Цікаві нотатки лікаря-невролога: повірте, знадобляться і вам

Зізнайтеся, вас цікавлять запитання: а чи безпечне опромінення під час комп’ютерної томографії? Чому лікар стукає молоточком по коліну, а не, наприклад, по руці? Як звільнитися від мігрені та врятуватися від захитування? Чому пісні надокучливими бджолами рояться в голові?

Тутка любить знаходити відповіді на найбільш незвичайні запитання. А в медицині є цікавий і таємничий підрозділ – неврологія, якої ми чомусь боїмося, як вогню. І сьогодні нам на допомогу прийде лікар-невролог і прояснить всі суперечливі моменти. Читаємо і разом роз’яснюємо всі складні питання.

Навіщо неврологи б’ють людей молотками та лоскочуть п’яти?

Чим насправді є “колінний рефлекс”? Уявимо: людині на плечі впав тягар, вона присіла, коліна зігнулися, м’яз на передній поверхні стегна різко розігнувся, сигнал від нього полетів до спинного мозку, і організм рефлекторно випрямив ноги. А стукіт молоточка десь віддалено нагадує вищезгадану процедуру.

Під час огляду невролог проводить ще один веселий тест: легко проводить по зовнішній поверхні стопи — кінцем ручки молотка чи рукою. Якщо пацієнт, сміючись, забирає ногу: “Лікарю, ви що, я боюся лоскоту”, то все гаразд, якщо ж ні, можливі ураження головного чи спинного мозку (інсульт, пухлина тощо).

Що краще – КТ чи МРТ?

  • КТ – комп’ютерна томографія – це серія рентгенівських знімків, з яких отримують тривимірну модель організму. Метод швидкий та дешевий, та КТ не дає змоги побачити такі проблеми, як ішемічний інсульт в перші 5 годин чи міжхребцеві диски у грудному та шийному відділі хребта. КТ абсолютно нешкідливе для мозку: стільки ж радіації людина одержує при польоті на літаку.
  • МРТ – магнітно-резонансна томографія – це зчитування комп’ютером реакцій тканин на електромагнітне випромінювання, з чого також виходить тривимірна модель організму. МРТ забезпечує набагато кращу деталізацію зображення, та метод цей коштовніший, триваліший у часі та протипоказаний багатьом пацієнтам. Тому екстрена медицина обирає КТ, якщо необхідна повна діагностика — МРТ. Через те, що МР-томограф — потужний магніт, тому людям з імплантами він протипоказаний.

Я бачу звуки. Я зійшов з розуму?

Ні, ви не збожеволіли та навіть не захворіли. Такий стан називають синестезією. Цей неврологічний стан заставляє мозок обробляти дані у вигляді кількох почуттів одночасно: так ви бачите звуки та чуєте кольори. Таким станом насправді треба насолоджуватися і трапляється він у 1 на 25 випадків.

Синестезія поділяється на кінетико-слухову (предмети рухаються, а ви мовби чуєте звуки їх рухи), графемно-кольорову (трійку ми сприймаємо жовтою, нуль – білим) та хроместезію (стосується музики), коли кожна нота має своє забарвлення та грає всіма кольорами веселки).

Читайте також: Люди вмирають від того, що захлинаються жовчними неокисленими продуктами – ЧИТАТИ ВСІМ!

Чому пісні застряють в голові?

Багато людей жаліються, що не можуть звільнитися від нав’язливої мелодії, яка застряла в голові. Вчені довели, що таку музику може розрізнити навіть МРТ і вона активізує мозкові зони так, ніби людина справді слухає музику. Її можна простежити навіть в тиші.

Позбутися «вушного хробака» допомагають:

  • жувальна гумка;
  • розв’язання головоломок для мозку типу судоку;
  • прослуховування мелодії до її завершення: коли мозок почує, що вже кінець мелодії, він припинить її прокручувати.

В мене мігрень чи ні?

Так часто про неї згадуємо, але чи це справді вона? На мігрень скаржаться дуже багато людей, але насправді від неї страждають лиш 15% населення Землі. Кожну мігрень можна впізнати за:

  • Аурами чи то галюцинаціями: перед очима виринають зірочки, метелики, які забезпечують приємні відчуття. Можуть набувати зловісного чи загрозливого характеру, і найважливіше – супроводжуються постійним головним болем.
  • Мігрень супроводжується сонливістю, нудотою, іноді блювотою. У хворого підстрибує кров’яний тиск, змінюється колір обличчя, він стає дуже чутливим до зовнішніх подразників (яскравого освітлення) тощо.
  • За мігрені люди стають або надто збудженими, або патологічно пригніченими.
  • Біль, від котрого хочеться заритися головою в подушку, згорнутися клубочком, і щоб тебе ніхто не чіпав.

Як без ліків допомогти собі при таких болях?

як

  • Фізична активність, навіть короткотермінова.
  • Сон, завжди сон! Лягайте спати якомога частіше.
  • Вісцеральні реакції: кашель, пчихання, сякання носа, відрижка… Рятуємося, як можемо!
  • Сильні емоції. Перемкніться на щось або дуже сумне, або дуже веселе, і біль вщухне.

Як швидко заснути, коли не виходить?

Неправильний режим дня, невпорядкований сон, надмірне вживання напоїв із кофеїном — вам допоможуть такі методи:

  • Вилізьте з м’якого ліжка та декілька хвилин полежте на твердій підлозі. Після цього ліжко стане теплим і м’яким, сон обов’язково до вас повернеться.
  • Спокійні мріяння чи фантазії. Уявіть, що ви проводите час із приємними людьми, чи вам роблять масаж, чи ви відпочиваєте у теплому місці — тривога відступить, ви розслабитеся і заснете.
  • Заплющте очі та якнайвище закотіть очні яблука — це їх фізіологічне положення під час сну. Організм отримає сигнал, що час засинати.

Які обстеження необхідні при болях в спині?

як

Невролог — перший спеціаліст, до якого треба звернутися, адже біль у спині виникає не від пошкодження м’язів, а через проблеми з нервами. Немає потреби робити МРТ, звертатися до лікаря УЗД чи робити рентген хребта, якщо немає натяку на травму.

Що таке панічні атаки?

Панічні атаки насправді дуже важко розпізнати, адже вони ховаються за безліччю інших недуг. Характерними ознаками їх є задишка, важке дихання, біль у грудному відділі та животі, запаморочення, поколювання та оніміння кінцівок й інші. Їх легко переплутати їх з інфарктом чи інсультом чи іншими важкими хворобами.

Навіть лікарі ігнорують найперший її симптом — страх і тривогу. Тому радимо не ігнорувати такі прояви, а звертатися до психіатра по допомогу.

Як зарадити собі при захитуванні?

як

Найкраща порада, звісно профілактична: тренуйте свій вестибулярний апарат. Катайтеся на американських гірках, сідайте на задні сидіння в автобусі, плавайте на човні чи кораблі. Клин клином вибивають — найдієвіший спосіб.

Для мене майже всі люди на одне обличчя. Це хвороба?

Прозопагнозія — хвороба, за якої люди погано впізнають обличчя інших людей. Вона може бути вродженою чи розгорнутися при інсульті чи пухлині. Зі знайомими людьми вона не видима, адже цих осіб ми добре знаємо на лице. Проблеми будуть із незнайомцями.

Я працюю лікарем і запам’ятовував пацієнтів за одягом, але якщо ця людина прийде в іншому одязі, мені важко її впізнати.

Які причини знепритомнень і як під час них поводитися?

як

Знепритомнення, тобто тимчасову втрату свідомості переживала у своєму житті кожна 2-га людина.

Перша допомога при такому стані:

  • переконатися, що в людини прослідковується пульс і дихання, вкласти на бік, викликати швидку;
  • людина зазвичай приходить до себе за кілька хвилин;
  • якщо ви знепритомніли та переживаєте за своє здоров’я, можете звернутися до лікаря, зробити загальний аналіз крові та ЕКГ.

ВСД – вигадка й нереальний діагноз!

як

Вегетосудинної дистонії як хвороби не існує! У Всесвітній класифікації хвороб нещодавно визнали, що діагноз ВСД — хибний, і лікування від неї — марне. Її найчастіше ставлять при тривожних розладах і депресії, болях в серці та знепритомненнях. Якщо турбують ці діагнози, радимо зробити клінічний та біохімічний аналізи крові та сечі й звернутися до лікаря.

Чим небезпечні оральні контрацептиви та ЗГТ?

як

Комбіновані оральні контрацептиви – КОК – шкодять нашому організму більше, ніж куріння. При факторі ризику інсульту та приймаючи КОК, жінка фактично підписує собі смертний вирок.

Замісна гормональна терапія – ЗГТ – призначається жінкам після менопаузи. Вона призначена для компенсації зниження вироблення статевих гормонів. Ще недавно вважалося, що це дуже корисно, і в багатьох клініках ЗГТ використовували як антивікову терапію. Але останні дослідження свідчать про те, що вони також значно підвищують ризик інсульту.

З обережністю ставтеся до гормональної терапії, якщо:

  • вам за 35;
  • ви палите;
  • у вас є гіпертонічна хвороба, навіть якщо ви її контролюєте вживанням препаратів;
  • у вас був підвищений тиск під час вагітності;
  • у вас є цукровий діабет;
  • у вас є ожиріння;в
  • ви страждаєте на мігрень з аурою;
  • у вас був тромбоз в анамнезі.

Чому виникає метеозалежність?

як

Метеозалежність — міф. Кожен організм має свою систему гомеостазу чи саморегуляції, який допомагає нам чинити тиск до впливів навколишнього середовища. Тобто, не дає нам перегрітися влітку чи замерзнути взимку.

А ви колись відвідували невролога? Про що ще вам було б цікаво дізнатися? Діліться своїми побажаннями в коментарях.

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
Цікаві нотатки лікаря-невролога: повірте, знадобляться і вам