Як порядок при народженні може формувати вашу особистість

Ви, мабуть, чули теорію про те, що найстарша дитина в сім’ї дуже відповідальна, а діти, які не мають братів і сестер, більш егоїстичні та вимогливі. Чи це лише стереотипи, чи правда, що наш порядок при народженні може сформувати нашу особистість?

Сьогодні ми в Тутка вирішили знайти відповідь на це питання, що інтригує.

Теорія порядку при народженні почалася наприкінці 1920-х років разом з ім’ям з Альфреда Адлера, друга і колеги Зиґмунда Фрейда. Адлер вважав, що порядок, у якому ви народилися в сім’ї, суттєво впливає на вашу особистість.

  • Первісток (найстарша) дитина. За словами Адлера, найстарша дитина прагне бути консервативною, орієнтується на силу і схильна до лідерства. Тому що вони часто беруть на себе відповідальність за своїх молодших братів і сестер, первістки дбайливі, більш готові стати батьками, і, швидше взяти на себе ініціативу.
  • Друга (середня) дитина. Оскільки старший брат або сестра є «прикладом для наслідування» для другої дитини, вони часто намагаються перевершити свого старшого брата чи сестру. Темпи розвитку вищі. Середущі діти в сім’ї часто прагнуть бути амбітними, але вони рідко егоїстичні. Вони також більш схильні ставити перед собою невиправдано високі цілі. Це збільшує кількість невдач, однак знання того, як впоратися з труднощами в житті, робить їх сильнішими.
  • Остання (наймолодша) дитина. Як правило, наймолодша дитина отримує багато турботи та уваги від батьків і навіть старших братів і сестер. Тому вона може почуватися менш досвідченою та незалежною. З усім тим, такі дітки зазвичай дуже мотивовані, щоб перевершити своїх старших сестер і братів. Дуже часто вони досягають значного успіху і визнання у своїй обраній сфері. Вони стають найшвидшими спортсменами, найкращими музикантами або найталановитішими художниками. Наймолодші діти в сім’ї, як правило, дуже товариські, хоча вони зазвичай будуть більш безвідповідальними та легковажними, ніж старші діти.
  • Єдина дитина. Без братів і сестер для конкуренції, єдина дитина часто конкурує зі своїми батьками. Дуже випещена ними, дитина з нетерпінням чекає опіки та захисту від усіх інших. Залежність і егоцентризм є провідними якостями цього стилю життя. Єдина дитина часто має труднощі у взаємодії з однолітками. Багато дітей, які не мають братів і сестер, стають перфекціоністами, і прагнуть за будь-яку ціну досягти своїх цілей.

Читайте також: 19 осіб, у яких педагогічний талант в крові

найстарша

Теорія про те, що порядок, з яким народжуєтесь ви з братами та сестрами, впливає на вашу особистість і рівень IQ, стала дуже популярною в наш час. Проте, вона також породила значний розрив між дослідниками. Деякі вчені повністю відкидають цю теорію, інші переконані, що вона відіграє вирішальну роль. Дослідники з Університету Лейпцига та Університету Йоханнеса Гутенберга в Майнці (обидва в Німеччині) вивчили понад 20 тисяч дорослих із США, Великобританії та Німеччини. У цьому дослідженні вони порівняли братів і сестер у сім’ях і порядок їх народження.

Вони виявили, що старші діти зазвичай демонструють вищу продуктивність на тестах інтелекту. Проте вчені не виявили впливу народжуваності на емоційну стабільність і уяву.

найстарша

В іншому дослідженні було більше доказів того, що порядок народження впливає на особистість людини. Дослідники проаналізували особистісні риси 377000 учнів середніх шкіл в США.

Вони виявили, що первістки, як правило, є більш чесними та домінують. Однак вони також менш комунікабельні й менш стійкі до стресу. Середні діти прагнуть бути більш сумлінними та старанними. Наймолодша дитина в сім’ї, найімовірніше, буде відкритою і товариською. Діти, які не мають братів і сестер, нерідко нервові, але вони також дуже товариські й розкуті.

Варто зрозуміти, що результати цих досліджень мають низку неточностей. Дослідження не враховує таких важливих соціальних факторів, як етнічна приналежність, освіта, добробут батьків і стосунки в сім’ї. Хоча порядок при народженні може мати певний вплив на особистість або інтелект людини, ми не повинні забувати, що стосунки між батьками та дитиною і виховання, яке діти отримують у своїх домівках, є набагато важливішими факторами у формуванні їхнього життя як індивідуумів.

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
Як порядок при народженні може формувати вашу особистість