Час перетравлювання їжі в шлунку людини

Хочу цю статтю порекомендувати тим людям, які мають зайву вагу, але не можуть зважитися на дієтотерапію, через те, що бояться почуття голоду та обмеження в прийомах їжі. Насправді людському організму потрібно небагато, але ми люди, придумуємо безліч смачних рецептів, при цьому не враховуємо поєднання продуктів і намагаємося отримати максимальне задоволення від цих шедеврів.

На щастя чи на жаль, навіть і не знаю, але людський організм зміг пристосуватися до наших харчових бажань, хоча все частіше і частіше ми бачимо, як самі страждаємо від цих звичок. Виявляється що засвоєння їжі нашим організмом залежить не тільки від самих продуктів, але і від того, як і з чим ми їх приготуємо.

Отже, від чого залежить перетравлення їжі?

1. Обробка їжі або приготування. Коли ми варимо або смажимо продукти, то знищуються, присутні в сирій їжі ферменти та руйнується її початкова структура, при цьому час засвоєння збільшується в 1,5 раза.

2. Температура їжі. Холодна їжа перетравлюється швидше.

Читайте також: 10 лужних продуктів, які допоможуть скинути зайву вагу

3. Важливий чинником у травленні є – час трапези. Вченими було доведено, що найбільш активний час для перероблення їжі є обід, а під час сніданку і вечері цей процес помітно уповільнений. Тому дієтологи рекомендують снідати й вечеряти їжею одного часу перетравлення і тією, що швидко засвоюються, про це я напишу нижче.

4. Одним з найголовніших факторів, який впливає на травлення, є змішування їжі. Виявляється, що кожен продукт має свій час засвоєння. Наприклад, яблуко перетравлюється за 30-45 хвилин, а твердий сир 4-6 годин. Є і такі, які не перетравлюються зовсім. Як ви змішаєте продукти між собою перед вживанням, від цього буде залежати та час перетравлення.

Умовно можна виділити три категорії змішування їжі:

  • Перша категорія. Продукти, які змішуються, мають однаковий час перетравлення, не піддаються термічній обробці й до них не додаються різні жири та цукор.
    Наприклад, овочі й фрукти.
  • Друга категорія. Продукти, які змішуються, мають однаковий час перетравлення, але до них додається різні масла, цукор і спеції. Час засвоєння збільшиться. Чому запитаєте ви? Додавання різних масел і жирів обволікає їжу і шлунку необхідно виділити додаткову порцію шлункової кислоти та збільшити процес окислення їжі в шлунку. Відповідно процес перетравлення їжі збільшується.
  • Третя категорія. Змішуються продукти, які мають різний час перетравлення, різну обробку або приготування з доповненням різних олій або жирів.

Для того, щоб це було більш зрозуміло розглянемо продукти або їжу умовно розділені на групи по часу її перетравлення.

Перша група час засвоєння не більше 45 хв. До них належать переважно різні вуглеводи.

– Фрукти: кавун, диня, апельсин, грейпфрут, виноград 30 хв.
– Вишня, яблуко, персик, груша, черешня, абрикос близько 40 хвилин.
– Овочі: сирі змішані овочі 30-45 хв.
– Бульйони і змішані салати з фруктами близько 30 хвилин.
– Фруктові і овочеві соки засвоюються 15-20 хвилин.

Другу групу становлять білкові продукти з невеликою кількістю жиру. Час перетравлення не більше 2-х годин.

– Яйце (повністю) – 45 хвилин
– Риба (не жирних сортів) – 30 хвилин
– Риба (лосось, форель, оселедець, більш жирна риба) – 45 – 60 хвилин
– Курка (без шкіри) – 1-2 години

До третьої групи належать продукти, до складу яких входять складні вуглеводи і містять крохмаль, час засвоєння близько 2-3 годин.

– картопля;
– каші з усіх видів круп;
– гриби;
– сир з цільного молока – 125 хвилин.
– насіння (соняшнику, гарбуза, кунжут) – близько 2-3 годин
– Горіхи, мигдаль, арахіс (сирий), пекан – 2,5-3 годин.
– бобові.

Четверта група, час перетравлення цих продуктів більше, ніж 3-4 годин, при цьому багато з них виводиться з організму, так і не перетравившись.

– Кава і чай з молоком;
– Риба і рибні консерви;
– М’ясо і різні тушонки, паштети і т. д., (баранина і яловичина 3-4 години, свинина 5-6 годин).
– Твердий сир з цільного молока – 4-6 годин.
– Макаронні вироби з твердих сортів пшениці.

Корисні поради про правильне харчування.

– вода, випита на порожній шлунок, потрапляє в кишківник вже за кілька хвилин.
– жири у вигляді масел не засвоюються в організмі, а обволікаючи їжу, ускладнюють її розчинення шлунковою кислотою.
– не можна вживати воду, чай або інші напої, коли у шлунку є їжа. Додаткова рідина, потрапляючи в шлунок, розбавляє шлунковий сік, що призводить до ускладнення перетравлення їжі. Це призводить до того, що збільшивши навантаження на шлунково-кишковий тракт, разом з рідиною в кишківник потрапляють неперетравлені продукти і починають бродити і навіть гнити.
– щоб прискорити процес перетравлення і поліпшити його потрібно ретельно пережовувати їжу.

Холодна і тепла їжа: чи є різниця?

Існує думка, що тепла їжа перетравлюється швидше холодної, але на чому ґрунтується це твердження? Щоб зрозуміти, чи так це, необхідно проаналізувати дану ситуацію. Час перетравлення теплої їжі становить 2-3 години. Після закінчення зазначеного часу продукт відправиться в кишківник. Названий час є нормальним для людини. За цей час відбувається розщеплення їжі на білки, жири і інші компоненти, вони всмоктуються в організм.

Що стосується холодної їжі, то термін її перетравлення менше, ніж в попередньому випадку. Це пов’язано з тим, то білки не встигли розщепитися в шлунку, а потрапляють відразу в тонкий відділ кишківника. Там за справу беруться спеціальні бактерії, які відповідають за розщеплення вуглеводів, але ніяк не білків. Крім названих неприємностей з’являються нові – відбувається розмноження бактерій, що живуть в білках, від чого у людини спостерігаються здуття і газоутворення. Тому швидко – не означає добре.

Окремо потрібно сказати про улюблені ласощі всіх дітей і більшості дорослих – морозиво. Його склад представлений жирами, а саме вони затримуються довше інших компонентів. Крім того, в молочній продукції є лактоза, яка може призводити до здуття живота, а іноді і спазмів.

ТУТКА - Відпочивай корисно
Час перетравлювання їжі в шлунку людини