий кріп добре поєднується з жирними інгредієнтами типу вершкового сиру, майонезу та сметани.

Кріп широко використовується в скандинавській кухні та є обов’язковим компонентом гравлаксу — популярної страви з лосося. Також його можна зустріти в інших стравах з усього світу: наприклад, в східноєвропейському борщі та грецькому соусі дзадзикі.

2. Петрушка

Петрушка — листяна рослина, яка має кілька різновидів. Найвідоміші — петрушка з плоскими зубчастими листочками та кучерява петрушка, чиї листя трохи скручені. Зазвичай додається вкінці приготування страви й використовується свіжою, оскільки сушена петрушка, як і кріп, втрачає свій насичений смак.

  • Який смак: м’який, свіжий, гіркуватий.
  • Для яких страв підходить: бульйони, супи, різноманітні тушковані страви, частування з яєць, деякі види пасти, салатів і запіканки. Часто страви посипають петрушкою просто для прикраси.

Читайте також: Рецепти соусів, які втруть носа майонезу та кетчупу

3. Коріандр

Коріандр візуально можна сплутати з петрушкою, що не дивно: вони належать до одної родини рослин. Однак листя у коріандру менші, трохи м’якші на дотик та мають яскравий аромат — пряний, терпкий і трохи «мильний».

Листя коріандру частіше використовують у свіжому вигляді та додають наприкінці приготування. Також з насіння рослини роблять однойменну мелену пряність.

В Україні можна зустріти альтернативну назву коріандру — кінза.

  • Який смак: яскравий, терпкий, цитрусовий.
  • Для яких страв підходить: широко використовується в латиноамериканській та мексиканській кухні, оскільки добре поєднується з гострою їжею. Наприклад, коріандр додають до гуакамоле, сальси та севиче. Також з ним готують сніданки в американському стилі з яйцями, чилі та авокадо. Крім того, коріандр популярний в азійській кухні, де його часто поєднують з м’ятою. Там пряність додають до салатів, супів, бульйонів і карі.

4. Базилік

Базилік буває різних сортів. Найчастіше зустрічається зелений базилік з великими листками, червоний (відтінок листя варіюється від пурпурного до насиченого фіолетового) і тайський — з зеленим подовженим листям, схожим на м’яту.

  • Який смак: пряний, насичений, з багатими смаковими відтінками лакриці, гвоздики, анісу, м’яти та перцю.
  • Для яких страв підходить: базилік займає центральне місце в італійській кухні, де з ним готують піцу, пасту, салати, омлет і різноманітні м’ясні страви. Крім того, він є основою італійського соусу песто поряд з пармезаном, оливковою олією і кедровими горішками.

Базилік — гарний вибір для кулінарних експериментів. Він чудово поєднується з помідорами, моцарелою, часником, баклажанами, артишоками, бальзамічним оцтом, морепродуктами та навіть полуницею.

5. Розмарин

страви

Розмарин зовні схожий на ялинку, і навіть його аромат злегка нагадує хвою. Трава росте на здерев’янілих стеблах у формі м’яких голок. Для приготування можна використовувати обидві частини рослини.

  • Який смак: насичений, гоструватий, терпкий.
  • Для яких страв підходить: смажене м’ясо, картопля і риба, а також супи, томатні соуси та овочеві страви. Особливо розмарин пасує для приготування італійського хліба фокача й тушкованих страв, які потрібно довго пасерувати на повільному вогні. Також стебла розмарину можна використовувати для приготування шашлику. Вони додадуть йому тонкий аромат хвої.

6. Чебрець

страви

Чебрець можна впізнати за насиченим, гострим ароматом і маленькими блідо-зеленими листочками, які, як голки розмарину, ростуть на міцних стеблах.

  • Який смак: різкий, гоструватий, земляний, з квітковими нотками та відтінками м’яти.
  • Для яких страв підходить: для ароматизації супів (особливо італійського мінестроне), рагу, соусів, овочів, м’яса, птиці та рибних страв. Завдяки насиченому смаку використовується в невеликих кількостях і в поєднанні з іншими травами. Наприклад, з розмарином і петрушкою.

7. Шавлія

страви

У шавлії світле, сіро-зелене, м’яке, пухнасте на дотик листя і трохи затхлий, земляний, м’ятний аромат.

  • Який смак: варіюється від м’якого до злегка гоструватого з нотками м’яти.
  • Для яких страв підходить: поєднується з жирними продуктами: м’ясом, ковбасою, сиром і вершками. Добре доповнює різні соуси, макаронні пасти, заправки для птиці та салатів. Свіже листя шавлії використовують для приготування трав’яного чаю.

8. Естрагон

У естрагону глянцеве, довге, загострене листя з легким анісовим ароматом. Його також можна зустріти під назвами тархун, полин-естрагон, естрагін, острогін.

  • Який смак: насичений, з гіркувато-солодкими нотами анісу та солодки.
  • Для яких страв підходить: супи, рагу, страви з курки, яєць, овочів і морепродуктів. Також він класно поєднується з помідорами та картоплею, а ще є ключовою пряністю французького соусу беарнез.

9. М’ята

М’яту легко розпізнати за шорсткими, нерівними зеленими листками з характерним ароматом. Він настільки виражений, що ефірна олія м’яти часто використовується в парфумерії. М’ята має кілька різновидів, найпопулярніші з яких перцева і кучерява м’ята.

  • Який смак: перцева м’ята дає сильне відчуття прохолоди через високу концентрацію ментолу. У кучерявої м’яти, навпаки, більш м’який і солодкий смак.
  • Для яких страв підходить: м’ята популярна в тайській кухні та деяких кухнях Близького Сходу. Її полюбляють додавати до страв з бараниною, різноманітних соусів і десертів. Крім того, свіже листя м’яти часто використовують для приготування чаю і прохолодних напоїв. Наприклад, марокканського м’ятного чаю і безалкогольного мохіто.

10. Меліса

страви

Меліса — популярна садова рослина з приємним лимонним запахом. У кулінарії використовуються її листя і стебла.

  • Який смак: яскравий, цитрусовий, солодкий, з нотками м’яти та лимона.
  • Для яких страв підходить: десерти (наприклад, печиво), соуси, салати та страви з морепродуктів. Також мелісу часто додають до трав’яних чаїв і салатних заправок.

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
Які бувають пряні трави та що з ними можна приготувати