Найважливіше про схуднення для тих, хто втомився боротися з упертим жиром

Схуднення та спалення зайвий калорій — чи не найбільш актуальна тема всіх часів і народів для, без сумніву, усіх жінок.

Чому кількість “спожитих” калорій не впливає на набирання чи зниження ваги? Наше тіло не вимірює калорії. Виявляється, вирішальну роль відіграють інші фактори харчування — режим і кількість прийомів їжі. Про це і про те, як працює гормон інсулін, читайте на Тутка.

Калоражна модель не пояснює механізм втрати і набору ваги. У тілі немає рецепторів, воно не вимірює калорії. Якщо ви з’їдаєте щось, організм просто засвоїть певну кількість калорій, але тіло не знає про це, йому немає чим калорії вимірювати. Проте, це концепт з фізики, а не фізіології.

Схуднення
Фото: vectorstock.com

Читайте також: Що можна їсти перед сном і не гладшати?

Що таке схуднення?

Якщо вжити 100 гр оливкової олії проти 100 гр цукру, фізіологічні реакції будуть різними. Проковтнувши оливкову олію, ви не отримаєте інсулінової відповіді. З’ївши тістечко з такою ж кількістю калорій, ви отримаєте злет інсуліну.

Все працює на гормонах

Особливо на тіреоїдних гормонах, інсуліну та ін. І на базі цих гормонів відбуваються реакції організму. Коли ви вживаєте вуглеводи, протеїн, — інсулін піднімається. Різні рецептори працюють для жирів, амінокислот. Якщо ви їсте жири, у вас вивільняється холецистокінін. Їсте їжу з клітковиною — в животі активуються рецептори розтягування. Тіло реагує на кількість, але не на самі калорії.

Рецепторів калорій не існує

Але знака рівності між калоріями в 100 гр в броколі і в 100 гр пончика немає. Це просто фундамент. Калоражна ідея є хибною. У іншому випадку не було б у світі такої складної ситуації з ожирінням. Частково цьому сприяє харчова індустрія: ми беремо упаковку з продуктом і читаємо, скільки в ньому міститься калорій. І якщо кола без цукру, виходить, що вона корисна?

Схуднення
Фото: vectorstock.com

Коли ми намагаємося порівняти калорії, ми не беремо до уваги, що вживання цукровмісних напоїв призведе до ожиріння печінки і резистентності до інсуліну. Можна тренувати мускулатуру, але не можна тренувати печінку.

У тілі є свій механізм, що визначає відсоток жиру. Якщо ви занадто товсті, ви не виживете (будете нездатні добувати їжу), якщо ви занадто худорляві — ви не переживете періоди без їжі. Тіло намагається зберегти свою оптимальну вагу. І справа тут не в калоріях, а в налаштуваннях ваги.

Дія інсуліну

Інсулін змушує набирати жир. Але якщо жирові клітини досягають певного об’єму, вони почнуть виробляти лептин, який потрапляє до мозку і знижує апетит. Так знижується інсулін. Ламаючи цей механізм, ми стимулюємо інсулін. І заробляємо інсулінорезистентність. Жирові клітини збільшуються і стимулюють лептин (з’являється лептинорезистентність). При ожирінні не бракує лептину, але спостерігається нестача відповіді. Це означає, що важливий баланс між інсуліном та лептином. Корисно знижувати інсулін на довгий час, утримуючи лептин від зниження. Така переналаштовування ваги — тривалий процес.

Як часто ми їмо?

90% людей їдять частіше трьох разів на день. Коли ви їсте, тіло прагне відкласти енергію з їжі. Енергія надходить, і її важливо акумулювати для моменту, коли її не стане.

Коли ми не їмо, інсулін падає, і ви спалюєте накопичену енергію з їжі. Адже ми не вмираємо щоночі, поки спимо. Ожиріння — гормональний сигнал, це не калорії. Потрібно дати інсуліну впасти, щоб організм почав спалювати глікоген (відкладений жир). Якщо тримати інсулін на високому рівні, ви не спалите жир. Інсулін — ваш сигнал про збереження енергії. У цьому проблема діабету 2 типу. Людина заробляє інсулінорезистентність, яка загрожує високим інсуліном, і так стає важче досягти схуднення.

Схуднення
Фото: vectorstock.com

Обмеження калорій

Люди думають: «Якщо я буду їсти раз на день 1200 калорій, то це те ж саме, якби я з’їв ці 1200 калорій протягом усього дня». Якщо ви їсте однакові порції кожну годину весь день, чи рівнозначно це тому, щоб з’їсти все за 1 раз? Ні.

Кожного разу, коли ми їмо, ми стимулюємо інсулін на підйом і тіло — на набір ваги. Коли ми знижуємо інсулін — це сигнал організму на зміну джерела енергії.

Якщо інсулін високий, і ви з’їдаєте 1200 калорій, у вас немає доступу до запасів жиру, тому що він блокує ліполіз. Якщо ви одержали 1200 калорій, то ви і спалите 1200 кал. Метаболізм повинен сповільнитися, щоб організм вижив. Якщо ви зважитеся на семиденне голодування, в такому випадку інсулін впаде, і організм перемкнеться зі спалювання їжі на спалювання жиру. Тоді й відбудеться схуднення. А якщо жиру багато, навіщо сповільнювати метаболізм?

Інсулінова гіпотеза свідчить, що інсулін — ключовий регулятор ваги. Помилка в тому, щоб вважати вуглеводи єдиним тригером цієї системи. Чи можна практикувати високовуглеводну дієту і мати низький інсулін? Так! Секрет в тому, щоб не їсти цілий день та споживати вкрай мало цукру. Так можна утримати інсулін на низькому рівні.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Найважливіше про схуднення для тих, хто втомився боротися з упертим жиром