10+ речей, яких час припинити вчити маленьких дітей

«Дорослих треба поважати», «мама завжди має рацію» — ці та багато інших фраз чув кожен із нас у дитинстві. Тільки мало того, що від них віє неправдою, так вони ще й шкодять нам уже в дорослому віці. Користувачі Reddit вирішили обговорити речі, яких настав час нарешті припинити вчити маленьких дітей для їхнього ж блага.

Ми в Тутка погоджуємося: те, чого нас навчали дорослі, не завжди правильно. І не варто передавати все це наступному поколінню.

 • Всі довкола друзі. Це не правда. Мені довелося пояснювати своїй племінниці, що іноді вона може просто не сподобатися комусь. Було складно донести до дитини думку, що хтось не хоче з нею дружити. У її класі був хлопчик, який не хотів спілкуватися з нею, а вона всіляко намагалася завоювати його увагу.
 • Якщо у школі дівчинку зачіпають, це означає, що вона просто подобається хуліганові. Це не так і може викликати безліч проблем у майбутньому.
 • Старші завжди мають рацію. Коли бабуся мого чоловіка в чомусь помиляється, то вона кричить: «Поважайте старших!» Проблема в тому, що якщо ви самі не можете ставитися до людей по-людськи, то скільки б ви не кричали цю дурну фразу, інші не почнуть вас поважати.
 • Відмовлятися від обіймів – це грубо. Сестра своїм дітям сказала, що вони можуть не обіймати друзів та родичів, якщо не хочуть. Тепер моя племінниця сама вирішує, чи хоче обійматися, іноді ми тиснемо одне одному руки. Іноді я кажу їй, що хотів би обмежитися рукостисканням. Чудовий урок. Тепер моїй племінниці в її 7 років легше сказати «ні», ніж більшості людей у 18 років.

 • Обов’язково доїдати все до кінця. Наші діти накладають собі їжу самі. Якщо вони поклали більше, ніж з’їли, то наступного разу більше не мають цього привілею. Їжу діти можуть їсти в тому порядку, в якому їм заманеться. Та хоч десерт першим. Так солодке втрачає свою привабливість, і сини майже ніколи не їдять його перед основною стравою.
 • Якось ми були в гостях. Сестра все колупалася в тарілці, явно не бажаючи більше їсти. Тоді тітка поклала їй руку на плече і сказала: “У гостях ти мусиш доїсти все до останньої крихти, подобається тобі чи ні”. І тут до кімнати зайшла наша мама і, побачивши це, заявила, що сестра може не доїдати, якщо не хоче.

Читайте також: 8 способів допомогти дитині впоратися зі стресом і при цьому не нашкодити її психіці

 • Дитячі переживання незначні. Не кажіть дітям: «Мені б твої проблеми». Навіть якщо вам з висоти вашого досвіду їх негаразди й здаються несуттєвими, діти переживають ці турботи по-справжньому. Просто виявіть трохи співпереживання.
 • Діти мусять дружити з усіма. Я – вчитель, і коли учні не ладнають одне з одним, я кажу їм: «Вам необов’язково дружити з усіма, але ви повинні постаратися бути дружніми та відкритими».

 • Вони мають ділитися своїми речами з іншими дітьми. Гуляли із дворічною дитиною на дитячому майданчику. Малюк грався зі своєю новою вантажівкою, і тут до нього підходить восьмирічний хлопчик і намагається забрати іграшку. У ситуацію втручаюся я, і восьмирічний ниє: “Скажіть йому, що у світі заведено ділитися”. І тут я кажу: «Це – його вантажівка. Коли він награється нею, ти можеш ввічливо попросити його дати погратися. І тоді, можливо, він тобі дозволить, а поки дай дитині спокій». Він розлютився і похмуро сказав, що все розповість мамі, я відповіла: “Вперед”.
 • Дорослі завжди мають рацію. Я – вчитель, але іноді навмисно помиляюсь у завданнях, щоб учні мене спіймали на цьому. Коли мене поправляють, я недбало відповідаю щось таке: «Ой, звичайно, тут 4, а не 3. Молодець». І продовжую розв’язувати завдання. Я хочу дати своїм учням зрозуміти, що помилятися не страшно, і це – частина життя.
 • Хлопчики не плачуть. Я був дуже емоційною дитиною. І дуже заздрив дівчаткам, адже їм дозволено «робити попусти». А мені постійно дошкуляли за те, що я нібито поводжуся недостатньо мужньо. Зараз я вже виріс, і мені подобається мій склад характеру, але дорослішання далося важко.

 • Дівчатка так не поводяться/хлопчики так не поводяться. Мені хочеться кричати, коли люди кажуть своїм дітям покласти цю іграшку, бо вона для хлопчиків/дівчаток. Дозвольте дітям гратися тим, чим вони хочуть. Колись я працювала у дитячому садку. І знаєте що? Деякі хлопчики гралися ляльками, а деякі дівчатка – LEGO. І їм було байдуже. Стереотипи лише шкодять дітям.
 • Не плакати, коли хочеться. Дозвольте дітям вільно висловлювати свої емоції, якщо не хочете, щоб у майбутньому вони вас ненавиділи.
 • Бути злим – це погано. Дітям потрібно зрозуміти, що емоцій є багато і жодна з них не є шкідливою чи неправильною. Емоції треба навчитися приймати, адже дорослі також піддаються їх впливу.

А що вам такого казали батьки, чого б ви точно не сказали своїм дітям?

ТУТКА - Відпочивай корисно
10+ речей, яких час припинити вчити маленьких дітей