17 знаків, за допомогою яких дитина хоче щось сказати, коли ще не вміє розмовляти

Коли дитина ще маленька, у батьків виникає безліч страхів за її самопочуття і запитань, що саме їй хочеться і що турбує. Як зрозуміти малюка без слів? Фахівці виділяють 3 основних способи, за допомогою яких дитина «розмовляє» з дорослими.

Кожен з батьків вчиться розуміти індивідуальні знаки своєї дитини, а ми в Тутка зацікавилися, які є спільні правила розпізнавання потреб.

За плачем

У перші 4 місяці після народження дитини плач – це найперший спосіб висловити свої потреби. Але як відрізнити, скажімо, голодний плач від плачу від болю та інших ?

 • Плач-заклик. Малюк довго знаходиться сам, хоче, щоб його взяли на руки. Він кричить 5-6 секунд, потім робить паузу близько 20 секунд, мовби чекаючи результату. Якщо батьки не реагують, то така циклічність повторюється кілька разів, поки плач не переходить в суцільний.
 • Голодний плач. Може починатися з плачу-заклику, але якщо малюка взяли на руки та не погодували, то плач триває, переходить в істеричний, дитина крутить головою, може видавати звуки, схожі на плямкання.
 • Плач при болях. Такий плач буде монотонним, гучним і безперервним, періодично виникають істеричні сплески, які говорять про те, що больові відчуття посилюються. Але якщо дитина хворіє, то її плач може бути монотонним, але тихим, адже вона не має сил на гучні звуки.
 • Плач при фізіологічних процесах. Навіть простий вихід зайвого повітря з організму, сечовипускання або дефекація можуть спочатку викликати у дитини неприємні відчуття. Такий плач нагадує пхикання, писк.
 • Сонний плач. Коли малюк дуже хоче спати, але з якихось причин не може заснути, плач нагадує ображене, рівне пхикання і супроводжується позіханням, дитина може терти очі та вуха.
 • Плач при незручностях. Такий плач досить роздратований і переривчастий, часто супроводжується активними діями, малюк може крутитися і вигинатися. Це означає, що потрібно перевірити підгузок, можливо, йому незручно в одязі, спекотно або холодно.

Крім того, навіть дуже маленькі діти можуть плакати, коли їм хочеться змінити атмосферу, коли вони розчаровані або відчувають нудьгу.

Читайте також: Як порядок при народженні може формувати вашу особистість

За звуками

дитина

Австралійський педіатр Прісцилла Данстен займається дослідженням ранніх дитячих звуків (до 3-4 місяців) понад 20 років. В її експериментах брали участь тисячі малюків різних національностей. Прісцилла вважає, що первинні рефлекторні звуки інтернаціональні.

А ось після 4 місяців дитина видає звуки, бажаючи поспілкуватися, і вони мають менше відношення до фізичних потреб. Дослідниця відкрила свою школу, навчаючи новоспечених батьків розуміти своїх дітей. Вважається, що, вчасно розпізнавши ці звуки, можна запобігти плачу.

«Словничок» основних звуків:

 • «Ня» («не») – «Хочу їсти!» Такий звук виходить, коли дитина притискає язичок до піднебіння, і створюється смоктальним рефлексом.
 • «Е-е» («еі») – «Зараз зригуватиму!» Цей звук утворюється, коли зі стравоходу починає виходити повітря, а дитина намагається рефлекторно його виштовхнути.
 • «Ау» («оу», «ои») – «Хочу спати, втомився!» Складаючи губи трубочкою, тобто при перших ознаках позіхання, малюк видає такий «звук втоми».
 • «Хе» – «Мені некомфортно!» Неприємні тактильні відчуття змушують дитину рухатися, махати ручками та ніжками. А коли при цьому розкритий рот, виходять саме такі звуки.
 • «Іео» («іеу») – болить живіт, газики. Напружуючи животик і намагаючись позбутися від болю, дитина видихає, звуки спотворюються, і виходить жалібний стогін.

За рухами

дитина

Мова тіла багато свідчить про самопочуття дитини.

 • Вигинає спину. У дітей до 2 місяців цей рух часто з’являється у відповідь на біль і кольки. Якщо дитина вигинається після їди, так вона намагається сказати, що наїлася. Якщо ви часто помічаєте такий рух після того, як малюк поїв, можливо, це ознака рефлюксу. У дітей старших 2 місяців такий рух означає втому і поганий настрій.
 • Ритмічно крутить головою. Рух самозаспокоєння, так малюк може робити перед сном або перебуваючи в товаристві малознайомих людей.
 • Смикає себе за вушка. У більшості випадків це просто рух «пізнання», малюк досліджує себе. Потрібно відвезти дитину до лікаря лише в тому випадку, якщо такий рух супроводжується плачем і повторюється часто.
 • Стискає кулачки. Ознака голоду. Вчасно побачивши його, можна запобігти голодному плачу.
 • Підтискає ніжки. Ознака болю в животі, кольків. Малюк рефлекторно намагається полегшити біль.
 • Різко підкидає ручки. Такий рух означає, що дитина злякалася. Різкий звук, яскраве світло, раптове пробудження можуть спровокувати ривки, в цьому випадку малюка потрібно заспокоїти.

дитина

Педіатри радять розмовляти з малюком якомога частіше, пояснюючи та показуючи йому все навколо, навіть якщо здається, що він поки нічого не розуміє. Це допоможе йому швидше почати спілкуватися з близькими за допомогою своїх індивідуальних звуків і жестів і краще розвиватися. Бажаємо вам взаєморозуміння!

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
17 знаків, за допомогою яких дитина хоче щось сказати, коли ще не вміє розмовляти