10 неочевидних ознак того, що у людини мислення вужче від замкової щілини

«Немов об стіну горохом», — з відчаєм скажемо ми про людину, якій марно щось пояснювати та підтверджувати. І — дивна річ — недалекоглядність та обмеженість поглядів такого індивіда помічають усі, але тільки не він сам. Мати справу з такими людьми важко, а напоумити їх практично неможливо.

Тутка вирішив з’ясувати, які типи поведінки викривають вузьке людське мислення. Наша сьогоднішня стаття якраз про це.

1. Вважає себе найрозумнішою

Однією з основних ознак недалекого розуму є свята впевненість людини в тому, що вона все знає краще за інших і не може ні в чому помилятися. Ніякі, навіть найбільш красномовні факти не змусять впертюха визнати, що його погляди застаріли або просто кардинально неправильні.

По суті, вузьке мислення — це типовий приклад ефекту Даннінга-Крюгера, коли люди, що мають низький рівень кваліфікації, вважають себе крутими професіоналами та не здатні оцінити не тільки власну некомпетентність, але й професіоналізм когось іншого. Люди з широкими поглядами, навпаки, часто сповнені сумнівів і нерішучості.

2. Поразку в суперечці вважає кінцем світу

мислення

Вступати в дискусію з вузьколобим співрозмовником — собі на біду. Неважливо, наскільки обґрунтованими будуть ваші аргументи — опонент все одно їх не почує. Йому байдуже до ваших поглядів, а вже тим більше до істини. Головне — вийти з суперечки переможцем.

Спробу переконати себе обмежена людина приймає як посягання на приниження її честі та гідності, а тому зробить все, щоб навіть конструктивний діалог перетворити на словесну перепалку.

Читайте також: 11 абсолютно нормальних речей, за які дорослій людині не варто виправдовуватися

3. Бачить світ в чорному кольорі

мислення

Невдячна робота, заздрісні колеги, неслухняні діти — люди з обмеженим мисленням тільки й висловлюються про те, як погано все навколо. Самі того не помічаючи, вони фокусують увагу на тому, що їх не влаштовує, а тому почуваються розчарованими та недооціненими.

Обмеженість поглядів не дає їм поглянути на проблему під іншим кутом. Вважаючи себе найкращими, такі люди не допускають думки про те, що причина всіх бід криється в їх власній поведінці, тому й продовжують звинувачувати в них кого завгодно, але тільки не себе.

4. Бурхливо реагує на те, що здається дивним

Людина з вузькими поглядами не тільки боїться здатися неправою, але і болісно прагне контролювати те, що відбувається навколо. Проголосивши себе всезнайком, вона не потерпить, щоб хтось ставив під сумнів її спрощену, але звичну картину світу. А тому до тих, хто не відповідає її настановам і віруваннями, така людина буде ставитися свідомо вороже.

5. Частіше стверджує, аніж запитує

Людина, що знаходиться в полоні власних забобонів, помилок і заїжджених стереотипів, так обмежена власним незнанням, що навіть не прагне дізнатися щось нове. Її не цікавить, що думає і відчуває співрозмовник, — досить знати те, що думає і відчуває вона сама.

Людина широких поглядів, навпаки, активно цікавиться життям й іншими людьми, постійно шукає можливості розвитку. Цікавість, відкритість до всього нового, готовність обговорити різні точки зору — якості, які характерні тільки для людей з відкритим мисленням.

6. Любить роздавати непрохані поради

За вузькістю мислення завжди стоїть почуття внутрішньої переваги та самовдоволення. Ось чому недалекоглядні люди так люблять роздавати непрохані поради, робити уїдливі зауваження та з особливим задоволенням тикати носом інших у їх помилки.

Така поведінка допомагає власникам не найбільшого розуму зайвий раз самоствердитися і почуватися кращими на тлі «жалюгідних невдах». Насправді ж це не що інше, як проєкція їх власних проблем, страхів і комплексів на когось іншого. Але через відсутність схильності до самоаналізу такі невігласи про це навряд чи колись дізнаються.

7. Думає, що знається на людях

Ще одна яскрава ознака того, що кругозір людини не ширший від замкової щілини, — це поляризоване або «чорно-біле», мислення. Йдучи на повідець у своїх забобонів і помилок, людина втрачає здатність тонко відчувати ситуацію та починає мислити крайнощами. Люди й речі для неї або погані, або добрі, а світ — або чорний, або білий.

Так людина не замислюючись навішує ярлики на інших людей: «сучасні діти — немудрі», «жінки дурніші чоловіків», «всі чоловіки зраджують» – список можна продовжувати нескінченно. А переконати їх у протилежному практично неможливо.

8. Вживає фразу «Я можу помилятися, але…»

мислення

Американський фінансист, мільярдер Рей Даліо пише у своїй книзі «Принципи», що тривожним дзвіночком є ​​часто повторювана в мові фраза: «Я можу помилятися, але… Ось така моя думка». Людина, що промовляє ці слова, більше зацікавлена в підтриманні власної думки, ніж у вивченні питання. І, по суті, просто маскує по-справжньому обмежений кругозір під відкритість поглядів.

9. Постійно перебиває

мислення

Людина з обмеженим поглядом на світ категорично не витримує проявів інших переконань і поглядів, а тому в будь-якій розмові намагається перетягнути ковдру на себе.

Не має значення — чи знаходитесь ви на робочій нараді, чи сидите в колі друзів, така людина завжди знайде спосіб вставити в розмову свої п’ять копійок і заткнути рота іншим. Обриваючи співрозмовника на півслові, вона попросту забирає в нього можливість висловити свою думку, закінчити думку. Для нього це — прекрасний спосіб проявити своє домінування і дивовижну обізнаність з будь-якого питання.

10. Ніколи не зраджує своїм звичкам

мислення

Вузькість мислення — це найперше страх перед чимось новим. Людині з обмеженим кругозором важко вийти за жорсткі рамки власних забобонів і психологічних установок. Вона тримається за них, як за рятувальне коло, і тому роками сидить на ненависній роботі, терпить неналежну поведінку чоловіка та не робить нічого, що може змінити її життя.

Навіть у дрібницях така людина віддана собі: ходить в одні й ті ж магазини, купує одні й ті ж продукти, їздить на одні й ті ж курорти. «Синиця в руках» для такої людини завжди краще, ніж перспектива мати справу з чимось невідомим, яке загрожує її стабільності.

А вам доводилося мати справу з недалекими, обмеженими людьми? Що далося найважче в спілкуванні з ними?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 неочевидних ознак того, що у людини мислення вужче від замкової щілини