14 обманів, на які ідуть супермаркети, щоб змусити нас купувати в них товари

Відвідини супермаркету — ще той досвід! Багато людей серед нас планують “подорож” наперед, обирають час, щоб уникнути довгих черг. І кожен бажає зробити свій візит як швидким, так і ефективним. З усім тим, супермаркети — чудодійні місцини: скільки б ти не запланував купити, все ж купиш значно більше й часу витратиш також багато. Якщо ця історія про вас — не хвилюйтеся, ми також такі самі, як і ви. Та ніколи не пізно виправити ситуацію і навчитися керувати часом та грошима в супермаркеті!

Тутка сьогодні зібрав типи наживки, на які нас ловить супермаркет та змушує купувати більше. Ану погляньте — може, впізнаєте в них і себе?

 • Часто супермаркети розкладають великі кошики для продуктів саме перед входом не тому, щоб подбати про вас, а щоб змусити повністю їх наповнити. Тому не викликає подиву те, що ми привозимо додому цілу купу непотрібних продуктів. За розповіддю Мартіна Ліндстрома, консультанта-маркетолога та автора книги “Виніс мозку або Хитрощі супермаркетів, щоб маніпулювати нами та змушувати купувати більше” в одному із гігантів комерції було вдвічі збільшено кількість візочків для продуктів. І що ви думаєте: покупці купили в результаті на 40% більше товарів.
 • Супермаркети мають неймовірну вигоду на сезонних акціях, як от до Різдва, Великодня чи Дня Святого Валентина. Тобто впродовж святкового часу (декілька днів) в магазині можна знайти певні продукти (особливо шоколад), спеціально до святкування. Ви ще про них і не подумали, а супермаркет вже вирішив, що вам це потрібно.
 • Інша хитрість супермаркетів — розкласти у перших рядах фрукти, овочі та випічку. Раціональне зерно? Виходячи із фактів статті “Бакалія — продукти для здоров’я” університету Батлера, ці продукти називають “декомпресійною зоною” — місцем, де перемішуються запахи та кольори, створюючи ауру спокою та миру, тим самим підштовхуючи нас до подальших імпульсивних покупок. “Ні для кого не секрет, що населення справді хоче купувати здорову їжу в супермаркетах, та довколишня атмосфера, що тисне на психіку, не дозволяє вповні реалізувати цей намір”, – зазначають автори публікації.

Читайте також: 12 брехливих істин, які нам старанно нав’язує суспільство, а вони нічого не варті

 • Інша причина необміркованого шопінгу — приходити до супермаркету голодними. “Іти за продуктами надголодь — це приректи себе до катастрофи, надалі підштовхуючи до придбання солодощів і шкідливої їжі. Голодний, наш організм втрачає самоконтроль, особливо якщо довкола нього купа їжі. Про це зазначає інший пункт вищезгаданої публікації. Дослідження, проведене у 2015 році, визначило, що голодними ми купуємо все одразу.
 • Їжа для дегустації — ще одна пастка, до якої ми вправно потрапляємо в супермаркетах. А вам колись пропонували скуштувати скляночку соку, шматочок свіжого м’яса? У виданні Supermarket News у 2004 році було опубліковано, що 68% покупців США та Індіанаполісу зізналися, що саме продукти для дегустації підштовхнули їх купити цей товар. Так супермаркет сильно виграє — продаж певних харчів зріс від 600 до 2000%. Ця техніка досі дієва.

супермаркети

 • Іще один обман — розкласти товари так, щоб привернути увагу покупця та саме так заохотити купувати більше. Тож наша рука автоматично тягнеться за продуктом, поки очі ще не встигли розгледіти ціну. Візьмемо, до прикладу, солодкі пластівці. Вони яскравіють мультиплікаційними героями на пакуваннях, побачивши які дитина одразу тягнеться їх взяти. А вони якраз і стоять на тому рівні, до якого маля може дотягнутися самотужки. Не дивно, що сьогодні уряди Чилі та Мексики борються за те, щоб заборонити яскраві малюнки на таких виробах. Мета такого обмеження — знизити відсоток ожиріння населення, що останніми роками особливо підвищився саме в цих державах.
 • Інший капкан, в який постійно потрапляє наша нога чи рука – “3 за 2” чи “купи дві одиниці продукту — отримай третю в подарунок”. Та не все те золото, що блищить. У разі акції “3 за 2” ви справді купуєте кожну з одиниць зі знижкою 33%, та самої знижки ви не оціните, поки не купите три товари. А може, вам так багато і не потрібно було? Тож якщо вам потрібні товари у великій кількості чи продукти з необмеженим терміном придатності (соняшникова олія, зубна паста тощо), такі пропозиції — суперовий варіант. В іншому ж випадку варто подумати двічі.
 • Супермаркети вдаються ще до “психологічної ціни” — можливості встановити співвідношення між ціною та якістю продукту. Варіантів її багато, одна з найбільш дієвих — зниження ціни. Наприклад, товар, який коштує $100, сьогодні “за супер пропозицією ви можете купити за $99”. Так діє психологічна ціна: нам здається, що цей варіант — дуже вигідний та спеціально для нас.
 • Музика, що лунає в супермаркеті, теж надзвичайно впливає на звички придбання продуктів. Чим повільніша вона, мелодійна, класична, тим довше ви будете проходити проміж рядів у супермаркеті.
 • Ви, можливо, зауважували, що при онлайн-покупках на сайті супермаркетів випливає віконечко про нестачу коштів на безплатне доставляння. Так вас мовби ненавмисно змушують тримати великі суми на карткових рахунках. Радимо об’єднувати покупки, щоб зекономити на безплатному доставленні.

супермаркети

 • За частих відвідин супермаркету ви, мабуть, зауважували, що такі основні продукти, як, наприклад, яйця, стоять не на звичному місці. Та й взагалі, всі продукти в супермаркеті часто переставляють місцями. Як у відеогрі: треба проходити нові рівні щодня. І наступного дня — те саме. Мета таких метаморфоз — по-перше, змусити вас загубитися серед різноманіття продуктів, а, по-друге, змусити купити більше та навіть того, чого вам навіть не хотілося.
 • Освітлення наголошує на певному товарі та дуже впливає на процес придбання товарів. Тож не дивно, що супермаркети застосовують спеціальні підсвітки, щоб додати певним типам товарів свіжішого вигляду. А пригадайте овочі та фрукти: вони такі чудові, мовби щойно з грядки. “Світло скеровує покупця до магазину та впливає на його вибір. Товари, ідеально розкладені на полицях під освітленням забезпечать клієнту бажання купити більше, подарують приємні відчуття, а магазину — додатковий прибуток”, – вважає Андре Швайнберг, вебменеджер магазину Ledvance.
 • “Колір підкреслює якість продуктів, робить їх особливо привабливими для покупців”, додає він. Тут працює ще й психологія кольору. В багатьох супермаркетах менеджери практикують розподіл приміщення на кольори залежно від типу продуктів, які там продаються. М’ясний відділ, скажімо, зобов’язаний бути червоним: так м’ясо стає ще апетитнішим.
 • І наостанок супермаркети широко використовують техніку “точкового розміщення товарів”. До прикладу, певні види продукції розкладають прямо біля каси, щоб спонукати покупця спокуситися на них. А там насправді не можна розташовувати ніяких продуктів. І наша рука мимоволі тягнеться по них.

супермаркети

Жертвами яких хитрощів супермаркетів ставали ви? На що, на вашу думку, ми витрачаємо найбільше грошей у супермаркетах?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
14 обманів, на які ідуть супермаркети, щоб змусити нас купувати в них товари