Вчені з’ясували, як стати магнітом для успіху (Жодної магії, тільки наука і фізіологія)

Багато людей змалку звикли вважати, що комусь пощастило народитися кмітливими, спритно схоплювати все на льоту, бути чарівними та привабливими. А когось доля обдарувала тільки лінню й гидким характером. Однак зовсім недавно вчені зробили відкриття: для того, щоб досягти успіху та розкрити свій потенціал, зовсім не обов’язково працювати до знемоги. Головне — навчитися правильно взаємодіяти зі своїм мозком.

Ми в Тутка ґрунтовно вивчили роботи вчених-нейробіологів і з’ясували, як, знаючи закони фізіології, змусити мозок працювати на повну потужність. А в бонусі ми розповімо, що можна зробити для цього вже зараз.

Чому причина нашого щастя захована в нашому мозку

досягти успіху

Навіть швидкоплинні думки та почуття можуть чинити тривалу дію на наш мозок. Нейробіологи з’ясували, що будь-яка розумова активність тягне за собою порушення нейронів, які і собі сплітаються й створюють нові нейронні структури.

Так, наприклад, у водіїв таксі, які змушені запам’ятовувати тривалі й складні маршрути збільшується розмір гіпокампу — відділу головного мозку, відповідального за орієнтацію в просторі. Як таксист, їздячи по місту, тренує візуально-просторову пам’ять, так само і будь-яка людина, правильно працюючи зі своїм мозком, може розвинути в собі ті його відділи, які відповідають за стан щастя та успішності.

Дослідження, проведені за допомогою МРТ, зазначили, що чим щасливішою стає людина, тим активніше працюють фронтальні зони її мозку. Це відкриття стало поворотним в області нейропсихології. Виходить, що щастя кожного з нас залежить не від вдалого збігу обставин, а від того, які процеси відбуваються в нашому мозку, і ми можемо на це вплинути.

Читайте також: Тест: Вибравши те, що ви побачили першим, ви дізнаєтеся, яка ваша набута здатність

Чому мозок живе вигаданими страхами і як зважитися на зміни

Так уже склалося, що завдяки еволюції ми запам’ятовуємо негативну інформацію набагато краще, ніж позитивну. Мільйони років поспіль наші предки тільки те й робили, що намагалися бути не з’їденими.

Мозок сучасної людини і сьогодні влаштований так, що мигдалеподібне тіло, яке дуже активне, постійно моніторить навколишнє середовище щодо зовнішньої загрози, а гіпокамп зберігає будь-який негативний досвід, щоб блискавично розпізнати небезпеку. Саме цим і пояснюється, чому мільйони людей по всьому світу так одержимі поганими новинами і не перемикають телевізор, навіть якщо відчувають очевидний стрес.

досягти успіху

У сучасному світі загроза виживанню людини вкрай мала. Реальні страхи змінилися потенційними. Мозок раз у раз прокручує в голові різні ситуації: «Що буде, якщо мене звільнять?»; «Я ризикую втратити все!»; «Потрібно було відповісти по-іншому».

Колись така візуальна симуляція реальності допомагала нашим предкам вижити, сьогодні ж вона створює тривожний фон, який відчувається дуже гостро. І в цьому криється пастка: вигадані страхи і переживання породжують ще більший песимізм і невдоволення собою.

Психологічний біль може бути таким же сильним, як і фізичний, адже фактично вони проходять по однакових нейронних каналах. Ось чому часом нам так страшно помилитися, ризикнути або просто спробувати щось нове. Мозок попереджає нас про потенційну небезпеку, а ми беззастережно йому віримо. І як в такому стані можна досягти успіху?

Щоб повернути мозку стан гармонії та радості, потрібно позбутися від старих схем реагування і вибудувати нові. Насамперед треба навчитися помічати власні реакції: страх, злість, роздратування, тривогу. Усвідомивши їх, потрібно проявити увагу до самого себе.

Наприклад, можна зробити 5 глибоких вдихів і видихів, погладити себе по руці або доторкнутися до губ. Згадати якийсь позитивний факт зі свого життя. Спробувати домовитися зі своїм мозком: «Дякую за турботу, але зі мною все гаразд». Так потрохи нейронна структура хворобливих переживань зміниться, а негативні реакції заміняться нейтральними і позитивними: жити стане набагато легше.

Щоб досягти успіху, оточіть себе успішними людьми

Старовинна приказка «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти» має наукове обгрунтування. На початку 1990-х років група італійських учених на чолі з нейробіологом Джакомо Ріццолатті виявила так звані дзеркальні нейрони. Особливість цих клітин полягає в тому, що вони активізуються, коли ми спостерігаємо за діями інших людей. Ось чому так хочеться посміхнутися у відповідь на привітну усмішку або позіхнути, коли поруч позіхає хтось інший.

Дзеркальні нейрони можуть бути задіяні не тільки в навчанні та імітації діяльності, але в емпатії й розумінні нами інших людей. Коли ми знаходимося в товаристві песимістичних, невпевнених у собі людей, мозок без будь-яких міркувань запускає процес дзеркального відображення, і ось уже ми самі стаємо похмурими та негативними. Оточуйте себе тими людьми, на яких хочете бути схожими, а мозок вже сам зробить так, щоб ви стали з ними немов з одного тіста.

Як стати магнітом для інших людей без будь-яких змін у зовнішності

Чи зустрічали ви людей, від яких чомусь хочеться втекти? Зовні вони можуть бути привабливі, але їх «важка енергетика» все ж відштовхує нас. Можливо, ви й самі несподівано стали такою людиною, хоча зовсім недавно були душею компанії?

У науки своє пояснення цього явища. Справа зовсім не в моральному обличчі людини, а в хімічному дисбалансі її мозку.

досягти успіху

Найбільше на наш стан впливають такі нейротрансмітери, як дофамін, норадреналін, серотонін, ацетилхолін і гамма-аміномасляна кислота (ГАМК). Варто рівню одного з них впасти, як людина відчуває дратівливість і втому, гнів і апатію, стає розсіяною, плаксивою і забудькуватою. Люди несвідомо зчитують будь-які зміни в поведінці співрозмовника, а мозок, що реагує на будь-яку, навіть найменша небезпеку, приймає рішення уникати ворога.

Варто усунути «пробоїну», через яку мозок втрачає енергію, внормувати гормони, як людина, від якої ще вчора хотілося триматися подалі, стає ендорфіново привабливою.

У людському організмі міститься близько 100 різних типів нейротрансмітерів, і кожен виконує свою особливу функцію. Більшість з них утворюється в кишківнику, тому так важливо стежити за своїм харчуванням.

Яка їжа робить наш мозок кращим

Чи доводилося вам говорити «е-е-е…» посередині фрази й клацати пальцями, намагаючись згадати відповідне слово? Або зависати біля холодильника, судомно розмірковуючи, навіщо ви його відкрили? Причина такої забудькуватості криється в зниженні ефективності роботи мозку. Яка і собі часто викликана неправильним або недостатнім харчуванням.

досягти успіху

Щоб повернути мозку енергію, перестати прокрастинуватися і дратуватися, потрібно вживати достатню кількість поліфенолів. Поліфеноли — це антиоксиданти, які містяться в рослинах (переважно в овочах темно-червоного, фіолетового й синього кольору) і виконують неймовірну кількість корисних функцій. Наприклад, покращують склад кишкової мікрофлори (від її стану залежить вироблення більшості нейротрансмітерів), збільшують швидкість утворення нових нервових клітин і допомагають боротися із запаленням.

Однак є одне «але»: наш організм не може просто взяти і засвоїти їх, йому необхідні жири. Найкращими джерелами жирів для зміцнення мозку є м’ясо і жир тварин трав’яної відгодівлі, курячі яйця, оливкова олія, авокадо, мигдаль, морепродукти з низьким вмістом ртуті (червона риба, скумбрія, дика форель).

Яка їжа гальмує наш мозок

досягти успіху

Але як є продукти, що допомагають нашому мозку, так є такі, що руйнують його. Найперше до них відносяться трансжири, яких повно в смаженій їжі, чіпсах, штучних вершках і хлібобулочних виробах. Найбільш небезпечні, вони викликають згубні процеси в мозку і можуть стати причиною таких захворювань, як рак, хвороба Альцгеймера і безпліддя.

Ще одним шкідливим для мозку продуктом є цукор. Він гальмує роботу нейротрансмітерів, робить нас похмурими і запускає пошкодження клітин мозку. Також вчені радять виключити з раціону молочні продукти, тому що молочний білок, що міститься в них, викликає запалення.

Бонус: що можна зробити прямо зараз?

  • Припиніть звинувачувати себе в тому, що у вас немає достатнього розуму або сили волі, щоб чогось досягти. Справа не в ваших особистих якостях.
  • Відкиньте свої страхи! Негативні переконання — це просто усталені схеми реагування. Ставтеся до себе поблажливо і мисліть позитивно, з часом нейронна структура мозку зміниться й вам легше буде досягти успіху.
  • Придивіться до свого оточення. Як ці люди впливають на вас?
  • Відкладіть булочку вбік. І цукерку теж відкладіть. Повірте, так буде краще.
  • А ось тарілку з салатом підсуньте ближче. І не забудьте полити його оливковою олією.

Правильне харчування, позитивне оточення і робота над психологічними установками можуть буквально змінити наш мозок, а разом з тим змінити і наше життя та досягти успіху. Про які ще загадки мозку вам хотілося б дізнатися в наших наступних статтях?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Вчені з’ясували, як стати магнітом для успіху (Жодної магії, тільки наука і фізіологія)