Людина, в якої діагностували меланому, радить, як запобігти цій хворобі

Меланома — один з найагресивніших і небезпечних видів раку. Але чим раніше вдасться діагностувати це захворювання, тим вищі шанси повністю одужати. Герою нашої статті Олександру пощастило: він вчасно забив на сполох, і лікарі виявили у нього меланому на ранній стадії. У своєму Твіттер він докладно розповів свою історію, сподіваючись на те, що це може врятувати комусь життя.

Тутка пропонує уважно ознайомитися з цим матеріалом і не відкладати візит до лікаря, якщо у вас виникли підозри. Стаття перевірена лікарем Олександра, але вона не замінить консультації фахівця і не є науковою, а має ознайомлювальний характер.

  • Цього літа у мене виявили меланому — небезпечне онкологічне захворювання. Її ще називають «королевою раку». І оскільки ми всі в групі ризику, присвячую цей тред меланомі: як вчасно її виявити та вилікувати.
  • Меланома може бути у кожного з вас. В останні десятиліття спостерігається зростання захворюваності на меланому. Винна в цьому мода на засмагу. Ультрафіолет — найперша і головна причина виникнення цієї пухлини.
  • Виходячи з назви, меланома розвивається з меланоцитів — клітин, що відповідають за вироблення меланіну. Це пігмент, який відповідає за колір шкіри, волосся, райдужної оболонки. Саме завдяки меланіну африканці чорні, а білі люди темніють після перебування на сонці.

  • Спочатку вона може ніяк не турбувати. На цьому етапі досить видалити саму родимку і ділянку шкіри навколо неї. І забути про рак.
  • Але у нас мало хто знає, як визначати підозрілі родимки, і приходять до лікарів, коли ця маленька родимка починає турбувати: рости, підійматися над рівнем шкіри, покриватися виразками й кровоточити. На цьому етапі захворювання в організмі вже можуть бути метастази.
  • Небезпечна меланома не тільки тим, що не проявляє себе на ранніх стадіях, а й тим, що поводиться вкрай агресивно при метастазуванні. До того ж самі клітини меланоми швидко поширюються організмом і погано реагують на хімієтерапію.

меланома

  • Тепер про ранню діагностику меланоми, яка з ймовірністю 95-98% врятувала мені життя. Мою пухлину виявили на ранній стадії та видалили. Поширитися по організму вона не встигла. Але точно це можна буде стверджувати десь років через 5.
  • Поки потрібен постійний нагляд онколога. УЗД лімфовузлів, комп’ютерна томографія, само огляд шкірних покривів.
  • Ось так виглядала моя меланома. Вона нічим не відрізнялася від інших родимок на тілі. Поруч вона ж, якщо поглянути на неї через спеціальний прилад — дерматоскоп.

меланома

  • Я знав про меланому, що це таке і як діагностується. Тому просто пішов перевірити свої родимки. Я підозрював інші родимки на злоякісність. Але меланомою виявилася зовсім непримітна.
  • Завдання цього треду — змусити вас підняти свої сідниці з дивану і піти до дерматолога. Разом з ним скласти карту родимок і раз на рік перевіряти стан шкіри. Але спочатку провести само огляд.
  • Називають кілька критеріїв «поганих» родимок. Вони всі розподіляються за методом A, B, C, D, E:
    А (Asymmetry) — асиметрія. Якщо родимка асиметрична — йдіть до дерматолога.
    В (Border) — неправильні нечіткі обриси (межі). Побачили таке — вперед до лікаря.
    С (Color) — різнорідне забарвлення. Якщо колір родимки різниться або вона почала тьмяніти, бігом до лікаря!
    D (Diameter) — родимка почала рости в діаметрі або спочатку великого розміру? До лікаря, і не тягніть!
    Е (Evolution) — зміни в родимці. Розростання, зменшення, виступ над шкірою — ну ви зрозуміли, до кого бігти.

  • І, звичайно, любителі й любительки соляріїв та гарної засмаги, забудьте про солярії, не засмагайте на сонці з 10:00 до 16:00, використовуйте протисонцеві креми.
  • За всіма ознаками я був поза зоною ризику: шатен, кароокий, смаглява шкіра. Але не розслабляйтеся. Стежте за шкірою, всі ми згоряли на сонці.
  • Чи хворіють на меланому темношкірі? Ще і як. Найзнаменитіша чорношкіра жертва меланоми — Боб Марлі. Він міг би вижити, але відмовився з релігійних міркувань від ампутації великого пальця ноги, на якому і з’явилася меланома.
  • Якщо після відвідування дерматолога ваші родимки в нормі, видихайте з полегшенням і стежте за ними самостійно. Особлива увага — до нових утворень. Старі рідко перероджуються в меланому.
  • Якщо ж після огляду у лікаря виникнуть сумніви щодо родимки — видаляйте. Але! Тільки скальпелем, з відступом від краю родимки, і обов’язково відправляйте матеріал на гістологію. Жодних лазерів і коагуляторів! При «випалюванні» гістологія не дасть точного результату, і, якщо це була меланома, через кілька років на вас чекає сюрприз у вигляді метастаз.
  • Якщо вам все ж таки поставили діагноз, поставтеся до цього як до виклику. Медицина в лікуванні онкологічних захворювань просувається вперед велетенськими кроками, а на початкових стадіях розвитку вони виліковуються. Не бійтеся!
ТУТКА - Відпочивай корисно
Людина, в якої діагностували меланому, радить, як запобігти цій хворобі