11 проблем, через які шлюб починає тріщати по швах, хоча впоратися з ними може кожен

Згідно зі статистикою, в Америці та багатьох країнах Європи шлюб розривають від 53 до 70% сімей. Психологи називають 3 вагомі причини для розлучення: алкогольна, наркотична або будь-яка інша залежність одного з членів подружжя, фізичне і психологічне насилля, а також любовна пригода “на стороні”. Але найпоширенішим приводом для розлучення, за даними соціологів, стає несумісність чоловіка та дружини.

Ми в Тутка вважаємо, що за цим досить абстрактним поняттям стоять проблеми, з якими стикається кожна сім’я. Але багатьом із нас не вистачає терпіння, знань і підтримки, щоб впоратися з ними, хоча всі вони вирішуються. І якщо подолати їх, то можна зберегти шлюб і зробити сімейний союз міцним та щасливим. Ми зібрали неприємні й, на жаль, поширені факти про шлюб, після яких з’являються думки про розлучення.

1. Різний підхід до виховання дітей

шлюб

Він – за сувору дисципліну, а вона – за демократію, розмови та переконання. Вона проти солодощів і чипсів, а він не бачить в цьому нічого страшного. Конфлікти навколо питання виховання дитини виринають, мабуть, в кожній родині. І це нормально. Ми занадто різні, щоб думати однаково. Головне тут не перегинати палицю і не брати до уваги, що ваш стиль виховання єдино правильний. Часто цим грішать мами, які начиталися багато книг з дитячої психології.

  • Що робити? «Зробити крок назад», – радить психолог і мама двох хлопчиків. Якщо один із членів подружжя втручається, коли другий говорить з дитиною, він підриває авторитет батька і плутає дітей: кого ж слухати? Корисно пам’ятати, що у вихованні дітей всі помиляються – і ви теж. Отож дайте право на помилку і своєму партнерові. Дітей не травмує на все життя батьківський промах. Вони сильні та стійкі.

2. Причиною сварок можуть стати ґаджети

шлюб

Смартфони, створені для спілкування, стали справжніми конкурентами реальним дружинам і чоловікам. Ми часто використовуємо ґаджети для роботи або просто для відпочинку, не відволікаючись від них навіть під час сімейної вечері або в ліжку перед сном. Багатьох людей в шлюбі доводить до сказу, коли їх партнер надає перевагу телефону або ноутбуку, а не спілкуванню з ними.

  • Що робити? Самі пари, які зіткнулися з такою проблемою, розповідають, що змушували себе забирати смартфони під час сімейної вечері, вводили обмеження на перегляд соціальних мереж вдома після робочого дня.

Читайте також: 13 ознак того, що у вас нормальні стосунки, навіть якщо подруги шепочуть протилежне

3. Кудись зникли друзі/подруги

Згідно з опитуванням, проведеним журналом Child Magazine, до народження дитини жінки проводили з друзями близько 14 годин на тиждень, а чоловіки приблизно 16 годин. Згодом ці цифри знизилися до 5 годин у жінок і 6 годин у чоловіків. Це природний процес, тому що після весілля змінюються пріоритети, з’являється більше обов’язків і залишається менше вільного часу. До того ж в одружених і неодружених людей часто різні інтереси.

  • Що ж робити? Попри те, що друзів стало менше, вони все ж нікуди не зникли. Як показує досвід, залишаються найближчі, і це треба цінувати. Не забувайте вітати зі святами та намагайтеся виділяти час на спілкування, щоб воно, зрештою, не зникло взагалі. Дозволяють підтримувати контакти та сучасні технології: зберегти дружбу можна і за допомогою соцмереж й телефону навіть на відстані.

4. Різні побутові звички

шлюб

Дратівливі побутові звички здатні звести з розуму. Він не опускає сидіння унітазу після себе, не прибирає за собою зі столу і розкидає шкарпетки по всьому дому. Вона залишає відчиненими двері до ванної кімнати, викидає пакетик від чаю в раковину і дивиться дурні реаліті-шоу. Незначні, на перший погляд, дрібниці можуть стати джерелом нечуваного роздратування і призвести до справжньої війни, а згодом — й до розлучення.

  • Що робити? Щоб зберегти мир в сім’ї, психологи рекомендують, по-перше, набратися терпіння і бути поблажливішими до партнера, а по-друге, вести переговори. Тільки говорити про те, що вам не подобається, радять відразу, не накопичуючи роздратування, і без звинувачень в бік чоловіка чи дружини. Подумайте, з чим ви все-таки готові миритися і які риси в партнері компенсують його побутові недоліки. Пам’ятайте, що йому потрібен час, щоб змінити свою поведінку.

5. Стало нудно

Нудьга в сімейному житті – поширена проблема, знайома багатьом парам, які прожили тривалий час разом. Рутина й побут затягують непомітно, особливо коли з’являються діти та кількість обов’язків зростає, а вільний час кудись зникає. Психологи кажуть, що нудьга досить підступна проблема, яку не можна ігнорувати. Так чоловік і дружина віддаляються одне від одного, і пізніше їм вже стає важко знайти точки дотику.

  • Що робити? Автори книги «Путівник до щасливої родини: подолання гніву, розчарування і нудьги, які руйнують сімейне життя» радять подружжю разом скласти перелік спільних справ, якими вони хотіли б зайнятися. Це може бути що завгодно: слухати спів птахів, малювати фарбами, виїхати в ліс, покататися на велосипедах, послухати музику. І обов’язково регулярно їх виконувати.

6. Тимчасовий спад почуттів і віддалення

розлучення

Навіть в найбільш щасливих сім’ях рано чи пізно настає охолодження почуттів між партнерами. Після закоханості неминуче настає спад. І це збиває з пантелику. Багато з жінок робить висновок, що вони розлюбили чоловіка або взагалі ніколи не любили. Адже саме так часто пишуть на форумах і в книгах: справжня любов ніколи не згасає. Але психологи стверджують, що це не так.

  • Що робити? Не варто влаштовувати трагедію і бігти до РАЦСу із заявою про розлучення і словами: «Ми не підходимо одне одному». Знайте, що ви не самі в цій проблемі: 80% подружжя скаржаться, що стали нещасні в шлюбі, тому що любов зникла. Але і пускати все на самоплив теж небезпечно. Сімейні психотерапевти, ґрунтуючись на своєму досвіді роботи з парами, кажуть, що повернення почуття закоханості реально, але на це потрібні час і енергія. Вам доведеться працювати над тим, щоб полюбити знову.

7. Різні способи подолання криз

Коли ми приймаємо рішення одружитися або вийти заміж, найчастіше керуємося нашими почуттями до партнера: ми його любимо. Сімейний консультант Роберт Соллі радить при виборі супутника життя придивитися, як ваш партнер справляється зі стресом. Для цього бувають різні шляхи, наприклад заперечення, уникнення, заглиблення в себе, переїдання, звинувачення, захист. Це неконструктивні способи, які приведуть до великого непоправного конфлікту.

  • Що робити? Вчитися виходити з конфлікту конструктивно. Насамперед уважно слухайте партнера, не намагаючись одразу перекласти провину на нього або взяти її на себе. Не з’ясовуйте стосунків, коли емоції зашкалюють. Визначте, які способи вирішення конфліктів для вас неприйнятні: фізичне насилля, крик, образи.

8. Психологічна/фінансова залежність від партнера

розлучення

Ми всі якоюсь певною мірою залежимо від партнера, і це нормально, вважають психологи. Нездорова залежність – це коли людина може бути щасливою тільки поруч з певною людиною, коли від неї залежать настрій, самооцінка. У таких стосунках з’являється страх бути покинутим. В результаті залежний партнер починає вимагати все більше підтверджень любові й вірності іншого партнера, починає контролювати. Все це витягує нерви та здоров’я обох членів подружжя.

  • Що робити? Найперший крок – це побачити та визнати свою залежність. Існує цілий список ознак, за якими можна розпізнати її. Психологи рекомендують розширювати своє коло спілкування і підтримки: сім’я, друзі, колеги. Знайти хобі та позбутися від фінансової залежності. Головне – знизити страх бути покинутим і не впоратися самотужки. Крім того, потрібно скласти план дій при найгіршому варіанті розвитку подій – при розлученні.

9. Важко налаштуватися на близькість

розлучення

З часом у подружньому житті стає менше пристрасті й рідше хочеться близькості. І в цьому немає нічого страшного, якщо обидва партнери згодні з такими змінами. Однак ситуація стає проблемою, якщо в одного бажання більше, ніж в іншого. За даними психотерапевтів, кожна третя пара натрапляє на такі труднощі. І якщо їх замовчувати й уникати вирішення, вона може привести до зради та розлучення.

  • Що робити? Найголовніше – не тиснути одне на одного, а намагатися домовитися і, підтримуючи одне одного, розв’язувати проблему. Психологи відзначають, що тиск з боку партнера з сильнішим бажанням може тільки погіршити ситуацію і друга людина буде уникати будь-якого фізичного контакту – обіймів і поцілунків. Щоб послабити це напруження, можна знайти компроміс – узгодити графік «статевих побачень» і сумлінно його дотримуватися.

10. Немає часу одне на одного

розлучення

Багато молодих пар, плануючи весілля, мріють про те, що будуть проводити з коханою людиною весь вільний час: вранці, після роботи, у вихідні. Насправді ж виходить так, що наодинці одне з одним подружжя, особливо у яких є діти, проводять всього по кілька хвилин на день. Уваги потребують діти; щоб забезпечити родину, доводиться більше працювати; на вихідних – до батьків, при цьому хочеться побути й самому.

  • Що робити? Дослідник сімейних стосунків Джон Готтман радить подружжю виділити 5 обов’язкових годин на тиждень на спілкування наодинці одне з одним. Щотижня планувати 2-годинне побачення. Щоденно виділяти близько 2 хвилин на прощання перед роботою і 20 хвилин на вечірню розмову. Крім того, кожен день приділяти по 5 хвилин на те, щоб висловити партнеру захоплення або вдячність, а також на обійми та поцілунки перед сном.

11. Ви можете пошкодувати про свій вибір

розлучення

За статистикою, 57% жінок шкодують про те, що вийшли заміж за свого чоловіка. Сімейні психотерапевти кажуть, що рано чи пізно настає час, коли ви дивитеся на людину поруч з вами та думаєте, що припустилися жахливої помилки.

  • Що робити? Сприйняти це як поворотний момент у ваших стосунках, зрозуміти, що настав час для серйозної роботи над своїм шлюбом, припинити звинувачувати у всьому свого партнера і взяти більше відповідальності на себе. Згідно зі статистичними даними, жаль після розлучення відчувають від 22 до 40% розлучених пар, при цьому більша частина з них вважають, що причина для нього була досить несуттєвою.

А з якими проблемами стикалися ви? Чи вдалося їх вирішити?

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
11 проблем, через які шлюб починає тріщати по швах, хоча впоратися з ними може кожен