Сидіння небезпечніше за куріння: 5 фактів, які змушують замислитися

Провідні медичні експерти впевнені, що тривале сидіння здатне завдати набагато більше шкоди, ніж навіть куріння. Погіршення самопочуття загрожує всім «стільцеголікам», незалежно від віку, статі чи расової приналежності. Положення сидячи погіршує здоров’я набагато сильніше, ніж стоячи або лежачи.

Понад третина всього населення розвинених країн сидить на роботі чи вдома, в кріслах або на стільцях понад 10 год. На добу. Половина з них практично не залишає офісного сидіння, і навіть обідає за робочим столом. Приблизно половина всіх офісних службовців скаржиться на біль у попереку.

Сидіння
Фото: vectorstock.com

Людина створена для руху

Людське тіло від самого свого початку було створене для вертикального положення. Опорно-руховий апарат розрахований на те, що активність буде здійснюватися практично постійно — за полюванням, при заняттях землеробством, домашньою роботою, доглядом за тваринами і так далі. Люди в сільській місцевості колись сідали тільки з конкретною метою — за їжею, роботою або рукоділлям, для короткочасного перепочинку. Тому і лавки не були призначені для тривалого сидіння.

Читайте також: Близнюки влаштували експеримент — один став веганом, а другий ні. Через 12 тижнів вони порівняли свої результати

В наш час людина проводить в положенні сидячи понад 13 годин на день, і треба враховувати, що на сон припадає 8 годин, а на рух залишається не більше трьох. У мегаполісах люди рухаються ще менше. Сидіння чинить суттєву шкоду, тому що фізіологічно наші тіла для цього не пристосовані. Хребет в нормальному положенні нагадує букву S, але така форма після тривалого положення сидячи нагадує С, блокуючи м’язовий корсет, що підтримує хребет.

Сидіння
Фото: vectorstock.com

Людина починає втрачати поставу, розвивається сутулість, слабшають косі та бічні м’язи, вони перестають тримати тіло в нормальному тонусі. У положенні стоячи основне навантаження припадає на найміцніші та найбільш розвинені м’язи стегон, колін і кісточок. А сидячи на стільці — на хребетний стовп і тазову область, при цьому збільшується компресія на хребетні диски, розвиваються їх ураження і міжхребцеві грижі.

Факти про шкоду від сидіння

Факт 1 — Сидіння провокує розвиток різних хвороб

У офісних службовців і тих осіб, хто полюбляє сидячий спосіб життя, у багато разів зростає ризик цукрового діабету, захворювань серця і судин. При цьому, як встановили фахівці, шкода не знімається руховою активністю або фізичними вправами. У тих людей, хто проводить сидячи 11 годин на добу, можливість раптової смертності збільшується на 40%.

Страждають навіть люди, які сидять близько 4 годин щодня — у них підвищується ймовірність розвитку ожиріння, остеопорозу, вони частіше піддаються хронічним захворюванням, підвищенню артеріального тиску і розвитку новоутворень. Малорухливість викликає застійні явища крові, лімфатичної та інших рідин. У жінок збільшуються тромбози, а у чоловіків підвищується ризик хвороби передміхурової залози.

Факт 2 — Зручні стільці не знижують проблеми

Компанії-виробники офісних меблів запевняють, що їх продукція прекрасно підтримує хребет і навіть може робити масаж спини. Але лікарі не поділяють їхнього оптимізму. Навіть найбільш зручні крісла або стільці, на яких можна комфортно розташовуватися протягом декількох годин, шкодять кровообігу та змушують німіти все тіло. Весь час, поки людина сидить, на її хребетний стовп здійснюється тиск вдвічі більший, ніж коли вона стоїть, у 8 разів цей показник підвищується, ніж в положенні лежачи.

Сидіння
Фото: vectorstock.com

Факт 3 — Сидіння гірше гіподинамії

Просто сидіти — набагато гірше, ніж перебувати тривалий час, стоячи або лежачи. Якщо людина просто стоїть, її м’язи все одно працюють, позаяк утримують тулуб у вертикальному положенні. В цей час нервова система їх використовує для низько інтенсивних навантажень, при яких працюють ферменти. Навіть при нерухомості, в положенні стоячи, ферменти переробляють жири та холестерин в енергію.

У положенні сидячи всі м’язи розслаблюються, ферменти припиняють активність, і рівень хорошого холестерину знижується. Навстоячки спалювання калорій збільшується в 3 рази, в порівнянні з сидячим, оскільки не припиняються реакції, що розщеплюють жири й цукор в організмі, але як тільки людина сідає — активність процесів припиняється.

Факт 4 — Зростання стресу

Відсутність руху провокує розвиток стресу і викликає підвищення рівня гормону кортизолу. А велика кількість цього гормону провокує депресії й підвищення ваги. Виникає замкнуте коло — сидіння викликає підвищення кортизолу, під впливом кортизолу людина більше їсть і менше рухається і ще більше сидить.

Сидіння
Фото: vectorstock.com

Факт 5 — Сидіння — це лише звичка

При вивченні проблем ожиріння, фахівці зробили цікавий висновок, чому одні люди на одній і тій же дієті гладшають, а інші — ні. Вони з’ясували, що деякі мають схильність практично весь час сидіти, і така звичка не дає їм скидати вагу з тією ж швидкістю, як тим, у такої схильності немає. Гарна новина криється в тому, що будь-яку звичку можна змінити. Щойно тіло починає рухатися, то формується звичка до руху. Мозок поступово до неї пристосовується, починає її підтримувати, і формувати нову навичку.

Для того, щоб мозок пристосувався до заново освоєної навички руху, буде потрібно приблизно три тижні. Протягом цього часу відбуваються зміни реакцій і «стільцеголік» зможе перетворитися в «ходячу людину», що значно допоможе в оздоровленні всього організму.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Сидіння небезпечніше за куріння: 5 фактів, які змушують замислитися