93% жінок були не в курсі! Але момент істини настане для всіх

Є над чим замислитись, бо я потрапила якраз в ту групу жінок, яка нічого про це не знає.

Стаття Тетяни Гшвенд про плоский живіт і накачані сідниці викликала різноманітні реакції в Інтернеті, включаючи негативні. І якщо «шалене просушування» обурення обійшли збоку, то робота в тренажерному залі з великою вагою виявилася тією самою «священною коровою». Тож Тетяна написала продовження.

«Щоб не здалося, що я все вигадую щодо тяжкості та дисфункції тазового дна у жінок, я забезпечила текст посиланнями на PubMed — це одна з найбільших у світі баз даних медичних досліджень. Не впевнена, що це захистить мене від подальших нападів, але розсудливим людям буде цікаво.

Вираз «слабка стать» з’явився не тому, що жінка не здатна носити тягарі, а у зв’язку з тим, які за цим йдуть проблеми. Тільки з погляду анатомії нас правильніше було б називати не слабка стать, а «слабке дно». Тазове дно. У жінок у тазовій діафрагмі є розширення навколо шийки матки (див. ілюстрацію). Тобто сечовий міхур, матка, яєчники не мають м’язової підтримки знизу. А у чоловіків там щільне сполучення м’язів з фасцією, що логічно: шийки матки та продовження у вигляді піхви у них немає.

жінок

За те, щоб органи знаходилися на своїх місцях і нормально функціонували, відповідає не лише цей м’язовий гамак, а й зв’язки. Через них матки, труби, яєчники та інший асортимент, кріпляться до кісток тазу.

Щоб зрозуміти різницю між властивостями м’язів і зв’язок, уявіть собі надувну кульку та поліетиленовий пакет: одна еластична, може розтягуватися і скорочуватися, інша – тільки розтягуватися. Тому варто мати на увазі, що вправи Кегеля та інші системи зміцнення інтимних м’язів впливають саме на м’язи. Зв’язкам вони не здатні повернути початкову довжину та силу. Щодо вищезгаданої конструкції, вона втрачає свою пружність, починається процес опущення внутрішніх органів, або пролапс.

Читайте також: Вправи Кегеля для жіночого здоров’я

Це взагалі не смертельно та навіть не хвороба, але отруїти життя може. Виникають болі в нижній частині спини, ниє живіт чи там з’являється почуття тяжкості; важче дійти до оргазму, жінки навіть можуть відчувати біль під час сексу.

До речі, повітря, що потрапляє до піхви, в процесі близькості або вправ — одна з ознак послаблення м’язів тазового дна, яке вже почалося (якщо це відбувається не тільки під час овуляції, а й протягом усього циклу). Порушується цикл, виникають складності для того, щоб завагітніти… Поступово через зміщені органи починається нетримання сечі, варто лише пчихнути або покашляти. Ще серед неприємностей – гази в кишківнику та ймовірність не втримати це в собі не в найкращий момент. І навпаки, мучать закрепи… Потім щось сильно заважає у піхві, а на останніх стадіях пролапсу піхва навіть випадає повністю.

Чому відбувається опущення? Я думаю, все почалося, коли людина під час еволюції стала на дві ноги. Ссавці ходять на чотирьох кінцівках, і навантаження на тазове дно у них розподіляється інакше, ніж у homo sapiens. У медичній літературі називаються такі чинники:

  • Вроджена дисплазія сполучної тканини. Під підозру потрапляють люди з розтягненнями на шкірі, варикозним розширенням вен, схильністю до утворення синців, діастазом прямого м’яза живота, а також пупковою грижею, гіпермобільністю суглобів.
  • Стать. З анатомічної довідки вище відомо, що у жінок тазова діафрагма ослаблена передній частині. Тому відсоток пролапсу в нас вищий, ніж у чоловіків.
  • Вагітність та пологи. Це знову про жінок і тут чиста фізика: одна справа тримати маленьку матку, зовсім інша — до дев’ятого місяця справлятися з вагою малюка, навколоплідних вод, плаценти… Під час пологів, щоб шийка матки відкрилася, м’язи повинні розтягнутися ще сильніше.
  • Ожиріння. Зайва вага – це не лише жир під шкірою, а й навколо внутрішніх органів, так званий вісцеральний. Це теж зайва вага для тазового дна, і хоча б тому важливо стежити за вагою.
  • Малорухливий спосіб життя. Тканинам не вистачає живлення, і вони слабшають.
  • Естрогенна недостатність. Виникає, наприклад, після «шаленого просушування» або в період менопаузи. Без достатньої кількості естрогенів тканини нашого тіла втрачають еластичність. За даними різних досліджень, у літньому віці частота пролапсу геніталій у жінок виникає у 50-75% випадків.
  • Систематичне підвищення внутрішньочеревного тиску. Причиною його може бути й хронічний закреп, і кашель в результаті бронхіту або астми, і регулярний стрес від важкої роботи, і підіймання тягарів.

жінок

Про внутрішньочеревний тиск докладніше. Ми так влаштовані, що неважливо, звалюємо на себе мішок з картоплею чи робимо станову тягу, він підвищується. Систематична робота з великою вагою повільно, але однозначно вичавлює м’язи тазового дна та розтягує зв’язки, на яких кріпляться органи.

Про внесок важкості у виникнення пролапсу йдеться у багатьох медичних оглядах, носіння дітей, що підростають, на руках теж створює ризики пролапсу. У дослідженні «The effects of walking speeds and carrying techniques on intra-abdominal pressure in women» (Coleman TJ, Hamad NM, Shaw JM, Egger та інші) жінкам внутрішньо вагінально встановлювалися датчики. Прилади зафіксували, що швидкість ходьби та носіння малюка на руках вносить значні зміни у внутрішньочеревний тиск.

“Лиш не питайте мене «І що ж, тепер не підіймати дітей?» — це не до мене питання, а до Творця: він поставив нас на дві ноги, створив нам слабку діафрагму, організував пологи та дітей, яких ми, на відміну від ссавців, носимо на руках. Де справедливість?”

І чи є безпечна для жіночого здоров’я вага? Я дала це питання американському фізіотерапевту Лінн Шульте, яка займається, зокрема, реабілітацією тазового дна після пологів. На її думку, в ідеалі жінці достатньо працювати із власною вагою, взагалі уникаючи гантелей та штанги. Автори іншої версії, про те, що це не більше 5 кг (+/-, залежно від індивідуальних особливостей жінки), не підкажу, з’ясувати не вдалося. Але цей погляд базується на тому, що м’язи тазового дна здатні витримати під час вагітності вагу дитини, що росте, навколоплідних вод, плаценти, тобто близько 5 кг.

Дані одного з досліджень свідчать, що суттєвий вплив на стан м’язів тазового дна має вага від 10 кг. А в іншому аналізі у жінок дітородного віку, робота яких пов’язана з носінням ваги від 20 кг, виявлено опущення шийки матки в порівнянні з контрольною групою легкого навантаження.

«Розхитують» тазове дно у жінок не лише важкості та підкачування пресу, а й види фізичного навантаження, де приходиться бігати та стрибати. Згідно зі статистикою, залежно від виду навантаження – баскетбол, легка атлетика і т.д., дівчата страждають тією чи іншою мірою нетримання сечі. Причому ті, хто грає в гольф, такої проблеми не мають взагалі, а от у тих, хто займається стрибками на батуті, вона зашкалює — до 80%.

Ця інформація дратує: несподівано з’ясувати, що власноруч прокладаєш стежку на дисфункцію тазового дна, коли думала, що ведеш здоровий спосіб життя і викликаєш захоплення спортивними формами… Як захисну реакцію мені розповідають про приклад знайомих дівчат, які працюють у залі з вагою, і у їх все добре. Вірю! Лише опущення внутрішніх органів — не миттєвий процес, ймовірність та швидкість його виникнення залежить від поєднання кількох факторів: генетична міцність сполучної тканини, кількість вагітностей, пологів та травм у них, навантаження, яке припадає на організм.

Моментом істини стане менопауза, коли ресурси нашого тіла зменшуються. В одному з численних досліджень проблеми згадується, що поширеність опущення жіночих органів у майбутньому буде ще вищою у зв’язку зі збільшенням тривалості життя жінок.

жінок

Що робити з цією інформацією, кожна з нас вирішить для себе сама. Коли на одній чаші терезів сучасні стандарти краси, на іншій — жіноче здоров’я та комфортна старість, важливо зробити поінформований вибір.

До речі, про це теж є дослідження: молодих жінок, які не народжували, попросили оцінити їхні знання щодо тазового дна. Загалом 93% жінок опинилися не в курсі власного тіла та ризиків розвитку пролапсу геніталій. Тому в наших інтересах не нехтувати інформацією.

З турботою про жінок, Тетяна Гшвенд».

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
93% жінок були не в курсі! Але момент істини настане для всіх