Експерт з етикету навчив, як правильно треба поводитися в різних ситуаціях

Привіт, мене звати Юлія, і я дипломований викладач з етикету. Тобто я — та людина, яка точно знає, в якій руці треба тримати виделку, якщо в іншій — котлету. Ну а якщо серйозно, то я впевнена в тому, що в будь-який незрозумілій ситуації на допомогу людині можуть прийти гарні манери.

Впевнені, що читачі Тутка — люди виховані, але ми ладні побитися об заклад, що з усього списку різних правил, які ми приготували для вас, кілька точно стануть новинками. Адже ми вибирали ті, що виникли не так давно, або ж ті, що часто порушують, не замислюючись.

На вулиці та в транспорті

  • Поспішаючи, зачіпаєте когось на тротуарі чи ескалаторі й кажете: «Вибачте»? У цій ситуації ви все одно залишаєтеся неввічливою людиною, навіть попри вибачення. Мається на увазі, що поспішають всі й ваш час нітрохи не є ціннішим, ніж чужий. Не можете пройти вперед, не завдавши комусь незручностей? Рухайтеся зі швидкістю потоку.
  • Притримувати двері вагону або автобусу, коли він рушає, навіть якщо ви бачите знайомого, який добігає до транспорту, — це зовсім не прояв ввічливості. Як казав знаменитий персонаж серіалу «Стартрек» капітан Спок: «Іноді потреби багатьох переважують потреби однієї людини». І це як раз той самий випадок. Роблячи комусь послугу, ви затримуєте всіх.
  • Підслуховувати чужі розмови нетактовно, а уникнути цього в невеликому замкнутому просторі немає ніякої можливості. Тому під час поїздки в ліфті з незнайомцями варто помовчати, навіть якщо ви їдете з кимось іще та не закінчили розпочату раніше розмову.

Побачення

етикету

  • Якщо ви призначили побачення в кафе або ресторані та заздалегідь домовилися, що партнер вас запросив і оплатить рахунок, все одно майте при собі суму, достатню для того, щоб заплатити за себе. Дістаньте гаманець і дозвольте візаві підтвердити, що вам не варто про це турбуватися.
  • У сучасному світі вже не обов’язково проводжати даму після побачення до дверей її дому. Проте гарним тоном буде переконатися в тому, що вона безпечно дістанеться до свого помешкання, — як мінімум дочекатися, коли приїде замовлене таксі.
  • Не змінюйте статусу в соціальних мережах на «В стосунках» доти, поки ви не обговорите це з партнером. Врахуйте, що друг або подруга зовсім не повинні видаляти свій профіль на різних сайтах знайомств або в додатках, якщо у них було кілька побачень з вами. Навіть якщо ви зустрічаєтеся не перший місяць і дуже близькі, не варто вважати, що ви маєте право прийняти рішення поодинці. Тепер і в офіційних парах моногамія більше не входить до базових правил. Про все треба домовлятися.

У ресторані

етикету

  • На столі місце тільки предметів, які належать до трапези. Не тільки смартфон і клатч, але і сонцезахисні окуляри, ключі від автомобіля і будь-які інші речі треба заховати. Те, що телефон переводять в беззвучний режим, — відоме правило. Якщо ж ви чекаєте дуже важливого дзвінка, вибачтесь заздалегідь і попросіть у присутніх дозволу не вимикати звук.
  • Ваше ставлення до алкоголю — особиста справа. Не п’єте ви взагалі, не хочете саме цього напою чи відчуваєте себе не в формі — неважливо. Просто коли будуть розливати спиртне, торкніться краю келиха або чарки кінчиками пальців і скажіть: «Дякую, не сьогодні». Не варто накривати фужер долонею.
  • Спробувати вино й відіслати його назад, якщо воно вам не сподобалося, можна, але тільки за умови, що напій зіпсований або його запропонував вам офіціант. Якщо ви самі, ознайомившись з винною картою, зробили вибір, для відмови повинні бути серйозніші аргументи, ніж «щось воно не дуже».

Читайте також: 14 побутових лайфхаків, які справді прокачують це життя

В гостях

  • Букет може стати не проявом уваги, а зайвими клопотами, адже квіти треба обрізати, знайти для них вазу, набрати води. Тому краще дарувати оформлені флористами композиції, які не потребують особливої турботи.
  • Якщо ви запрошені з дитиною і ваш малюк ще не готовий розширювати свої гастрономічні горизонти, його харчування — ваша відповідальність. Це означає, що у вас з собою має бути щось просте, яке не потребує розігрівання, чим можна його погодувати. Також будьте готові покинути вечірку, коли відчуєте, що дитина втомилася і її поведінка виходить з-під контролю.
  • Не поводьтеся в гостях, ніби під час соціальної акції — не треба пропагувати свої переконання. Будьте певні, що дорослі люди давно знають, що куріння вбиває, мають свою думку про вегетаріанську дієту і демографічну ситуацію. Політика, релігія, здоров’я — такі обговорення давно під забороною у світських бесідах, сьогодні етикет диктує уникати будь-яких тем, здатних спровокувати холівар.

Манери за столом

  • Питання, як тримати келих зі спиртним, не вимагає особливого заучування. Якщо напій п’ють охолодженим — тримаємо за ніжку, в іншому випадку обхоплюємо пальцями чашу. В цьому є проста логіка: ви або зігріваєте теплом долоні алкоголь, або намагаєтеся довше зберегти його прохолодним.
  • Американці подарували нам можливість більше не зосереджуватися на тому, в якій руці тримають виделку, а в якій — ніж. Якщо вам зручніше тримати виделку в правій руці, а ніж — у лівій, то ви просто дотримуєтеся американського стилю, навпаки — віддаєте перевагу континентальному, він же європейський чи французький.

етикету

  • Не треба різати ножем різні порційні страви з рубленого м’яса. Це можуть сприйняти як натяк на непрофесіоналізм кухаря — пересушив, пересмажив, перетримав і тепер ось вам треба пиляти ножичком.
  • Їсти гамбургер ножем і виделкою — це не манери, а манірність. Цілком припустимо розрізати його навпіл, щоб зручніше було брати половинки, але ніяк не на шматочки.

Культурні заходи

  • Правильний спосіб аплодувати — плескати в долоні на рівні грудей, трохи лівіше, не перед своїм обличчям і не під вухом у сусідів.
  • Коли можна плескати? У театрі аплодують, коли підіймається завіса, вкінці сцени, акту, музичного номера. Дозволено не стримувати емоцій при першому виходу на сцені знаменитого актора, довго аплодують після закінчення вистави. У кіно не плескають в долоні, якщо тільки це не прем’єрний або фестивальний показ, на якому присутні творці картини. І навіть в цьому випадку радимо дочекатися фінальних титрів.
  • Цілуватися в кінотеатрі можна, але вважається, що виховані люди не цілуються під час сеансу довше 10 секунд. Або ж сідають на задні сидіння, де нікому не завадять, захопившись.
  • На виставці не варто критикувати твори мистецтва навіть пошепки. Всі уїдливі коментарі варто приберегти до того часу, коли ви покинете виставку. Хвалити й захоплюватися можна.

Одяг

етикету

  • Зрозуміти, чи не переборщили ви з декольте, можна за дві секунди: стиснути руку в кулак, витягнути великий палець і покласти його на кісточку ключиці — все в нормі, якщо стиснений мізинець доторкнувся до тканини.
  • Сумніваєтеся, якому стилю одягу віддати перевагу? Керуйтеся принципом, що краще бути одягненим більш формально, ніж піти в недбалому casual. Але коктейльну і довгу сукню, якщо запрошення на захід не має позначки cocktail attire або black/white tie, залиште для виходів після 18:00.
  • Зате до 18:00 пані можуть сміливо носити капелюшки та не знімати їх навіть в приміщенні. Як тільки стрілки годинника перейдуть за цю позначку, доведеться дотримуватися тих самих правил, що і чоловіки, які не знімають капелюхів тільки на вулиці, в залах очікування, громадському транспорті та ліфті.
  • Сандалії та крокси носять тільки на відпочинку. Босоніжки та кросівки — там, де допустимий стиль casual. Формальні та урочисті заходи вимагають туфель, і у панянок вони повинні бути хоча б на невеликому каблучку. Якщо ви одягнули «тілесні» колготки, то відмовтеся від туфельок з відкритим передом.

Прикраси

етикету

  • Старомодне правило, яке забороняє міксувати золото і срібло, а також різні камені, якщо вони не вставлені в одну прикрасу, схоже доживає свої останні дні. Воно ще може бути застосованим до урочистих світських раутів і дипломатичних зустрічей, але в більш формальних обставинах можна про нього забути.
  • Зате всі великі, прозорі, блискучі коштовні камені, тобто прикраси з ними, як і раніше доречні тільки після 18:00, також як і довгі сережки.
  • Поганий тон — надягати коштовності на похорон, на пляж, під час заміського відпочинку і спортивних заходів. Винятки — персні на заручини та обручки. Браслети, які бряжчать, не носять на обіди, в театр, бібліотеку, до церкви, в будь-які місця, де вони будуть привертати до себе зайву увагу.

А як ви думаєте, чи варто наслідувати правила етикету, вивчати їх, запам’ятовувати або в більшості випадків досить здорового глузду і доброзичливого ставлення до людей?

ТУТКА - Відпочивай корисно
Експерт з етикету навчив, як правильно треба поводитися в різних ситуаціях