Глікація — причина передчасного старіння організму

Глікація — дуже складний процес в нашому організмі, при якому запускається передчасне старіння тканин. Вперше взаємозв’язок між споживанням цукру та зниженням еластичності колагенових волокон виявили японські вчені. Вони довели, що вуглеводні продукти провокують стрес багатьох систем, запускають запалення, виснажуючи життєві сили.

Колагенові волокна складають до 30% маси нашого тіла. Від їх пружності залежить стан шкіри, нігтів і волосся, краса обличчя та тіла. При глікації вони втрачають еластичність, швидше з’являються зморшки, рубці та розтяжки. Навіть при якісному щоденному догляді не вдається зберегти молодість та свіжість.

глікація

Що таке глікація

При перетравленні цукру та солодких продуктів кишківник суттєво напружується. Надлишок вуглеводів може спровокувати запальний процес, бродіння та зміну мікрофлори. В процес включається імунна система, серце, легені та інші органи.

Процес глікації запускає вживання цукру. При його перетравленні вивільняється велика кількість глюкози. Її надлишок частково відкладається про запас, а певна кількість осідає на колагенових волокнах. Вони втрачають еластичність та гнучкість, стають занадто жорсткими. Відбувається «карамелізація» сполучної тканини.

Читайте також: Японська 1-хвилинна вправа забере зморшки біля очей

При глікації глюкоза виштовхує з колагену молекули води, склеюючи їх з еластином. В процесі вивільняються сполуки, що провокують інтоксикацію. Вони накопичуються та ушкоджують шкіру зсередини. Дерма відчуває нестачу кисню, не отримує достатньо вітамінів, мікроелементів і вологи.

Перші зміни проявляються до 30 років. При процесі глікації продукти розпаду посилено відкладаються і до старості швидкість збільшуються в 6 разів. Шкіра на обличчі й тілі стає зморшкуватою та в’ялою, будь-яка подряпина або поріз перетворюється на неестетичний рубець. Нестача вологи робить її сухою, викликає лущення. Глюкоза перешкоджає утворенню нового колагену, тому омолоджувальні креми та сироватки не дають бажаного результату.

Серед негативних наслідків глікації:

  • порушується обмін речовин в глибоких шарах шкіри;
  • підвищується чутливість до сонячного випромінювання;
  • з’являються пігментні плями.

При глікації пошкоджуються колагенові волокна у всьому організмі. Погіршується стан сполучної тканини, що утворює оболонки та зв’язки внутрішніх органів, суглобів, нервових закінчень. Наслідком стає катаракта, патології серця, судин, погіршення роботи нирок.

Профілактика глікації: поради з харчування

У поціновувачів солодощів та калорійної їжі процес йде прискореними темпами. Велика кількість глюкози підживлює речовини, що виділяються при глікації. Фахівці рекомендують уникати певних продуктів, які запускають негативну реакцію:

  • швидка їжа (картопля фрі, гамбургери, чипси);
  • страви із засмаженою скоринкою (м’ясо, крильця, хрустка випічка);
  • пиво;
  • солодкі лікери;
  • пряжене молоко;
  • варене згущене молоко.

Небезпечними лікарі та дієтологи вважають поєднання в одній страві цукру, білка і жиру. Вони рекомендують знизити вживання фруктози, штучних підсолоджувачів, глюкозних сиропів і патоки.

Причиною глікації стає вживання цукру та його нагрівання під час приготування їжі. Малоактивний спосіб життя є фактором ризику: організм витрачає мало калорій, тому більше глюкози залишається в крові, активніше пошкоджуються колагенові волокна. Але сповільнити процес допоможуть корисні речовини та сполуки:

глікація

  • Сульфорафан. Міститься в броколі, активізує систему захисту від глікірування. Вбиває бактерії, покращує роботу печінки, головного мозку, суглобів.
  • Вітамін В6. Захищає від гіпертонії, інсульту та онкологічних захворювань.
  • Таурин. Уповільнює накопичення глюкози на волокнах, підтримує роботу серця при цукровому діабеті.
  • Розмаринова кислота. Блокує продукти глікації, захищає колаген від затвердіння.
  • Мелатонін. Важливий гормон підтримує молодість та життєві сили.

Для запобігання глікації немає спеціальних дієт, а препарати на основі розмаринової кислоти знаходяться на стадії розробки. Але прості поради дієтологів допоможуть зменшити кількість шкідливих сполук і глюкози в крові:

Їжте 3 рази в день через рівні проміжки часу, щоб виключити постійні стрибки цукру в крові. Декілька разів на місяць робіть 16-годинну перерву без їжі, під час якої запускається очищення від продуктів глікації.

  • Займайтеся спортом, тренуйте м’язи та витрачайте калорії.
  • Виключіть з меню високо вуглеводні продукти, смажене м’ясо та рибу, скоротіть кількість цукру до 5 грамів.
  • Ситно снідайте, щоб знизити рівень глюкози протягом робочого дня.

Щоб уберегти себе від глікації, вчіться готувати легкі страви на пару, намагайтеся менше обсмажувати м’ясо та овочі. Корисні вуглеводи організм може отримувати з фруктів, цілозернового хліба, каш і горіхів.

У великій кількості продукти глікозування небезпечні для здоров’я, порушують еластичність колагену, провокують раннє старіння. Вони виробляються нашим тілом при вживанні цукру або надходять зі шкідливими продуктами. Правильне харчування та обмеження вуглеводів допоможуть впоратися з проблемою, продовжити активність, підняти життєвий тонус.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Глікація — причина передчасного старіння організму