20+ неактуальних бабусиних порад

Бабуся… скільки спогадів одразу спливає у пам’яті: і теплі пампушки, і гарячі пиріжки, і сонячне літо. Бабуся — невичерпна криниця мудрості й добра, та з плином часу не на всі її життєві поради варто звертати увагу.

Тутка переконаний, що літнє покоління має ще чим нас здивувати, однак не всі їх премудрості треба і варто враховувати сьогодні. На це ми знайшли дві причини:

Причина 1: Медицина, суспільне життя в наш час розвиваються семимильними кроками, і досвід попереднього покоління стає не дуже актуальним. До прикладу, в питаннях шлюбу:

  • Бабуля мене картає, що чоловік покине мене через таке “тиранічне поводження”: він сам може розігріти собі їжу, увімкнути пральну машину, пропорохотяжити та помити посуд. Отака я звірюка, дівчатка.
  • Усе життя збирати на придане дітям та економити. Дійсно, колись новенькі та м’які перини й подушки ховали до скринь, де вони з часом збивалися, а спали всі на жорстких матрацах і твердих покривалах. Добре, що сьогодні вже не треба збирати донькам придане.

  • Для дезінфекції матраци та килими виносили на вулицю. Бо не мали іншого вибору й не знали, куди ті речі покласти. Звісно, на ультрафіолеті бактерії здихали, але скільки бруду й пилюки набивалося у ті речі! Сьогодні наука придумала хімічні засоби для очищення, які впораються з будь-якими забрудненнями.
  • Капронами натирати взуття до блиску. Звісно, воно блищало — ми ж так його терли! Зате як потім боліли спина й руки! Невдячна справа нині вирішується помахом спеціальної щітки.
  • Всі пам’ятають скрутні 90-ті: в той час ми жили з бабусею, з котрої війна зробила залізну леді. На мій день народження я одержала від неї подарунок: таку ляльку, від котрої аж дух перехоплювало. Але все моє замилування миттю щезло, коли бабуся проголосила: “Сховай до коробки — будеш через неї дивитися! В тебе багато старих іграшок, цю сховаєш своїм дітям”. А потім вона поклала її за свій телевізор. 30 років мене мучить ота лялька, а бабуся, яка пророкувала ту забавку ще моїм дітям, 20 років тому померла, і правнуків не дочекалася. Як і вони моєї неоціненної лялечки.

бабуся

  • “Дитячий” одяг прати окремо від “дорослого”. Колись люди свято вірили, що на одязі дорослих знаходяться частинки й мікроорганізми, з якими дитячому не варто контактувати. Однак різниці між речами повсякденного користування немає, хіба режими їх прання відрізняються. На щастя, сучасні пральні машинки допомагають якнайкраще розв’язати цю проблему.
  • Не дозволяти давати дітям каву – “бо не виростуть”. Звісно, це неправда. Кава навпаки корисна для попередження багатьох захворювань, зокрема раку та цукрового діабету, в невеликих кількостях її можна пити дітям.
  • Бабуся: “Навіщо витрачати гроші на татуювання? Та ж бабуся тримає в серванті десять наборів з сервізами, якими ніколи не користується. Казала, що комусь на визначну дату передарує. Так і робила, поки через кільканадцять років той самий набір знову до неї не повертався.

Читайте також: 16 історій про відкладене щастя, які діють як стусан на тих, хто боїться жити

  • Не викидати старі речі. За радянщини нічого не можна було викидати. Речі та взуття доношувало ще не одне покоління. Слава Богу, сьогодні ми маємо можливість і нагоду постійно оновлювати гардероб, а речі віддавати до сиротинців або притулків.
  • Маринувати м’ясо до 12 годин. На жаль, така традиція підходить не для всіх видів м’яса: наприклад, курці досить 1 години просидіти в маринаді, а свинина насититься ним за 5.
  • Як лиш моя бабуся не лементувала: “Народжувати дітей — треба, ти мусиш народжувати собі спадкоємців, колись по 10 дітей мали, і нічого”. На зміну такій промові приходило слізне: “Отак — помру, й на онуків не дочекаюся”. Ба, а я, по твоєму, хто?
  • Загашувати соду оцтом перед тим, як додати її до тіста. Метод дуже класний та дієвий, покликаний додати тісту пишності. Та впродовж процедури саме відповідальний за це вуглекислий газ втікав у повітря й бажаного ефекту не відбувалося. Тож сьогодні можу зауважити, що краще спочатку додати лимонну кислоту до води, перемішати тісто, а вже потім долити розчин соди. Так реакція пройде успішно.

бабуся

Причина 2: Через недостатню кількість інформації бабусі недооцінювали справді небезпечні речі й спокійно ставилися до дуже загрозливих речей

  • Якщо за вікном гриміло, бабуся наказувала швидко вимикати з розеток всі електричні прилади, як і стільникові телефони (“щоб грім не влучив”), лягати на підлогу й накривати голову руками.
  • Випари теплої картоплі вважалися найкращим засобом від нежитю й кашлю. Нині ж доведено, що такі інгаляції небезпечні для слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та лиш провокують запалення. Та й опік обличчя за ними не забариться.
  • Купати новонародженого малюка у кип’яченій воді. Та ще з розчином марганцю. По-перше, останній досить небезпечний не тільки для чутливої шкіри немовляти, а й для дорослого. По-друге, дещиця логіки в такому купанні є — знезаразити водне середовище, але доцільне воно, поки в малюка не загоїлася пупкова ранка. Не варто забувати, що дитина теж має свій природний імунітет, і кип’ячена вода не здатна його посилити.

  • “Все з’їдати з тарілки, бо за вами ніхто не буде доїдати”. Звичайно, порада корисна, бо продукти не пропадають намарно. Все ж, кілька негативних моментів такого перегодовування також присутні: людина не має почуття міри в їжі, ще з дитячого віку мусить силувати себе все з’їсти. Така порада грозить психологічними розладами й ожирінням.
  • Один чоловік пригадував, як змалку не переносив меду та яєць (останні залишили негативний вплив після отруєння). І він досі згадує, як його обманювали, примушуючи їсти ті ж ненависні продукти, та досі не розуміє, навіщо?
  • Обов’язково давати дітям цукор – “для розуму”. Звісно, дітям потрібна глюкоза, та краще забезпечити її надходження до дитячого організму з сухофруктів, меду, свіжих фруктів та овочів. А не з їх штучних замінників.
  • Ситно снідати. Звісно, снідати треба, як і обідати та вечеряти. Головне, щоб уся їжа була поживною й збалансованою. Якщо організм зранку відмовляється від усього, окрім скляночки йогурту, — не варто змушувати його до протилежного. Важливо прислухатися до свого тіла.

бабуся

  • Розморожувати м’ясо в холодній воді. Метод не надто дієвий, адже на тих ділянках, які ще не встигли повністю розморозитися, активно починали розмножуватися бактерії.
  • А ви пам’ятаєте, як бабуся відкривала банку з варенням, знімала з нього плісняву, сама куштувала та давала всім їсти. І всі їли. І я теж.
  • Не заколисувати дітей на руках, бо “звикнуть і не злізуть з рук, хай репетує — поплаче і припинить”. Колись матусі не сиділи в декреті 3 роки, а вже через декілька місяців змушені були повертатися на роботу. Тож плачі та істерики дитини ніхто не вгамовував, однак на сьогодні вже досліджено, що гормон стресу — кортизол — виділяється при затяжних плачах, і провокує ще більшу нервозність та гіперчутливість малюків.
  • Обтирати дитину спиртом, щоб збити температуру. Насправді такий спосіб пониження температури дуже небезпечний, не поодинокі такі випадки, коли дитинка впадала в кому. Температуру до 38 градусів радимо не збивати взагалі, особливо якщо малюк активний і грається.

бабуся

  • Годувати дитину манною кашею. Надмірно годувати, розводити її молоком і доводити до рідкої консистенції. Таке частування дитячий шлуночок не здатний перетравити, тож у малих можуть з’явитися закрепи.

Яким бабусиним порадам, на вашу думку, варто продовжити життя, а яким — категорично ні?

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
20+ неактуальних бабусиних порад