Чи можуть “рідні стіни” не лиш лікувати, а й шкодити? 12 речей, які отруюють вам життя у власному домі

Наукою доведено, що середовище проживання (інтер’єр, меблі, колір стін) впливають на емоції, почуття й навіть працездатність людини. Довколишній простір наповнює нас позитивними чи негативними емоціями, підіймає настрій або навпаки.

Тутка зацікавився, які речі в рідному домі можуть заважати нам нормально жити й створюють гнітючу атмосферу. Ми багато такого цікавого знайшли – біжимо ділитися з вами. Розповімо, які штрихи інтер’єру доречні, а які взагалі варто забрати зі свого помешкання.

Фотографії або картини, розвішані неправильно

Повірте, забити цвяха в стіну й повісти на нього світлину чи картину зможе кожен. А от як це зробити правильно? Навіть для такого є певні правила, а саме:

  • Найкраще повісити картину на відстані 140-160 см від підлоги. Так вона милуватиме око й на неї буде комфортно дивитися. Якщо плануєте повісити кілька рамок, витримайте між ними відстань у 5-7 см. Так простір не буде надто завантаженим.

Неправильний вибір домінантного кольору

Попри те, що зазвичай ми обираємо для стін і великих деталей інтер’єру кольори, які нам подобаються, атмосфера, створена ними, може не викликати тих емоцій, на які ми розраховуємо. Зрозуміло, що кольорову гаму годиться підбирати, орієнтуючись на призначення приміщення: те, що підійде в спальні, не завжди доречне на кухні. Однак є такі кольори, з якими потрібно бути особливо обережними за будь-яких обставин.

  • Сонячний жовтий, який вважається яскравим і веселим, у великих кількостях занадто складний для сприйняття. У жовтих кімнатах важче впоратися з емоціями: діти частіше плачуть, а дорослі втрачають контроль. Надійний коричневий, якщо буде занадто глибоким, може увігнати вас у зневіру, а відтінок «Умбра палена» підвищить тривожність. Світло-сірий подарує спокій і мир, а темно-сірий спровокує депресію.

Засилля різноманітних орнаментів у одному інтер’єрі

Насправді динамічні орнаменти на підлозі, стінах, килимі та подушках стимулюють мозок і є корисними для сенсорики. Але їх засилля або невідповідність з часом будуть тільки дратувати.

  • Отож, в одному інтер’єрі найдоречніше поєднати символіку природи: вони дарують баланс, гармонію та гарний настрій. Такі елементи гарно підійдуть до однотонних тканин, а ще в одному просторі чудово поєднуються квіткові композиції.

Читайте також: 20+ ідей, за допомогою яких можна навіть однокімнатну квартиру перетворити на королівські палати

Невідповідні кімнатні рослини

настрій

Науково вже давно доведено, що кімнатні рослини дуже позитивно впливають на людину, покращують її настрій, зменшують стрес, укріплюють стосунки в колективі чи сімейному колі. Навіть діти, оточені вазонами, краще навчаються. Все ж, одна частина будинку досить норовлива до вибору зелені, і це – спальня. Якщо ви оберете для неї неправильні рослини, які виділяють кисень вночі, а вуглекислий газ вдень, ви не зможете нормально відпочити та нормальний режим сну порушиться.

  • Тобто, до спальні заборонено тягнути улюблені й кохані вазони? Зовсім ні. NASA попрацювало за нас і визначило, що рослинами-виробниками чистого повітря є сансев’єрія (або відомий нам “язик тещі”), хлорофітум, алое вера, англійський плющ й екзотична орхідея. Ці красені очистять спальню від пилюки й мікробів, наповнять простір чистим повітрям і спокоєм. І виспитеся ви на всі 100.

Відтінки, які між собою не сходяться

настрій

Людині-нехудожнику важко уявити, скільки в природі є відтінків одного і того ж кольору, і ще важче розрізняти їх. Зате наша підсвідомість чомусь вловлює найменші розбіжності, і так виникає парадокс: ми їх не бачимо, але дратуємося.

  • Не радимо обирати один колір для усього приміщення, краще поєднати різні відтінки одного кольору.

Похмурий вигляд з вікна

Звісно, найкращий вигляд з вікна – на гори та природу, але звідки їх взяти міським жителям? Вчені дослідили, що урбаністичні елементи втомлюють та дезорієнтують, людині важко сконцентруватися. А якщо вікна виходять на смітник чи новобудову зі зяючими отворами замість вікон, затишок десь зникає…

  • Як виправити ситуацію? Можна обрати легкий тюль із ніжними візерунками або вітражну плівку з приємним орнаментом. І негатив від не колоритного двору одразу розвіється.

Низькі стелі

Впливає на наш настрій також висота стелі. Згідно з дослідженнями, в кімнатах, де стеля просто «тисне», люди підсвідомо відчувають себе немов у пастці, і це заважає творчій діяльності. А ось просторі приміщення стимулюють розумову діяльність, допомагають зосередитися.

  • Зробіть по периметру на стінах обрамлення кольору стелі шириною 5-7 см, підійміть карниз на вікнах до самого верху і повісьте довгі штори. Так ви створите ілюзію вищого приміщення. Відмовтеся від масивних люстр – виберіть настінні бра і торшери, а меблі підберіть низькі та широкі.

Відсутність природного освітлення

настрій

Сучасна людина до 90% свого часу проводить в приміщенні й страждає від нестачі сонячного світла. Депресія, ослаблена імунна система, сезонні розлади настрою, безсоння, апатія, порушення режиму сну – всі ці розлади здоров’я є наслідками браку сонечка в нашому житті. Людина працює більш продуктивно там, де освітлення багато.

  • Якщо квартира чи будинок не може похвалитися просторими вікнами, врятуйте свій простір світлими кольорами стін, меблів, повісьте в кімнаті дзеркала. Ще чудово підійдуть акрилові меблі, варіанти з позолотою, яскраві люстри – все, що може збирати, накопичувати й відбивати сонячне світло.

Арки замість дверей

Красиві отвори-арки можуть перемінити інтер’єр будівлі. Вони мають чудовий вигляд в галереях, холах, на верандах заміських будинків в тосканському стилі. Робити в маленькій квартирі арки – велика помилка, можна почуватися некомфортно від того, що немає ніякої можливості усамітнитися, зачинити за собою двері, відчути себе захищеним.

  • Не залишайте дверний простір «голим», оберіть такий дизайн дверей, який не завадить легкості дизайну (а таких зараз багато). Арки найдоречніше підходять для англійського стилю в інтер’єрі, тож сміливо обирайте його для свого помешкання.

Нагромадження меблів і предметів

Немає сумнівів у тому, що захаращені приміщення не створюють додаткового комфорту. У них важко прибирати та легко отримати травму. Накопичення речей підсвідомо викликає відчуття небезпеки, особливо якщо вони розкладені в проходах. Але це ще не всі мінуси нашої пристрасті до накопичення та бажання упхнути в приміщення якомога більше речей. Психологи довели, що в будинках, повних мотлоху, частіше стаються конфлікти, люди в них більш агресивні та навіть схильні підіймати руку на дітей.

  • Коли ми облаштовуємо кімнату, обов’язково треба подумати про те, як люди будуть по ній пересуватися. Не можна перелазити з одного предмету до іншого, треба забезпечити вільний доступ та рух по приміщенні. Заберіть всі зайві речі з дому – так і в душі заграє гармонія.

Дешеві тканини

настрій

Несмачні синтетичні речі не тільки роблять інтер’єр дешевим, але і псують нам настрій. Емоції та сенсорне сприйняття тісно переплетені. До речей з грубою структурою у нашого мозку немає жодної довіри, а отже підсвідомо ми чекаємо пастки, не можемо розслабитися, нам незатишно. Психологи називають такий стан «візуальні очікування».

  • Якщо хочеться затишку і спокою в домі, не варто економити на постільній білизні, шторах, декоративних подушках і так далі. Звільніться від синтетичних пледів, подушок з люрексом і блискітками, замініть на ті речі, дотик до яких змушує нас муркотіти від щастя.

Порожні однотонні стіни

настрій

Абсолютно порожні однотонні стіни асоціюються у нас з тимчасовим житлом. Небажання «обживати» простір свідчить про те, що ми не сприймаємо його як свій. Дім – це не тільки приміщення, де нам безпечно і комфортно, але також і місце, де ми можемо досліджувати та розвивати свою індивідуальність.

  • Якщо у вас немає бажання прикрашати приміщення предметами мистецтва, подумайте про полиці з книгами, живими вазонами, шпалери з яскравими візерунками, дзеркала на стінах. Згадайте місця, де ви відчуваєте затишок та спокій, постарайтеся зрозуміти, що викликає у вас емоційний відгук, і відтворити це у своєму домі.

Збираючи матеріали для статті, ми дізналися, що навіть з’явилася нова професія – психолог-консультант з дизайну інтер’єрів. Як ви думаєте, які ще поради з організації простору може дати такий фахівець?

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
Чи можуть “рідні стіни” не лиш лікувати, а й шкодити? 12 речей, які отруюють вам життя у власному домі