10 безневинних дитячих іграшок, які можуть нашкодити дитині

Іграшки наших дітей дарують їм щасливе дитинство, на яке вони заслуговують і батьки прагнуть його їм забезпечити. От лише варто розібратися в останніх — чи всі вони однаково корисні?

Тутка провів розвідку та виокремив предмети, з якими дітям корисно, а з якими — навпаки — шкідливо гратися. Розповімо і вам.

Іграшки не за віком

Іграшки
Фото: pixabay.com

За порадами педіатрів, батьки мусять звертати увагу на маркування на упаковках іграшок. Для маленької дитини не варто купувати іграшку “на виріст”: неймовірно, але це навіть небезпечно для малюка.

Читайте також: Підказка батькам: 5 вікових криз в житті дитини

Які ж іграшки варто обрати? Фахівці рекомендують:

1. До 6 місяців для малечі прекрасно пригодяться прорізувачі для зубів, різноманітні брязкальця, м’ячики.

2. Від 7 місяців до 1 року: об’ємні кубики і м’ячі, ляльки, машинки (найкраще дерев’яні), забавки для купання.

3. Від 1 року придбайте дитині нескладні головоломки, великі пазли, іграшкові телефони, книжки з ілюстраціями і меблі для ляльок.

4. Від 2 років дитині підійдуть мольберт з крейдою, дерев’яні пазли, посуд та їжа (овочі чи фрукти), іграшкові меблі, конструктори тощо.

5. Дитині старшого молодшого віку припадуть до смаку шведські стінки, складніші пазли і головоломки, велосипеди, одяг та аксесуари для ляльок, машинки.

Гендерно-стереотипні іграшки

Іграшки

Зважаючи на переваги й недоліки гендерного виховання, психологи радять батькам не зациклюватися на чисто “дівчачих” чи “хлопчачих” забавках, а більше звертати увагу на розвивальні й універсальні іграшки. Хлопчик спокійно може погратися з сестричкою в “кухню”, а вона — його машинками, і все буде гаразд. Натомість якщо ж ваш син побачить виключно рожевий набір дитячого посуду, а дорослі наголосять йому: “Він — лиш для дівчат”, у малого назавжди у пам’яті закарбується, що такий привілей — виключно дівчачий, тож до посуду йому — зась. І як у старшому віці переконати його допомогти у приготування їжі чи митті посуду? А ніяк, звичка — друга природа.

Сувеніри

Скляні кулі зі снігом, балерини, які крутяться на одній ніжці, фігурки чи скульптурні зображення казкових героїв поповнять ряди непотрібного мотлоху, яким завантажуємо квартиру. Та користі від нього дитині мало. Звісно, малюк декілька хвилин розгляне і потішиться новим предметом, але далі швидко занудьгує: така забавка не має для нього жодної виховної чи психологічної користі.

Нові іграшки замість старих

Іграшки

Якщо дитина прив’язалася до якогось предмету (ляльки, ведмедика, телефону тощо), і остання має вже не дуже якісний товарний вигляд, бо супроводжує малюка всюди, батьки мимоволі хочеться замінити об’єкт обожнювання на такий самий, але новіший. Психологи застерігають таке робити: підміна може сильно засмутити і навіть травмувати малечу, адже новий предмет не викликати у неї тих самих відчуттів, що й стара іграшка.

Іграшки-няньки

Звісно, світ щодня рухається вперед, і батькам на підмогу наукою були вигадані “розумні” іграшки. Вони розмовляють з дитиною, співають для неї, навіть навчають кольорів чи букв. Ціль та мета такого чуда техніки — замінити, заповнити простір дитині, коли батьків немає поруч — так і не була до кінця зреалізованою. Натомість вчені дослідили, що інтерактивні технологічні іграшки навіть притуплюють розвиток дитини й ніколи не можуть замінити останній маму, тепло від обіймів та спілкування.

Надмірна кількість іграшок

Іграшки

Вчені б’ють на сполох і просять батьків не засипати кімнату малечі усіма можливими новими іграшками. Багато — це не завжди добре, а різнобарв’я кольорів та багатство вибору відволікають дитину від якісної гри, вона часто перемикає увагу на інші предмети й тому частіше дратується. Надалі може відзначатися розсіяння уваги.

Інтерактивні іграшки

Фото: pixabay.com

Робот, який говорить також не завжди корисний: запрограмований відповідати саме так, а не інак, він не дозволить дитині розвивати фантазію та уяву, і пригальмовує розвиток. Дозвольте дитині погратися тими іграшками, які не стримуватимуть бурхливий політ її фантазії.

Іграшки-сюрпризи

Безумовно, сюрпризи — корисні та веселі, якщо після них дитина не тремтить від страху. На фото зображено іграшку, яка вистрибує з коробки, і реакція майже кожної дитини на неї — страх і сльози. Так поступово в дитини зростає недовіра до всіх предметів.

Аудіокниги

Фото: pexels.com

Читання книжок — надзвичайно корисне заняття для дітей: воно розширює кругозір та уяву, пам’ять, словниковий запас і логічне мислення, сприяє подальшій грамотності й любові до читання. Та лиш тоді, коли дитині читає голосно мама, тато чи інша близька людина. При прослуховуванні аудіокниги малеча гірше вловлює сенс історії, читання не має сильного виховного ефекту.

Навчальні й розвивальні іграшки

Позначка на упаковці “навчальна і розвивальна іграшка” не завжди виправдана. Так маркетологи приваблюють увагу покупців, а насправді засіб навчить дитину кількох букв чи цифр, — от і увесь розвиток. Оберіть для дитини забавку, яка розвиватиме її критичне чи творче мислення, даруватиме нові, яскраві емоції.

Не поспішайте давати дитині старі іграшки

Іграшки

Так, колись речі справді робили якіснішими, і от бабусі/дідусі витягують дбайливо заховані, обгорнуті папером ще наші, радянські іграшки, і дають їх дитині. Звісно, в цьому немає нічого протизаконного, якщо старі іграшки вживаються з новими. Нові ж — це свідки епохи, в якій ми живемо, вони ведуть до соціалізації дитини, допомагають їй зайняти своє місце у сучасному світі. Зверніть на це увагу, любі батьки.

Якими іграшками люблять гратися ваші діти? Діліться фотографіями малюків за грою в коментарях.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 безневинних дитячих іграшок, які можуть нашкодити дитині