35+ правил етикету, які багато людей часто ігнорують. А ви тепер не будете

У сучасному світі стиль — це не лише зовнішній вигляд і одяг, але також манери, культура мови та знання етикету. Не варто думати, що етикет — це щось дуже складне, чого навчають на спеціальних курсах. Насправді це просто елементарні правила поведінки в товаристві, які допоможуть краще взаємодіяти з людьми.

Ми в Тутка вирішили розібратися в деяких правилах сучасного етикету, знання яких допоможе не потрапляти в незручні ситуації та завжди бути на висоті.

Діловий етикет

етикет

  • Часто виникає питання, як грамотно одягнутися на співбесіду. Насправді єдиного правила немає, і необов’язково всім одягтися по-діловому. Все залежить від того, в якій сфері ви шукаєте роботу. Діловий стиль доречний для представників так званої тріади влади чи тих, які заробляють «старі гроші»: держслужбовців, юристів, співробітників фінансового сектора. Решту сфер діяльності можна віднести до таких, що дають «нові гроші» — це мистецтво, фешн-індустрія, IT, сфера послуг. У цих галузях суворий дрес-код на співбесіді необов’язковий. Правда, вибираючи одежу, завжди треба пам’ятати таку фразу: «Одягайтеся згідно з тією посадою, яку ви хочете зайняти, а не тією, яку ви зараз займаєте».
  • Окремої згадки заслуговує взуття, яке підходить для офіційного стилю. Якщо ви прийшли на ділову зустріч, важливий захід або переговори, то передбачається, що ви будете відповідно взуті. Особливо це стосується жінок. Чоботи — це не ділове взуття, вони призначені для того, щоб зберегти ноги в теплі. Тому в певні моменти буде доречніше одягнути туфлі. Ви можете або взяти їх з собою і перевзутися в жіночій кімнаті чи в машині, або приїхати на захід на таксі.

етикет

  • Звернення «пані та панове» не зовсім коректне. Правильна форма — просто «панове». Воно доречне і для чоловіків, і для жінок.
  • До підлеглих найкраще звертатися на «ви». Навіть якщо у вас чудові стосунки. Це дозволяє тримати доречну дистанцію, а також дає право вимагати щось в потрібний момент.
  • Якщо ви спізнюєтеся, а людина все-таки погодилася вас дочекатися, то можна скористатися таким лайфхаком. Наприклад, ви розумієте, що затримаєтеся на 10 хвилин, але можете сказати, що будете через 15 хвилин. Таким чином, приїхавши через 10 хвилин, ви трохи згладите неприємну ситуацію.
  • Електронне листування теж регулюється певними правилами. Так, якщо все, що ви хочете сказати у своєму електронному листі, — це «дякую», то краще утримайтеся від надсилання. Ви просто заб’єте поштову скриньку співрозмовника.
  • Також відоме негласне правило, згідно з яким максимальна кількість знаків оклику в діловому листі дорівнює одному.

етикет

Читайте також: 8 слів-паразитів, які характеризують вас краще, ніж будь-які інші

  • Ситуація, знайома багатьом чоловікам. Що робити, якщо ви зіткнулися з колегою або знайомим у вбиральні або біля неї — потиснути руку чи ні? Етикет твердить, що вбиральня — це єдине місце, де можна скасувати рукостискання. Однак якщо хтось першим простягнув вам руку, то доведеться її потиснути, оскільки не можна не відповісти на пропозицію привітатися.
  • Керівнику буде доречним бути присутнім лише на 1-й половині корпоративу або будь-якого іншого свята. Все ж під контролем керівництва люди поводяться не так розкуто. Тож для загального комфорту в деяких моментах варто залишити своїх співробітників.
  • Що стосується привітань та видачі різних бонусів працівникам, то привітати найкраще всіх разом, а вручати премії та подарунки — сам на сам, непублічно.

Етикет поведінки в товаристві

  • Етикет дозволяє жінкам залишитися в капелюсі в приміщенні. Правда, це не стосується шапок, кепок, беретів і так далі: перебувати в цих головних уборах в кімнаті — моветон.

етикет

  • Коли ви йдете на перше побачення, буде логічно продумати питання, які можна задати. Разом з тим важливо, щоб бесіда не була схожою на допит. У людини не має скластися враження, що її перевіряють. Наприклад, запитання «Звідки ви родом?» краще, ніж «В якому районі ви живете?», оскільки 2-й варіант натякає на розпитування про статки.
  • До речі, з приводу місця для 1-го побачення. Чомусь багато хто вважає, що це неодмінно повинен бути ресторан. Але насправді відвідини ресторану — це повноцінний світський захід, який вимагає серйозної підготовки. Можливо, найкращим варіантом буде запросити людину в паб, піцерію, бар. Це дозволить налагодити більш тісний контакт і невимушено поспілкуватися.
  • У чому ж піти на 1-ше побачення? Експерти кажуть, що не варто сильно старатися. Краще одягнутися звично для себе, тобто якомога природно. Якщо вам буде некомфортно, це стане помітно. Якщо хочеться все ж таки показати себе у всій красі, це доречно буде зробити на 3-му або 4-му побаченні, щоб продемонструвати, що ви можете виглядати й так.

етикет

  • Коли ви знайомите когось з новим гостем або приятелем на вечірці, не варто згадувати його професію. Інакше ви можете мимоволі підставити людину, і весь вечір вона буде давати професійні поради.
  • Спілкуючись з малознайомими людьми, треба уникати будь-якої конкретики. Не варто згадувати готель, в якому ви зупинялися, або магазин, де ви робили покупки. Також не варто говорити, в який саме школі чи університеті навчаються ваші діти. Співрозмовник сам уточнить, якщо захоче.
  • Часто виникає питання, чи варто знімати сонцезахисні окуляри під час спілкування. Тут все дуже просто: якщо ви бачите людину вперше, то темні окуляри потрібно зняти, у всіх інших випадках це необов’язково. Хіба що ви можете поцікавитися, чи не бентежить співрозмовника те, що на вас одягнений цей аксесуар.

  • Якщо ви хочете уникнути небажаних тілесних контактів: обіймів або поцілунків, — можна спробувати першим подати руку, скерувавши долоню вниз. Цей жест ніби блокує дії вашого співрозмовника.
  • Експерти кажуть, що носити повсякденний одяг з великим логотипом — це моветон. Костюм з лого доречний, якщо за рекламу цього бренду вам платять або якщо це марка спортивного одягу. В інших випадках краще уникати відвертої демонстрації логотипу компанії.

етикет

  • Якщо вам сподобалося чиясь сукня або парфум і ви хочете запитати, де цю річ придбали, варто оцінити, в яких стосунках ви перебуваєте з людиною. Якщо ви бачите її вперше або вдруге, то таке запитання буде не дуже доречним. Річ у тім, що таким чином ви заторкнете тему грошей — табу для неблизько знайомих людей.

Етикет за столом

  • Коли ви їсте страву, в якій є листя салату, не варто різати його ножем: потрібно їсти в тому вигляді, в якому його поклали на тарілку. Великі листки можна зігнути та підхопити виделкою.

етикет

  • Накриваючи стіл для урочистого обіду, уникайте скатертин та серветок з поліестеру. Такі вироби не поглинають вологу та зісковзують з колін. Краще вибирати текстиль з льону. А ось колір може бути будь-яким, не обов’язково білим.
  • Коли ви вичавлюєте у свою страву або напій лимон, не забудьте прикрити його рукою, щоб бризки не потрапили на вашого сусіда.
  • Якщо вам подають паштет або масло — в загальному будь-що, що можна намастити на хліб, треба спочатку відламати шматочок хліба на один укус, і тільки потім чимось його намастити. Неправильно робити собі бутерброд з цілого шматка хліба.

  • Під час обіду серветку варто скласти удвічі та покласти на коліна куточками до себе, щоб зручніше було витерти рот або руки.
  • Якщо вам потрібно вийти з-за столу, а потім повернутися, то серветку треба покласти на сидіння. При цьому не треба уточнювати, куди ви відійшли: припудрити носика чи зателефонувати. Коли трапеза закінчилася, покладіть серветку на стіл. Не можна класти використану серветку в тарілку.
  • Суп правильніше зачерпувати рухом руки від себе, а не до себе: так менше шансів забруднитися самим і розлити його на скатертину. Якщо ви їсте суп-пюре, то краще підносити ложку до рота боком, а якщо це звичайний суп зі шматочками, то ложку скеровуємо вужчим боком до рота. Протягом всієї трапези ложка має залишатися в тарілці, навіть якщо ви відриваєтеся на інші закуски або розмови.

  • Буває, що ви побачили в тарілці мушку або волосинку. Якщо ви знаходитеся в ресторані, то можна тихо покликати офіціанта і повідомити йому про проблему, не привертаючи загальної уваги. В гостях краще шепнути на вушко господині. Обговорювати такі неприємні дрібниці ні з ким із гостей не варто.
  • Якщо ви хочете попросити офіціанта загорнути залишки обіду або вечері з собою, пам’ятайте, що це доречно лиш на дружніх посиденьках. Не варто робити це під час бізнес-ланчу або ділової вечері.
  • Якщо ви запрошуєте гостей, подумайте про те, як їх розмістити за столом. Не варто садити подружжя поруч: вони й так більшу частину часу проводять разом. Нехай у них буде можливість познайомитися та поспілкуватися з іншими людьми. Найкраще чергувати чоловіків і жінок.
  • Всупереч поширеній думці на чолі столу повинен сидіти не господар будинку, а господиня. А її чоловік — навпаки, в іншій частині столу. Найпочесніші місця для гостей — по праву та ліву руку від господарів.

Етикет в подорожах

  • У літаку пасажир, який сидить посередині, має право на два підлокітники. Це просто правило гарного тону. Ніхто не любить місце посередині: погодьтеся, воно найбільш невигідне. Тож нехай у цієї людини буде хоч якась пільга.

етикет

  • У літаку варто уникати будь-якої їжі, яка має сильний запах. Тому взяти з собою в політ бургер, ароматні чипси та інші пахучі закуски не найкращий варіант. Подумайте про тих, хто сидить поруч з вами, адже салон літака — це закритий простір.
  • Якщо вам потрібно встати під час польоту, постарайтеся не чіпати спинку сидіння, яке знаходиться перед вами та не спирайтеся на неї.
  • Коли ви приїжджаєте в іншу країну як турист, за можливості намагайтеся не одягати національний одяг цієї країни, щоб ненароком не образити почуття місцевих. Наприклад, ходити туристу в індійському сарі в Індії не найкраща ідея, а одягнути сарі в Італії цілком прийнятно.
  • Завжди варто бути обережним з подарунками в подорожах. Так, не варто дарувати японцеві китайський чай або бельгійцеві швейцарський шоколад, навіть якщо ці продукти якісні. Цим можна зачепити національну гордість людини.

А як ви ставитеся до різних правил етикету? Чи намагаєтеся їх дотримуватися?

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
35+ правил етикету, які багато людей часто ігнорують. А ви тепер не будете