Ролі, які грають бабусі: як зробити її своїм союзником, але відстояти кордони сім’ї

Сімейний психолог, автор книги «Як дати дитині все без грошей і зв’язків» розповів, як зберегти тепло в стосунках “бабуся-онуки” і не дати побутовим конфліктам і суперечностям стати зерном розбрату у відносинах. Тутку зацікавила тема — ділимося нею з вами.

бабуся

Здавалося б, бабуся та дідусь завжди виступають єдиним тилом — допоможуть, підтримають і візьмуть на себе частину турбот про дитину. Але поведінка сучасних бабусь відрізняється від моделі поведінки прабатьків. Вони стали помітно енергійнішими, активнішими і намагаються не відставати від соціальних трендів. Читають модних психологів, готові експериментувати й давати цінні поради.

Читайте також: 14 порад і хитрощів, за які кожен із батьків щиро подякує

Як показує практика, вибудувати стосунки між представниками різних поколінь буває вкрай складно. Особливо, коли бабуся не ховає характер за ввічливістю і відстоює свій статус-кво. Але до будь-якого норовистого характеру є свій підхід. Головне з’ясувати, яка бабуся дісталася саме вам, у чому її переваги і недоліки. Розбираємося, які бабусі бувають, і в чому особливість їхньої поведінки.

Які бувають бабусі?

1. Авторитарна бабуся

бабуся

Вона — профі в питаннях виховання. Щоразу, зустрічаючи дитину на порозі, ладна влаштувати їй імпровізований іспит: «А ти вже добре читаєш?», «Які оцінки в щоденнику?», «Навіщо ти взяв з собою планшет? Це шкідливо. Іди грайся у дворі».

Така бабуся влаштовує перехресний допит не тільки дитині, але і її батькам. Але терпіння у тих не ґумове, і рано чи пізно нападки старшого покоління набридають, а спілкування сходить нанівець. Але зберегти стосунки шанс є.

Насамперед зберігайте спокій і намагайтеся не демонструвати роздратування. Шукайте в бабусиній турботі позитивні риси та розповідайте це дитині. Наступним кроком з’ясуйте, як у вашої мами або свекрухи складалися стосунки з бабусями. Це прояснить причини авторитарної поведінки. Ну, а якщо ситуація загострюється, поговоріть з бабусею в довірливій атмосфері. І м’яко, без натиску, висловіть незгоду з її підходом до виховання онуків.

Якщо вона дійсно дорожить сімейними стосунками, то прийме ваші зауваження і постарається змінити поведінку.

2. Цікава бабуся

Здавалося б нічого дивного в тому, що літній людині цікаве життя молодої сім’ї, немає. Але буває так, що цікавість переходить межі.

Така бабуся може телефонувати тричі на день і дошкуляти запитаннями про те, що і коли малюк поїв, де погуляв, чи добре поспав. Додайте до цього наполегливі вимоги фіксувати кожен крок малюка на камеру. Буває, що в погоні за своєю допитливістю бабуся може навідатися в найбільш невідповідний для молодої сім’ї час. Батьки в цей час можуть невдоволено бурчати про поведінку родички в присутності онука. І тим самим знижувати її авторитет.

Якщо ваша бабуся саме така, то перше, що ви маєте зробити, — це припинити дратуватися вголос після чергового її дзвінка. Пам’ятайте: всі ваші розмови та вчинки, як на плівку, записуються в дитячій пам’яті. Не дивуйтеся, якщо через роки ваша власний дитина ретранслює їх у ваш бік.

Друге завдання — м’яке вибудовування кордонів між вашою родиною і бабусею. Обговоріть, яка кількість дзвінків і візитів для вас є критичною.

З’ясуйте, як організоване її дозвілля. Не виключено, що підвищений інтерес до вашої сім’ї пов’язаний з тим, що їй просто нудно. Якщо це так — запропонуйте їй розважальну програму, підкиньте ідей для відпочинку або організуйте похід, наприклад, в парк або театр. Для дитини це стане чудесним прикладом: адже мама і тато не уникають спілкування з рідними, а намагаються робити його комфортним для всіх.

3. Бабуся-волонтер

Вона готова 24/7 присвятити себе онуку — забирати зі школи, пекти пиріжки і булочки, підігрівати компот і перечитати всі книги на світі. Вона не знайома з поняттями вихідних і відпусток, завжди на відстані витягнутої руки і готова допомогти.

Її онуки і внучки ніколи не будуть стояти в автобусі або трамваї. Більш того, вона сама поступається місцем малечі, жертвуючи власним комфортом. У такої бабусі завжди готовий обід з трьох страв, в домі панує ідеальний порядок, а внуки ходять чепурні, у попрасованому одязі та доглянуті.

Звичайно, мати за союзника бабусю-волонтера дуже зручно. Вона не нарікає на долю і здоров’я, не скаржиться на втому і відсутність допомоги. Тільки ось часто така жертовність обертається не вдячністю на її адресу, а стимулом підкинути ще більше турбот і обов’язків.

Поясніть дитині, що бабуся — НЕ прислуга, а любляча і рідна людина, яка допомагає вам виховувати сина або дочку. А це означає, що їй теж треба відпочивати, займатися своїми справами і відволікатися від ваших клопотів.

4. Бабуся-друг

В гостях у неї можна валятися хоч цілий день на дивані, дивитися мультфільми на планшеті й наминати снікерси. Вона дозволяє пустувати, потурає веселощам і дозволяє онукам буквально стояти в неї на голові. Але якщо пустощі переходять розумні межі, а живіт коханого онучка крутить від неконтрольованого солодкого життя, бабуся-друг воліє самоусуватися. «Я ні до чого, це він сам», – можна почути від неї.

Це відбувається тому, що не всі бабусі поспіль горять бажанням нести повну відповідальність за ваше чадо. Ображатися тут нема на що. Єдиний вихід — вчити дітей самоконтролю. Бабуся може і далі дозволяти чіпси. Але поясніть дитині, чому запихатися низькосортною їжею — погано.

5. Бабуся-нечіпаха

Вістей від бабусі-нечіпахи можна не одержувати роками. Вона рідко ініціює спілкування, хоча гранично ввічлива при зустрічах. Попри відсутність сварок і конфліктів, часто така поведінка сприймається батьками як холодність.

І дарма. Адже цілком можливо, у неї просто такий склад характеру. Вона може бути неемоційною людиною, можливо, її напружують шум і гам в будинку, де живуть діти. Відстороненість також може бути наслідком проблем зі здоров’ям. Мудрим батькам потрібно з цим фактом рахуватися і не намагатися нав’язати дитині думку, ніби бабуся не хоче її бачити.

Нехай зустрічі поколінь будуть рідкісними, але ненасильницькими. Давайте можливість бабусям і внукам краще пізнати один одного.

Як налагодити стосунки бабусь і онуків

бабуся

  1. Стати гарним прикладом — проявляйте турботу і увагу до своїх власних батьків. Зважайте на їх думку і бажання, допомагайте.
  2. Відстоюйте кордони сім’ї. Батьки не повинні «зазіхати на вашу територію» в питаннях виховання. Навіть якщо вони бачать ситуацію в кардинально іншому світлі. Навчайте дітей поважати й слухатися старших. Але якщо бабусині методи йдуть врозріз з батьківським, скажіть про це відразу.
  3. Не дозволяйте занадто пестити внуків. Звичайно, якщо пустощі не виходять за рамки, то нехай — рідкісні зустрічі з близькими повинні залишати приємні спогади. Але якщо потурання примхам приносить деструктив — припиняйте і розкажіть про правила, які діють в сім’ї.
  4. Не заохочуйте гіперопіку. Не виконуйте замість дитини її домашні обов’язки, не розв’язуйте її проблеми зі шкільними друзями, дозволяйте самостійно вибирати одяг в магазині. Те ж саме передайте і своїм батькам. Адже чим більше ви всі разом будете опікати дитину — тим менше у неї шансів розвинути самостійність.
  5. Поясніть дітям, що бабуся — НЕ няня і вже тим більше не прислуга, якій можна віддавати команди. Навіть якщо вона з любов’ю виконує забаганки онуків і внучок, це не означає, що потрібно переходити межі. Поговоріть з бабусею, і порадьте їй не грати роль безвідмовного виконавця.
  6. Не дозволяйте старшому поколінню використовувати «дідівські способи виховання». Тим більше якщо вони припускають фізичний вплив або покарання. Поясніть, що ви виховуєте дітей в іншій картині світу та даєте дитині більше свободи, поваги, підтримки і уваги.
  7. Оберігайте дітей від підвищеної тривожності, якої в надлишку у людей похилого віку. Розкажіть, що діти дорослішають, не потребують постійних нагадувань і вже здатні про себе подбати.

Але головне, пам’ятайте, що бабуся — це емоційна підтримка і надійна опора для всієї родини. Вона готова віддавати, ділитися безумовною любов’ю, вчити, піклуватися і жаліти. Вона насичена мудрістю, яка дозволяє їм бути сполучною ланкою між батьками і дітьми.

Подбайте про те, щоб ця ланка було міцною. Адже гармонії у стосунках можна досягти тільки шляхом поваги, прийняття і любові одне до одного та до всіх членів сім’ї.

Всі фото з відкритих джерел
За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Ролі, які грають бабусі: як зробити її своїм союзником, але відстояти кордони сім’ї