Стоматолог розповів, чому популярні зубні щітки — це гроші на вітер, і як вибрати ідеальну модель

Зубна щітка — предмет дуже важливий. І попри те, що кожен з нас користується нею щодня, питань залишається дуже багато. Яку вибрати? Навіщо їй ґумові щетинки? А електрична краща? А моя щітка гарна?

Лікар-стоматолог у своєму треді відповів на всі ці запитання. Тутка, опираючись на його досвід, ділиться цікавими фактами зі своїми читачами.

зубна щітка

Трохи історії

зубна щітка

  • Ви не повірите, але вже первісні люди чистили зуби, щоправда, використовували для цього траву. Трава змінювалася на жування палиць, в палки додавали щетину, щетина змінювалася, і сьогодні ми маємо величезний вибір зубних щіток!
  • День народження сучасної зубної щітки – 24 лютого 1938 року. Це той день, коли «тваринна» щетина змінилася на нейлонову.

Читайте також: 7 щоденних звичок, які забивають пори

Щітки з натуральною щетиною: дорогі, популярні і… шкідливі

зубна щітка

Але чому ж у 2020 році можна зустріти зубні щітки з натуральною щетиною? Відповідь проста: добре працюють маркетологи.

Ніколи не купуйте щіток з натуральною щетиною. Вони набагато швидше зношуються, їх волокна неможливо правильно обробити, і найважливіше: натуральна щетина з порами і вільним простором — це ідеальне середовище для розмноження бактерій.

М’які зубні щітки: ніжні, але найчастіше непотрібні

Зубні щітки з м’якою і ультрам’якою щетиною з якимись космічним числом щетинок — вау, круто! Ні, не круто, адже вони призначаються для використання на кілька днів після хірургічних втручань.

  • М’які зубні щітки з величезним числом щетинок не рекомендую використовувати постійно — перевірено на власному досвіді. Неможливо нормально почистити зуби або чистити більш як 5 хвилин.
  • Єдиний гідний варіант м’яких зубних щіток — це щітки з різнорівневою щетиною. Саме подовженими щетинками ви охайно очистите борозни в яснах. Так, до таких щіток необхідно звикати, але це дуже ефективно і правильно.
  • Використовувати м’які зубні щітки тому, що кровоточать ясна, неправильно! Ясна кровоточать через запалення на тлі зубних відкладень. М’якими щітками ви чистите ще гірше, і утворюється ще більше нальоту — замкнене коло. Кровоточать ясна — йдіть до стоматолога.

Зубні щітки середньої жорсткості — стандарт домашнього догляду

Зубні щітки середньої жорсткості оптимальні для щоденного очищення від залишків їжі без травмування твердих і м’яких тканин. Але їх дуже багато — яку вибрати?

  • Намагайтеся вибирати з середньо-маленькою робочою поверхнею, ніколи не беріть великі зубні щітки — ви не очистите ними останні жувальні зуби.

зубна щітка

  • Не беріть зубні щітки з ґумовими щетинками. Від них немає користі, а масаж ясен — дуже сумнівна процедура. Насправді їх додали, щоб здешевити виробництво, але маркетологи подали це дуже смачно і красиво.
  • Якщо ви власник скупчених і нерівних зубів, спробуйте щітки з різнорівневими щетинками або утрамаленькі — монопучкові.
  • Ручка у зубної щітки повинна бути просто зручною — і все. Правильні щетинки і ваш мануальний навик набагато важливіший, ніж її ручка.

Для особливих випадків

  • Для брекетів також маємо безліч варіацій. Експериментуйте і вибирайте те, що подобається. Але головне для брекетоносців — це зубні (міжзубні) йоржики.
  • Для імплантів або зубних протезів також є свої варіанти, як і для чищення язика. Але, якщо сказати відверто, дуже мало людей вміє ними правильно користуватися, тому я віддаю перевагу універсальним і максимально ефективним варіантам.
  • Так, для очищення язика я використовую свою звичайну зубну щітку, бо всі зішкрібувачі, які я пробував, здалися мені неефективними й травматичними.

А якщо хтось любить щось жорсткіше?

зубна щітка

Жорсткі зубні щітки дозволяю купувати тільки для очищення знімних зубних протезів і кап. Ну або для кросівок. Зуби чистити такими щітками не можна. Ви травмуєте ясна, і навіть тверді тканини зуба можуть постраждати з роками.

Важливо вчасно змінювати

  • Важливо запам’ятати: будь-яка зубна щітка повинна змінюватися кожні 2 місяці, навіть якщо у неї золота ручка або вона суперультразвукова. І дитячих це теж стосується. Навіть якщо щетинки виглядають нормально, вони вже добре не чистять.
  • А ось якщо через кілька тижнів ваша щітка схожа на розпущену квітку, змініть тиск при чищенні й дотримуйтесь правил чищення зубів. Жодних поздовжніх рухів — тільки від ясен до краю зуба.

Електричні зубні щітки — це порятунок?

Ні, це просто щітка для ледачих. Ви просто водите нею від зуба до зуба, від поверхні до поверхні, але вони — не запорука ідеальної гігієни.

  • У мене є пацієнти, які використовують електричні зубні щітки, але гігієна порожнини рота все одно незадовільна. Тут швидше питання в дисципліні. Так, це зручно, в них є датчик тиску, таймер на 2 хвилини, але треба чистити все одно треба ретельно (обов’язково).
  • Електрична зубна щітка дорожча, насадки на неї дороговартісні, тож вибір за вами.
    Сьогодні створили також ультразвукові та звукові зубні щітки.
  • Є певні дослідження, які підтверджують їх ефективність у знищенні бактерій, але також є безліч досліджень, які свідчать про те, що при правильному використанні звичайна щітка не програє електричним.
  • Якщо ви людина літня або маєте певні труднощі в мануальних навичках, електрична зубна щітка — ваше спасіння.

А для дітей?

зубна щітка

  • Дітям необхідно чистити зуби з моменту першого прорізаного зубчика. Для цього відома зубна щітка – “щітка-наперсток”.
  • З першого року життя дитину варто вже привчати до м’яких нейлонових щетинок на зубній щітці. Робоча довжина — десь 15 мм, ручка — близько 10 см.
  • З 2 і 3 років розмір робочої поверхні збільшується до 20-25 мм, але щетинки залишаються м’якими.
  • З 3 років вже можна використовувати механічні зубні щітки. Асортимент їх величезний, вибір залежить тільки від вашого гаманця. Частина з них вже з мобільними додатками, що дає змогу занурити дитину в процес і краще мотивувати.
  • В загальному на дитячих зубних щітках завжди вказується вік, а форма вивірена відповідно до середніх анатомічних особливостей, тому промахнутися майже неможливо. Просто вибирайте те, що до душі вашій дитині, надайте їй право вибору.
  • Важливо розуміти, що в будь-якому випадку чищення зубів до 7 років відбувається під контролем дорослих! Чищення зубів за рухами і тривалістю відповідає «дорослому». Дитячі щітки змінюються так само як і дорослі, — кожні 2-3 місяці.

Короткий висновок

  • Зубна щітка повинна бути середньої жорсткості, з нейлоновими щетинками без гумових вставок, з невеликою робочою поверхнею, змінюють її кожні 2 місяці.
  • Немає чарівництва, яке зробить ваші зуби чистими і здоровими, крім ваших рук, часу і регулярного правильного чищення зубів.

Яка порада лікаря виявилася для вас найкориснішою?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Стоматолог розповів, чому популярні зубні щітки — це гроші на вітер, і як вибрати ідеальну модель