11 ментальних пасток — граблі, на які ми наступаємо знову і знову

Ментальна пастка — це так звані граблі, на які ми наступаємо знову і знову. Безумовно, кожна нормальна людина хоче, щоб цей «невдалий крок» у її діяльності був останнім і більше не повторювався.

З «граблями» або ментальними пастками можна легко впоратися, якщо вони лежать перед вами у всій красі, без усякого маскування. Але так буває далеко не завжди, і часто ми не бачимо і не розуміємо, де криються наші помилки.

1. Завзятість

Перша ментальна пастка. Суть її полягає в тому, що ми продовжуємо справу, яка свідомо приречена на провал або не приносить нам колишнього задоволення. Найбільш типовий приклад — ми додивляємося нудний фільм тому, що нас з дитинства вчили доводити почате до кінця. А він — це просто втрата часу і зіпсований настрій.

2. Ампліфікація

Це пастка, і ми потрапляємо до неї тоді, коли вкладаємо в досягнення мети більше зусиль, ніж потрібно. Так зване нескінченне прагнення до досконалості або перфекціонізм. Тут варто також згадати відомий «принцип Парето», суть якого полягає в тому, що 20% відсотків роботи приносять 80% результату і навпаки: 80 відсотків роботи приносять 20%-й результат.

Читайте також: 8 речей, за які нас все життя соромили. І марно, як виявилося

3. Фіксація

пастка

При фіксації наше просування до мети заблоковано. Ми не можемо почати справу, поки не дочекаємося дзвінка, дозволу, натхнення і т. д.

4. Реверсія

Ми програли, час пішов. Але якщо на цьому етапі нас продовжує хвилювати та ж проблема, отже ми опинилися в пастці реверсії.

Реверсія – це тимчасова протилежність фіксації. При фіксації ми завзято працюємо над тим, щоб прискорити настання застиглого майбутнього. При реверсії ми марно намагаємося змінити незворотне минуле. Тут потрібно тільки змиритися і прийняти це як належне.

5. Випередження

Пастка, в яку ми потрапляємо, починаючи занадто рано. Ми переробляємо, коли того ж самого результату можна досягти з більшою легкістю трохи пізніше. Типовий приклад: навчальна сесія, коли студент за кілька тижнів підготовки виконує все необхідне за навчальним планом, що було розтягнутим на увесь семестр.

6. Спротив

Спротив — це хвороба «ну ще трохи». Небажання змінити напрям дій, під впливом зовнішніх обставин (дзвінок у двері, при перегляді фільму або дзвінку будильника і нам так не хочеться вставати, але все одно доведеться, тож не варто відтягувати це).

7. Затягування

пастка

Ми однозначно зважилися на якусь справу, але нам важко приступити до неї. Відкладання на потім, вигадування несуттєвих справ з метою відкласти виконання неприємних обов’язків.

8. Поділ

Увага неподільна в принципі. Працювати — отже працювати, відпочивати — отже відпочивати. Коли на відпочинку ми думаємо про працю і коли на роботі думаємо про відпочинок, якісно ми не зможемо виконати ні те, ні інше.

9. Прискорення

Прискорення — це пастка, в яку ми потрапляємо тоді, коли робимо щось з більшою, ніж потрібно, швидкістю. (Прискорення — це дзеркальне відображення затягування). Як кажуть, все виконати — життя не вистачить, тому не варто через це побиватися. Нескінченність мінус одиниця — теж нескінченність, тож навіщо поспішати. Прискорення тільки вкорінить звичку до суєти.

10. Регулювання

Коли наша думка відзначає той факт, що двері відчинені, ми мислимо описово. Коли ми вирішуємо, що треба зачинити двері, ми мислимо, приписуючи. Регулювання — це пастка непотрібних приписів. Ми потрапляємо в пастку регулювання, коли приписуємо собі якусь поведінку в ситуації, де імпульс був би кращим провідником.

11. Формулювання

Пастка безперервного промовляння своїх думок про те, що нам здається істинним. Найбільш очевидна шкода, заподіяна формулюванням полягає в тому, що вона веде до поділу. Щоразу, коли ми описуємо чи оцінюємо якусь подію або якийсь досвід ще до того, як вони закінчилися, ми робимо дві речі одночасно. З одного боку, ми милуємося заходом, з іншого — говоримо або думаємо про це. Поділ руйнує задоволення. Насправді ми не можемо по-справжньому милуватися заходом і одночасно оцінювати його, тому що займаючись оцінкою, ми відволікаємося від чуттєвого переживання. І коли ми вимовляємо: «Боже, як це чудово, як ти гадаєш?» диво зникає.

Фото з відкритих джерел

ТУТКА - Відпочивай корисно
11 ментальних пасток — граблі, на які ми наступаємо знову і знову