9 принципів економії німців, у яких пристрасть до заощадження грошей в крові

Про німецьку пристрасть до економії чув кожен, і явно не один раз. Німці — справжні чемпіони з ощадливості, завжди кладуть на ощадний рахунок чималу частину прибутків і точно не вкладуть їх у сумнівні справи. І навіть виграний мільйон євро буде бережливо збережений — ніяких вам нових дорогих машин, суконь від-кутюр на радощах.

Ми в Тутка хочемо, щоб баланс на банківському рахунку завжди тішив наших читачів, і тому спробували довідатися про фінансові стратегії тих, у кого до цього справжній дар.

Ніякого шопоголізму та біганини за новинками

німці

Німці давно зарекомендували себе вкрай економною нацією. Так, всілякі джинси, светри та інші предмети гардеробу мешканці Німеччини намагаються носити охайно, щоб надалі мати можливість продати їх, обміняти або хоча б віддати.

Крім стандартних секонд-хендів, тут є велика кількість спеціальних сайтів, де можна обмінятися речами або придбати щось за невелику ціну. Часом так роблять і досить заможні люди, адже придбання чогось старого замість нового ще й додає плюсів до карми в плані турботи про екологію.

Читайте також: 20+ порад від професіоналів своєї справи, за які вони зазвичай беруть гроші

Купувати продукти по акції — не соромно

Німці люблять різні продуктові акції. Під час знижок жителі Німеччини обов’язково закуповуються оптом і заради цього можуть поїхати навіть на інший кінець міста (звичайно, якщо майбутня вигода перевищить витрати на дорогу).

  • Якось зайшли з подругою в німецький супермаркет. А там ще стенди такі окремі — акція, мовляв. То люди брали по пачок 5 кави і стільки ж коробок з якимись крупами. І з такою купою продуктів по знижці зустріли одну знайому, панночку далеко не бідну. Тож купити товар зі знижкою — це почесно і ніяк інакше.

І робити все своїми руками — також

Щоб не витрачати гроші на послуги окремих майстрів, жителі Німеччини можуть самостійно і машину помити, і кран полагодити, і манікюр з педикюром зробити. А якщо якихось навичок в тому ж ремонті недостатньо, можна звернутися за порадою до Repair Cafe – кафе-майстерню, де підкажуть, як полагодити улюблену річ (але знову ж відновлювати її доведеться самостійно).

  • Я двічі ремонтував в такому кафе свій відносно старий стільниковий замість того, щоб просто купити новий. Обожнюю свій телефон, а ще мені не довелося множити сміття — екологія, самі розумієте. І так, я до того ж занадто впертий, щоб опановувати новий смартфон.

Не варто забувати про економію на повсякденних речах

німці

Щоб заощадити на досить недешевих комунальних послугах, німці завели цілий список звичок. Так, для зменшення витрат електроенергії жителі Німеччини вибирають енергозберігаючі лампочки й таку ж побутову техніку, обов’язково вимикаючи її від розетки в періоди невикористання. А для зменшення витрат води деякі господині можуть мити посуд у воді, набраній в раковину, і використовувати для поливання рослин дощову воду. І звичайно, економія на опаленні — німці віддадуть перевагу кутатися в ковдри, надягати светри й термобілизну, аніж вмикати батареї на повну потужність.

  • Це був перший рік мого життя в Німеччині. Мені було 14, і я багато спілкувалася з німцями, щоб вивчити мову. У мене з’явилася подружка Кая з досить забезпеченої сім’ї. Якось взимку я залишилася у неї ночувати. Збираючись спати, Кая надягає футболку, фланелеву піжаму, шкарпетки, зверху щось схоже на синтепонові шкарпетки, бере собі дві ковдри, грілку і… Вимикає батарею! На моє запитання «Навіщо так одягатися, чи не легше увімкнути батарею?» вона відповіла геніально: «Навіщо, якщо можна одягнутися». І ось тут я зрозуміла, що ми дуже-дуже різні, як би добре одне одного не розуміли.

А від студенства — одні плюси

Власникові студентського квитка в Німеччині призначений не тільки стандартний проїзний зі знижкою. Завдяки йому можна заощадити на поході в кіно або музей, купуючи стільниковий телефон або підключенні інтернету. Студентські тарифи пропонують в деяких перукарнях та фірмах з прокату автомобілів.

А ще університети дають змогу підтримувати здоровий спосіб життя. Так, кожного семестру німецькі вузи пропонують велику різноманітність курсів — від йоги до верхової їзди — абсолютно безкоштовно або за мінімальний внесок.

Домашній облік витрат і ретельне планування шанується з самого дитинства

німці

Всі ми знаємо, що свої фінанси треба рахувати й контролювати. А ось німці ще й ретельно дотримуються цього правила: всілякі книги обліку витрат і прибутків (в паперовому або електронному вигляді) тут зовсім звичні. І ще тримати себе в руках під час шопінгу допомагають списки покупок — теж річ досить банальна, але ми регулярно про неї забуваємо. Складати їх можна, до речі, і за допомогою мобільних застосунків. І звичайно, всього цього жителі Німеччини навчаються з юних років — німецьких дітей досить важко уявити без власної скарбнички.

Обмінюватися можна не лише одягом

На німецьких порталах фудшерингу можна знайти безліч продуктів, придатних для їжі, але які через якусь причину стали зайвими або втратили товарний вигляд. А ще на одному спеціальному сайті можна знайти місця, де ростуть всілякі плоди та ягоди, збирати які можна кожному.

  • Велику частину їжі я зі своєю сім’єю беру зі «сміття». Тобто цю їжу все одно викинули б, але ми можемо забрати її прямо з супермаркетів, пекарень, ринків і ресторанів. Скільки смачної їжі просто відправили б на звалище — жах. Так, 2 тижні тому я повернулася додому з 10 кг хліба. Тільки від однієї пекарні. Зробила багато панірувальних сухарів, щось заморозила, щось використала в рецептах з черствим хлібом. А минулого тижня повернулася додому з 9 пакетами малини та зробила 4 баночки мармеладу.

І навіть порожня пляшка принесе зайву копієчку

німці

Так, зовсім як ми кілька десятиліть тому, німці зараз здають пляшки на перероблення й отримують за це гроші. Причому явище це зовсім буденне — у багатьох супермаркетах стоять спеціальні автомати. І звичайно, справа не тільки в економії, а й в турботі про навколишнє середовище.

  • Похід за продуктами практично будь-якого жителя Німеччини починається зі здачі пляшок, бо в кожному магазині є автомат їх прийому. Пластикова пляшка будь-якого об’єму – 25 центів, бляшана — теж 25 центів, скляна – 8. Є невеликі варіації, але в основному так. Також хочу зазначити, що ці пляшки при покупці ви берете в так звану «оренду» (тобто платите заставу), а потім при їх здачі отримуєте ці ж гроші.

А ось гостям точно не віддадуть всі ласощі в домі

німці

Пропозицію зайти на чашечку кави або чаю, яку ви чуєте від німця, варто сприймати буквально. До таких домашніх посиденьок не додаються окремо ні тістечка, ні печиво, ні бутерброди, ні щось іще. А своєрідною «закускою» до чаю буде тільки те, що гість принесе сам.

  • Це була моя перша поїздка до Німеччини в гості до подруги — цілий новий незвичний світ. І коли її сусідка запросила нас в гості, я чекала цього з величезним піднесенням (що ж таке смачненьке на нас чекає?). По дорозі ми купили тістечка, на кожного по 2 штуки. Тож у великому красивому і дорогому домі нам перепали рівно ці 2 тістечка. І більше нічого.

А як ви ставитеся до таких німецьких лайфхаків?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
9 принципів економії німців, у яких пристрасть до заощадження грошей в крові