12 правил наших батьків, які сьогодні викликають лише подив

20-30 років тому у наших батьків не було доступу до літератури з виховання дітей та онлайн-семінарів педагогів і психологів. Дітей виховували інтуїтивно, часто опираючись на методи виховання власних батьків. Тому немає нічого дивного в тому, що багато цінностей, які батьки вважали непорушними, насправді такими не були, і тепер викликають у дорослих дітей якщо не розчарування, то здивування вже точно.

Ми в Тутка згадали дитинство та склали список цінностей, які нам наполегливо прищеплювали батьки, і, як виявилося, даремно.

1. Вища освіта — показник статусу

«Без університету тобі гарну роботу годі й шукати!» — хто не чув таке в підлітковому віці? Багато з нас повірили в цю «істину» і тепер навіть не пам’ятають, де поставили свій диплом. Понад 40% випускників вищих навчальних закладів працюють на посадах, що не вимагають вищої освіти: зараз працедавці набагато сильніше зацікавлені в практичних навичках співробітників, ніж у їх кваліфікації.

Випускникам можна взяти паузу після закінчення школи — щоб зібратися з думками, визначитися з подальшими діями та зрозуміти, чи дійсно вища освіта їм необхідна.

2. Повнота — запорука здоров’я

батьків

Молодець була та дитина, яка нічого не залишала на тарілці після вечері. Повнота вважалася ознакою здоров’я. Але неправильно сформовані звички харчування в дорослому житті часто відгукуються проблемами із зайвою вагою та розладами харчової поведінки.

Читайте також: 8 принципів виховання дівчинки, яка всього в житті досягне сама всупереч застарілим стереотипам

3. Гуртки та секції корисні для розвитку й розширюють кругозір. Чим їх більше, тим краще

батьків

Перенасичений розклад може перевтомлювати дитину, що вже точно ніяк не сприяє розширенню кругозору.

Відомий американський педагог Дуглас Хаддад радить батькам зменшити швидкість та дати дітям час самим розкрити свої таланти, а вже потім визначатися з напрямком додаткової освіти.

4. «Друзі, живімо дружно!»

Ця відома фраза мультиплікаційного героя з дитинства ніколи не піддавалася сумнівам і була, мабуть, однією з тих, які найбільш часто вимовлялися до бунтівливих малюків. Та варто звернути увагу на те, що Кіт Леопольд, попри часте цитування, не може бути істиною в останній інстанції. Правильніше сказати: «Конфліктуйте, друзі, але з розумом».

5. Не в грошах щастя

Дуже хотілося б, щоб саме так і було, але життя диктує свої умови: гроші можуть зробити людину щасливішою, що б не казали нам в дитинстві.

Батькам важливо вже змалку навчати дітей фінансової грамотності. Це допоможе їм сформувати правильні звички в управлінні грошима та досягти фінансового успіху в дорослому житті.

6. Молодші діти — сфера відповідальності старших

Часто значну частку догляду за молодшими дітьми перекладали на плечі старших. Батьки працювали, і іншого виходу іноді могло просто не бути. Мало кому з «няньок» це подобалося, адже приходилося жертвувати іграми з друзями та захопленнями заради потреб молодших сестер і братів.

Психологи вказують на те, що іноді виконання дітьми ролі батьків в дитинстві може спричинити психологічні проблеми в дорослому житті: категоричне небажання мати власних дітей або стосунки з партнером, побудовані за типом звичної турботи про молодших.

7. Жінка — берегиня вогнища, а чоловік — годувальник

дітей

В останні десятиліття гендерні ролі втратили свою актуальність. Жінки успішно будують кар’єру, а чоловіки сидять в декретній відпустці або займаються домашнім господарством.

8. Жінці соромно не вміти вишивати, а чоловікові — не знати, як змайструвати табуретку

Не для всіх уроки праці в школі були корисними. Хтось так і не навчився працювати на швейній машинці, не зумів осягнути всі премудрості роботи лобзиком і паяльником. «Не дано» або «руки криві» — неважливо. Але, як виявилося, в цьому немає нічого страшного: будь-яку роботу, що вимагає особливих навичок, зараз можуть виконати фахівці високого класу.

9. Немає більшої ганьби для жінки, аніж народити дитину без чоловіка

дітей

І знову промах. У наш час мати-одиначка нікого не дивує і вже не викликає того осуду, що 30 років тому. Часто народження дитини без чоловіка — це усвідомлений крок жінки. Більш того, за останні 30 років кількість батьків-одинаків зросла більш ніж в 1,5 раза.

10. «Що це за телячі ніжності?!»

дітей

Чомусь колись вважалося, що прояви почуттів, такі як обійми або щира похвала, можуть розпестити дитину, виховати в ній чванливість. Вже не одне покоління дорослих пожинає плоди відсутності в дитинстві вираження ніжності щодо себе: батьки, які не отримали достатньо любові, не можуть подарувати її своїм дітям.

11. Зайва ощадливість

дітей

За часів тотального дефіциту та безгрошів’я від дітей вимагали дбайливого ставлення до свого одягу — було заведено ділити його на «святковий» і «домашній» (останній зазвичай був речами, що дісталися від старших сестер і братів). Ощадливість була і в недоторканності чайних сервізів, що стояли в серванті, і коробки цукерок, яку вже в липні можна було чіпати («це на Новий рік»). Сьогодні немає потреби в зайвій економії: необхідні предмети побуту можна придбати, маючи навіть найскромніший бюджет.

12. Дітей знаходили в капусті

дітей

Деякі теми не підлягали обговоренню — на питання, звідки вони взялися, дітям прийнято було відповідати, що їх знайшли в капусті або їх приніс лелека. Перший досвід стосунків молодь часто отримувала «наосліп»: не маючи достатніх знань про своє тіло, вони спиралися на поради більш «освічених» друзів і уривчасту інформацію з книг і фільмів. Все це могло привести до сумних результатів — проблем зі здоров’ям і психікою.

А які правила з вашого дитинства втратили свою важливість для вас, коли ви виросли?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
12 правил наших батьків, які сьогодні викликають лише подив