Правила етикету, які вартувало б знати кожному

Сьогодні життя проходить без особливих церемоній та не вимагає від нас суворих рамок і канонів. Однак певні правила етикету не завадило б знати всім. Йдеться про поведінку в гостях, в кафе або ресторані, за святковим столом. Ось що треба опанувати та застосовувати на практиці.

Дарма, що сучасне життя передбачає максимальний комфорт (в одязі, відпочинку, міжособистісній взаємодії), довготривалі церемонії відкинуті, нам вартувало б знати про ключові правила поведінки. Наприклад, як правильно ходити в гості та приймати гостей? Як поводитися в кафе та ресторані? Адже норми поведінки за столом — це окремий «звід законів». Пам’ятайте, знання правил етикету й до сьогодні залишається запорукою гідної репутації в приватному та діловому колі.

Ключові норми поведінки

Правила етикету для гостей та господарів дому

Аксіома: не приходити в гості, якщо вас не запрошували. Це — моветон. Виправданням або винятком може стати те, що ви з’явилися у невідкладній справі. Якщо обставини такі, радимо попередити про свій візит телефоном, щоб не порушити справи й плани господарів дому.

Якщо вас запитали, коли саме ви відвідаєте господарів, назвіть хоча б орієнтовний час, щоб люди, які запросили вас, могли розпорядитися вільним часом та не очікувати вас даремно.

Навіть якщо вас запросили на чай, не годиться приходити з порожніми руками. Візьміть шоколадку або тортик.

Не зовсім пристойно приходити в гості до призначеного часу. А раптом господарі ще не підготувалися та не завершили свої справи? Коли запрошено багато гостей, нічого кримінального немає в тому, що ви трохи запізнитеся (на 10-15 хв).

етикету

Читайте також: 35+ правил етикету, які багато людей часто ігнорують. А ви тепер не будете

Вам самим доведеться виступити в ролі господарів?

По-перше, основні справи варто закінчити до приходу візитерів. Якщо захід організовується в кафе/ресторані, бажано, щоб хтось з організаторів зустрічі вітав гостей біля входу до закладу.

Якщо хтось із запрошених запізнюється, його належить очікувати не більше 30 хвилин.

Сервірування столу: ложку, ніж і виделку розкладають праворуч від тарілки, а серветку — зліва під неї. Зліва ще знаходяться чарка для алкогольного напою і фужер для води.

етикету

Чоловікам в гостях належить подбати про жінок.

Недобре затримуватися в гостях або напрошуватися ночувати, якщо господарі не пропонують вам самі.

Залишаючи святкування, потрібно попрощатися з присутніми або щонайменше з господарями.

Якщо з вами в гості ідуть діти, поговоріть з ними про правила поведінки, навчіть основних моментів поводження в гостях і за столом.

Норми поведінки за обіднім столом

Культура за столом демонструє рівень вихованості людини та її прихильність до правил етикету. Ці правила не заважають, не обмежують, а роблять спілкування комфортним і прийнятним.

  • Зазвичай перед входом до обіднього залу люди підходять до дзеркала лише щоб щось злегка поправити в зовнішньому вигляді або переконатися, що все гаразд. Для усунення проблем у зовнішності радимо відвідати туалетну кімнату.
  • Не треба голосно кликати офіціанта, всіляко привертати до себе увагу. Варто просто зачекати, доки він до вас підійде. Коли він виявиться поблизу, можна жестом сигналізувати, що він вам потрібен.
  • Персональну полотняну серветку варто розгорнути та розкласти на колінах. Зазначеною серветкою не витирають губи, для цього є паперові серветки, і лиш завершуючи трапезу, серветкою з полотна допускається торкнутися до губ і витерти пальці.
  • Хліб з тарілки належить брати руками та пальцями відламувати шматочки.
  • Якщо потрібно підсолити їжу, це роблять ложечкою з сільнички, якщо такої немає, можна брати сіль кінчиком свого ножа.
  • Якщо ви ріжете м’ясо, ніж — у правій руці, виделка — в лівій.
  • Але трапезують, тримаючи ложку/виделку в правій руці (якщо людина не шульга).
  • Столове знаряддя, розташоване в тарілці паралельно одне до одного, скаже, що посуд вже можна забирати. Якщо ніж/виделка ненароком впали на підлогу, не варто підіймати їх, а ввічливо попросити інший набір.
  • Не заведено їсти за накритим столом із загальної страви, якщо остання не нарізана.
  • Загальною ложкою/виделкою радимо класти їжу на свою тарілку.
  • Не красиво брати добавку, якщо страва подана в малій кількості.
  • Не варто класти лікті на стіл, розмахувати руками. За правилами етикету, сидячи за столом, допустимо лише зап’ястям спиратися на край. Дівчатам можна на деякий час спертися на стіл ліктем. Не радимо гратися столовим знаряддям. Контролюйте свою поставу, не розмахуйте ліктями та не втикайтеся носом в тарілку.
  • Жувати варто виключно закритим ротом. Радимо споживати їжу тихенько, без галасливих чи неприємних звуків
  • Не захоплюйтеся алкоголем. Не змішуйте в склянці різні напої.
  • Якщо ви швидко п’янієте, пийте менше, ніж інші люди за столом (робіть маленький ковток).
  • Якщо перша страва гаряча, не варто дути на неї або розмішувати ложкою, краще почекати, поки вона сама охолоне. Ложкою треба черпати в напрямку від себе та підносити до рота лівим розширеним боком. Доїдаючи суп, потрібно трохи нахилити тарілку лівою рукою від себе. Ложку від супу не кладуть на скатертину або серветку, після трапези останню залишають в тарілці.
  • М’ясні страви та закуски, сир, ковбасу, шинку не радять накладати на хліб, готуючи бутерброд, не треба відразу розрізати все на частини. Краще відрізати шматочки в міру вживання.
  • Вкрай не рекомендується користуватися ножем з макаронами, омлетом, пудингом. Овочі, за необхідності, потрібно подрібнити ребром виделки, а не ножем.
  • Страви, приготовлені з перемеленого м’яса та нарізані шматочками, вживають виключно виделкою!
  • Рибу вживають за допомогою виделки та призначеного для цього ножа, двох виделок або виделки та скибочки хліба. Рибу не треба розрізати, її просто відокремлюють від кісток.
  • Птицю рекомендують вживати за допомогою ножа та виделки. Але курчата-табака дозволено їсти руками.
  • Розмішувати цукор у чашці треба недовго, не створюючи шуму. Ложку належить вийняти та поставити на блюдце.
  • Для десертів подається окреме столове знаряддя. Бісквіти та торт радять їсти десертною виделкою/чайною ложкою, тверде печиво, яке кришиться, — просто руками. Такі продукти як печиво, пиріжки та цукерки допускається брати руками.

етикету

  • За столом не годиться обговорювати такі питання як захворювання та неприємності. Також не заведено обговорювати вартість замовлення.
  • Покинути заклад, як правило, пропонує організатор зустрічі. Розрахунок здійснюється, коли присутні завершили трапезу.

А ось рейтинг найпоширеніших помилок етикету, про які багато хто з нас і не підозрювали.

Чого ж не варто робити у звичайному житті? Топ буденних порушень етикету:

  • Перша помилка: «Пропустити представницю прекрасної статі першою зайти в ліфт». Таким чином джентльмен піддає даму небезпеці. Річ у тім, що ліфт визнаний об’єктом підвищеного ризику. Тому першим до ліфта повинен заходити чоловік. Виходить першим з нього той, хто стоїть ближче до дверей.
  • “Будь здоровий!” Якщо чхнув хтось із членів вашої родини, то побажання «будь здоровий» буде доречне. Однак якщо ви знаходитеся поза колом сім’ї, то не варто цього казати. Вихована людина удасть, що нічого не сталося.
  • Коли ви кашляєте або чхаєте, прикриваєте рот правою рукою. Так? Це робиться нібито з метою запобігання поширенню інфекції. Але права рука у нас «соціальна», бо саме її ми простягаємо, коли вітаємося. А якщо ви прикриваєте рот рукою, кашляючи, на руку потрапляють тисячі шкідливих мікробів, які поширяться при контакті з іншими.
  • Як ви розмішуєте чай? За годинниковою стрілкою? Рекомендують розмішувати цукор в горнятку, рухаючи ложку вперед-назад. Тоді цукор розчиниться швидше, ложка не створить при зіткненні зі стінками посуду непотрібний дзенькіт.
  • Вітати з одруженням варто лише нареченого, а нареченій просто бажати щастя.

Насправді не так важко опанувати ключові правила етикету. Насамперед треба повчитися практикувати поведінку вихованої людини вдома, коли вас ніхто не бачить. Тренуйтеся та частіше виконуйте необхідні норми та вимоги. Вчіться сервірувати стіл і правильно себе там поводити. І тоді вам не доведеться червоніти в товаристві за свою незручність, і в будь-якій ситуації ви будете на висоті. Головне — привчити себе до відповідних норм в буденному житті, щоб це було нормальним явищем для вас.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Правила етикету, які вартувало б знати кожному