Життя в середні віки було справжнім пеклом. Напишемо про 15 причин, чому це так

Зовсім не як у казці… Багато сучасних істориків сперечаються про те, яким було європейське Середньовіччя насправді. Одні наполягають, що це був похмурий період убогості та відсталості, інші заперечують, що таку картину намалювали для нас літописці епохи Відродження, що бажали очорнити минуле…

Напевно, навіть зараз є люди, яким хотілося б жити в ту далеку епоху лицарських турнірів, неприступних замків, мудрих алхіміків і королівського полювання…

Ось 15 фактів, про які незайве знати:

1. У жінок не було жодних прав

Хоча зґвалтування вважалося злочином, на шлюбне життя ці закони не поширювалися. Дружина не мала права відмовляти чоловікові в сексі (як і чоловік дружині). Вважалося, що жінки увесь час мріють про секс і без нього загинуть.

Окрім сексу жінці дозволялося виношувати та виховувати дітей, готувати та прибирати. Не надто вражає!

2. До людей з психічними порушеннями ставилися жахливо

Психічні відхилення в Середньовіччі не визнавалися хворобою. Хворих жорстоко били й карали, щоб “перевчити”. А якщо хвороба вважалася небезпечною, страждальника батогами проганяли з міста, кидали у в’язницю або страчували як одержимого бісами.

3. Чоловіки носили жахливе взуття

У середньовічній Європі чомусь вважалося красивим носити гостроносі туфлі. Аристократи підв’язували панталони, щоб усі бачили їх “розкішні туфлі”, а хрестоносцям доводилося обрубувати перед туфель, щоб можна було бігати.

4. Їжа була шкідливою та несмачною

Середньовіччя

Середньовічна кухня була дуже примітивною і бідною. Простий народ харчувався здебільшого хлібом і низькоякісною жирною свининою. Свіжі фрукти та овочі були малодоступними.

5. Медицина складалася із забобонів

В середні віки діагнози ставили за допомогою астрології та інших нісенітниць. Одним з найбільш популярних методів “лікування” було кровопускання: лікарі вважали, що хвороба вийде з тіла з “поганою кров’ю”.

Читайте також: 17 феноменальних відкриттів минулого, які були свого часу технічним прогресом

6. Тривалість життя була сміховинно короткою

Середня тривалість життя британця, народженого з 1276 по 1300 роки, складала близько 31 рік. У британок справа йшла трохи краще – принаймні вони встигали народити дітей.

7. Більшість населення було п’яним

Воду в Середньовіччі майже не пили, тому що знайти чисту воду було практично неможливо: річкова вода була небезпечна, а джерельної на всіх не вистачало. Крім того, вважалося, що вода шкідлива для травлення. Замість води європейці пили багато вина, пива, сидру, елю і т. д., тому пияцтво було повсякденною нормою.

8. Люди не купалися та навіть не мили рук

Попри те, що в античності громадські лазні були звичайною справою, в середньовічній Європі справа була набагато гіршою. Християнам заборонялося прилюдно оголюватися, і церква вчила, що лазні сприяють аморальності, розпусті й поширенню хвороб. Саме тому багато людей взагалі уникали миття.

9. Антисанітарія панувала всюди

Середньовіччя

За оцінками істориків, мешканці середньовічного Лондона (включаючи тварин) виділяли по 50 тонн екскрементів на добу. Деякі вулиці буквально тонули в лайні – каналізація була відкритою.

10. Артистам часто загрожувала смерть

У наш час актори, співаки, спортсмени та інші знаменитості мають гроші, славу та обожнювання прихильників. А ось в середні віки артистів регулярно страчували, якщо королеві або комусь зі знаті не подобалися їх виступи.

11. Хліб міг викликати галюцинації та смерть

Середньовіччя

Хліб був основою харчування, але влітку випікати його не було з чого: торішні запаси вже закінчилися, а новий урожай ще не зібрали. Тому селянам доводилося пускати на борошно старе жито, вражене “ріжком”. Ріжок – це грибок, дія якого аналогічна ЛСД.

12. Кров тварин була дуже небезпечною

Згідно з літописами, в 1360-і роки ця проблема досягла таких масштабів, що король Едуард III офіційно заборонив забій худоби в Лондоні. Сморід крові та кишок висів над містами, а гниле м’ясо зазвичай скидали в річку.

13. Ймовірність померти від чуми складала 50%

Середньовіччя

Чорна смерть – одна з найбільш смертоносних епідемій чуми в історії людства. Лише за три роки вимерла майже половина населення Європи. Виходить, що в 1340-х роках у вас був би 50-відсотковий шанс вижити.

14. Тварин судили та страчували

За середньовічними законами, тварини несли таку ж відповідальність за злочини, як і люди. Наприклад, домашню худобу іноді судили та страчували за завдання ран людям.

15. Поняття анестезії ще не було

Середньовіччя

В середні віки хірурги не мали уявлення про анестезію та антисептики. Крім того, у них було досить приблизне розуміння людської анатомії, тому будь-які операції часто закінчувалися важкою смертю.

А як ви уявляєте собі Середньовіччя?

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
Життя в середні віки було справжнім пеклом. Напишемо про 15 причин, чому це так