Мовби їх вигадав Ден Браун — 15 унікальних фактів про Ватикан

Ватикан — найменша держава світу, площею лише 44 га, яка розташована всередині Риму. Щорічно її відвідує близько 5 млн туристів, а населення нараховує якихось 799 осіб (за даними на 2019 рік). Уся територія Ватикану знаходиться під охороною ЮНЕСКО, і це одна з характерних рис, яка робить його особливим.

Тутка з’ясував, що унікальність Ватикану багатогранна, про що свідчить буквально кожен факт.

1. 95% мешканців держави — чоловіки

Ватикан

Населення Ватикану — це в основному служителі церкви та військові (швейцарські гвардійці). Відповідно, всі вони чоловіки, які складають 95% громадян. Решта — прості мешканці: дружини й діти швейцарських гвардійців.

2. Громадянство Ватикану видається тільки на деякий час

Громадянство Ватикану видається Державним секретаріатом. Паспорт №1 (на світлині — ID-карта Папи та аргентинський паспорт. — прим. редакції Тутка) за традицією отримує чинний Папа Римський, який не може мати ніякого іншого громадянства або підданства, окрім підданства Святому Престолу. Але були й винятки: це нинішній папа Франциск, що зберіг аргентинське громадянство, і Бенедикт XVI, який залишив німецьке.

Отримати громадянство можуть працівники держави та члени їхніх сімей. Паспорт громадянина Ватикану прирівнюється до дипломатичного, і тому їх зовсім небагато. По завершенні служби Святому Престолу громадянство автоматично змінюють на італійське. Залишитися жити на території анклаву вже не можна. Діти позбуваються громадянства по досягненні 18 років або ж коли батьки позбуваються його.

3. Маленька держава повністю знаходиться під охороною ЮНЕСКО

Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО величезний, але Ватикан є єдиною державою, яка повністю знаходиться під його охороною. А кожна його будівля — пам’ятка.

Читайте також: 20+ доказів того, що жити в карликових країнах — все одно що в паралельній реальності

4. «Прибиральник фресок» і заборона фотографування в Сикстинській капелі

Багато туристів приїжджають до Ватикану тільки заради неї — Сикстинської капели. Навіть досвідченого мандрівника вона вражає своєю монументальністю і реалістичністю, її можна розглядати нескінченно, для цього по периметру обладнані спеціальні лавочки. Її заборонено фотографувати, а перебуваючи всередині, можна розмовляти тільки пошепки. Спеціальні службовці стежать за тим, щоб відвідувачі не робили знимків, але люди все одно примудряються зробити фото шедевра «з-під плаща». Ще періодично службовці попереджувально вимовляють: «Silince».

У 1543 році з’явилася офіційна посада «прибиральника фресок» Сикстинської капели. Через просідання вони частково обсипалися, тому їх неодноразово реставрували. Стіни та стеля очищувалися від свічкової кіптяви, пилюки й вихлопних газів. Остання реставрація була близько 25 років тому, більшу її частину профінансувала японська компанія Nippon Television Network Corporation, яка витратила на цю роботу $ 4,2 млн. Капелу в середньому відвідують близько 10 тисяч туристів щодня.

5. У Страсну п’ятницю Папу Римського можна побачити лежачи перед вівтарем

Ватикан

У Страсну п’ятницю проходять богослужіння, одне з яких називається Страсті Господні. Воно починається з того, що Папа Римський в червоному вбранні простягається перед вівтарем обличчям донизу, а позаду нього на колінах стоять священники. У цей момент всі моляться в повній тиші, потім виголошується молитва Страсної п’ятниці.

6. Щоб звичайній жінці залишитися жити у Ватикані, потрібно вийти заміж за швейцарського гвардійця

Якщо працювати звичайній жінці на території Ватикану ще хоч якось можливо — скажімо, на радіостанції або в редакції якоїсь газети, — то залишитися жити практично нереально. Але нам відомий як мінімум один спосіб — вийти заміж за швейцарського гвардійця. Але тут є кілька складнощів. Зв’язати себе узами шлюбу гвардійці можуть тільки за спеціальним дозволом і дослужившись до звання капрала, а майбутня наречена повинна буде пройти схвалення Ватикану. І ще один цікавий факт: до Швейцарської гвардії приймають тільки неодружених осіб.

7. Ватикан є єдиною державою у світі з нульовою народжуваністю

Ватикан

Пояснюється це перш за все тим, що на території карликової держави немає пологового будинку. Діти громадян анклаву з’являються на світ в лікарнях Риму.

8. Посольство Італії у Ватикані розташоване на території самої Італії

Посольство Італії в Ватикані унікальне: воно знаходиться на своїй же території. Пов’язане це з тим, що площа Ватикану не дозволяє розмістити на ній закордонні представництва. Тому між Італією і Ватиканом укладено ряд договорів, згідно з якими всі посольства, акредитовані при Святому Престолі, знаходяться в Римі.

9. На території анклаву є своя автозаправка

Ватикан

Начебто нічого дивного, що в окремій державі, хоч і невеликій, є своя автозаправка. Але не поспішайте з висновками: цю заправку відрізняють ціни на бензин. У Ватикані ціни на нього нижчі, тому багато італійців мріють там заправляти свої машини. На жаль, це неможливо, адже на ній мають право заправлятися тільки автомобілі з місцевими номерами.

10. Місцева поштова служба — найпопулярніша у світі

Знаменита пошта Ватикану визнана однією з найкращих у світі. Вона працює дуже швидко і злагоджено, тому деякі італійці люблять посилати листи саме звідси. Місцевий поштовий індекс — найпопулярніший у світі, бо з нього відправляється найбільше листів. За рік поштова служба анклаву відправляє близько 2,5 млн листів, 7 млн листівок і близько 20 тисяч посилок.

11. Магазини міста-держави звільнені від податків

Тільки не поспішайте після прибуття на маленьку державу шукати магазини. Простим смертним туди не потрапити, на жаль. Річ у тому, що резиденти Ватикану мають деякі привілеї. Магазини Ватикану звільнені від податків, тому ціни в них нижчі на 25%. Це поширюється на продукти, елітний алкоголь, парфумерію, брендовий одяг та взуття.

12. Залізниця Ватикану — найкоротша у світі

Довжина залізниці — близько 900 метрів, з яких тільки 300 проходять по ватиканській території. Колись вона використовувалася виключно для поїздок Папи до Риму. Але недавно її відкрили й для туристів.

13. У Ватиканській апостольській бібліотеці понад 1 млн книг

Бібліотека була заснована у XV столітті папою Сикстом IV, вона регулярно поповнюється. Сьогодні її фонди налічують приблизно 1,6 млн друкованих книг, 150 тисяч манускриптів, 8,3 тисячі інкунабуо, понад 100 тисяч гравюр і географічних карт, 300 тисяч монет і медалей. Щороку бібліотека поповнюється на 6 тисяч нових книг.

14. Собор Святого Петра — один з найбільших християнських храмів світу

Католицький римський собор Святого Петра вважається найбільшою будівлею епохи Відродження. Його будівництво почалося в середині XVI століття, а закінчилося тільки через 120 років. Довжина церкви – 220 метрів, ширина – 150 метрів, висота – 132,5 метри. Собор вміщає близько 15 тисяч осіб, а прилегла його площа – 80 тисяч. На сьогодні він є другим за величиною католицьким собором — в 1989 році його перевершила базиліка Пресвятої Діви Марії Світу в Кот-д’Івуарі.

15. Поцілувати руку Папи Римського бажають католики по всьому світу

Ватикан

Ще з часів Середньовіччя зберігається традиція, за якою кожен відвідувач Папи повинен поцілувати його руку на знак поваги та схиляння перед ним. На цій руці понтифік носить Перстень рибалки: останній нагадує, що він є спадкоємцем апостола Петра, який займався рибальством. На прикрасі зображений Петро, що закидає рибальську сітку з човна.

Перстень Папи — головний символ церковної влади. Після смерті Папи Римського або зречення від престолу він знищується у присутності інших кардиналів — це символізує кінець його правління. Для новообраного Папи виготовляється новий перстень, зазвичай золотий.

Чи випала вам нагода побувати в найменшій державі світу? Якщо так, то що вам сподобалося там?

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
Мовби їх вигадав Ден Браун — 15 унікальних фактів про Ватикан