Підказка батькам: 5 вікових криз в житті дитини

Вікова дитяча криза не вигадка психологів, а реальність, часом важка і злободенна. Як батькам реагувати на неадекватну поведінку малих і насамперед допомогти їм впоратися з кризовим моментом, Тутка розповість.

Ще вчора добра і мила дитина, а нині вже зухвале чортеня, яке на все відрубує категоричним “Ні”, супиться і плаче без причини? Вітаємо своєрідна посвята у батьки відбулася. Дитина доросла до своєї першої кризи, а їх на період її дорослішання буде аж п’ять. Детальніше про кожну із них далі.

Криза

  • Криза новонародженої дитини. Насправді сам момент народження це вже криза для маляти, котре, з’явившись у чужий для себе світ, виявляється абсолютно неадаптованим для життя в ньому. А ще треба навчитися їсти, спати, чути, слухати, реагувати на подразники. Тому етап від народження до 2 місяців лікарі звуть чи не найважчим для маляти і його рідних. Впродовж цього періоду крихітка мусить привчитись до нового ритму життя та виробити свій режим.

Читайте також: 20+ осіб, які намотали на вус поради батьків і жодного разу не пошкодували

Допомога. Недарма перші три місяці життя новонародженого маляти справедливо можна вважати четвертим триместром вагітності, а під час вагітності важливо що? Істинно постійний зв’язок матусі та дитинки. Оточіть сина чи донечку всією увагою, любов’ю і турботою, частіше беріть на руки, пригортайте до себе. Звикайте одне до одного, вивчайте одне одного разом.

Криза 1-го року

1-ий рік і перша сходинка молодшого дитинства позаду. Попереду яскраві й активні моменти, де дитина навчиться ходити, говорити, їсти самотужки, скаже перше речення. Тому й кожна невдача для крихітки виливається у бурхливі плачі та істерики, перші валяння по підлозі. Цей вік характеризується нестримним потягом малечі до самостійності: “Я все сам”. Як не вдається одразу сльози.

Як допомогти? Важко, та факт — не кричіть і зберігайте спокій. На 10-тий вона вас послухає… можливо. Як би важко не було (ми самі розуміємо, бо ми теж батьки, які всі ці моменти вже пройшли) зберігайте спокій. Говоріть з дитиною, підтримуйте її, беріть на руки, заспокоюйте. Тримайтеся в рамках попри все, не карайте за плачі й помилки, але і не обрубуйте при корені тягу до самостійності.

Криза

Криза 3-ьох років

Одне слово: жах! Батьки, пригадайте своїх діток: які вони були вперті та неслухняні, як до них не можна було підібратися ні вмовляннями, ні словами, ні подарунками. Дитина стає втіленням бунту і ніщо не може переконати її у протилежному.

Як допомогти? Насамперед терпеливість, далі мудрість і батьківська хитрість. Крики та сварки теж безрезультатні, адже малі не послухають. Вдавайтеся до хитрощів: не хоче їсти кашу? Всипте до іншої порції трошки більше цукру впевнені, мале згодиться. І так у всьому.

Криза 7 років

Дитина вперше на довший час відокремлюється від батьків і потрапляє до середовища як своїх дорослих, так і старших вчителів. Ще недостатньо сформована, вона має навчитися і комунікувати, і давати собі раду в навчанні, поведінці тощо. Звідси неконтрольовані спалахи гніву, агресії, наслідувальний тип поведінки, бо дитина ще не доросла, і не може так легко нею стати.

Як допомогти? Для дитини зараз важливо стати прикладом, ідеалом, до якого вона могла б тягнутися. Нею можете стати і ви, і вчителі чи інші дорослі. Головне заспокоювати дитину, підтримувати у важких станах і зі зрозумінням ставитися до всіх труднощів, які переживає маленька голівонька.

Криза

Підліткова криза

Напевне, найбільш яскравий момент всього підліткового періоду. Малий бунтар виріс та став “дорослим” бунтарем. Дитина вас не слухається, грубіянить, у всьому хоче бути найкращою і першою, не погоджується з вашими словами, відгороджується, прагне самотності та навіть може йти з дому, щоб вас не бачити.

Як допомогти? А ви і не тримайте: хоче йти до подружки хай іде, на стадіон до друзів грати у футбол, будь ласка. Проявіть більше розуміння, дайте більше волі, а коли пік кризи мине, сядьте і поговоріть з сином чи донькою про все, що їх турбує. Піклуйтеся, любіть та оберігайте — роки біжать, а діти ростуть.

Як впоралися з різними кризовими періодами ви? Може, наші поради зараз допоможуть тим, хто досі в цих етапах знаходиться? Чекаємо ваших коментарів.

Всі фото з відкритих джерел
За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Підказка батькам: 5 вікових криз в житті дитини