16 ознак психічного здоров’я

Як дізнатися, чи здорова ваша психіка? Відомий американський психоаналітик Ненсі Мак-Вільямс сформулювала та визначила ознаки психічно здорової особистості. Звичайно, ці ознаки не повною мірою відображають ступінь здоров’я психіки. Це радше орієнтир для тих, хто хоче перевірити себе та розпізнати особистісні риси.

психіки

Ознаки здорової особистості

Вміння любити

Любити — це прийняти людину повністю: з усіма перевагами та недоліками. Не знецінювати та не ідеалізувати партнера. Для цього також потрібно бути відкритим, залученим повністю у стосунки та щиро довіряти іншій людині. Це стосується всіх типів любові: між партнерами, між дітьми й батьками та інших.

Здатність грати

До неї відносяться не тільки ігри, в які граються діти, а й уміння дорослих “грати” символами, жестами, словами: метафори, гумор.

Ігри — важлива частина нашого життя та виховання дітей. Деякі вчені стверджують, що гіперактивність у дитини пов’язана з дефіцитом ігор. Якщо провести аналогію з тваринним світом: молодняк, використовуючи тілесний контакт, грається одне з одним кожен день. Але якщо забрати у них цю можливість хоча б на добу, то наступного дня тварини будуть гратися з подвійним завзяттям, компенсуючи втрачене.

Виростаючи, ми все менше граємо самі, а дивимося, як це роблять інші: танці, спорт, спів. Активні ігри замінюються на “споглядальні”, що також шкодить для здоров’я нашої психіки.

Читайте також: 20 завдань, пicля яких ви cтaнeтe iншoю людинoю

Здатність працювати

І тут мова йде не тільки про кар’єру. Це будь-яка діяльність, спрямована на створення чогось цінного для суспільства, сім’ї та світу в загальному аспекті. Для людини важливо знати, що її робота цінна, приносить користь, має значення та сенс. Цю здатність розкриває творчий потенціал.

Здорові відносини

Здоров’я психіки також визначає наші відносини, в яких ми опинимося або вже є. Часто люди, які мають досвід деструктивного дитинства, потрапляють в залежні та насильницькі відносини. Англійський психіатр Джон Боулбі виділив три види прихильності:

  • нормальну;
  • тривожну (людина не може без свого партнера фізично, вона буквально “липне” до нього);
  • ту, яка уникає (чим ближчими стають стосунки, тим більше виникає страху близькості та бажання покинути партнера).

Після вчені визначили ще один вид прихильності — дезорганізований. Такі люди сприймають свого партнера або людину, яка піклується про них, зі страхом і теплом одночасно. У стосунках вони будуть “прилипати” до партнера, як тривожний тип, а потім “кусати” його морально.

Якщо ви впізнали себе в одній з категорій, то маємо для вас гарну новину — за допомогою тривалої психотерапії можна змінити будь-який тип прихильності на нормальний. Але також можлива ймовірність самостійної зміни прихильності, якщо ви знаходитеся в безпечних і стабільних стосунках більш як п’ять років.

Автономія

Часто люди, які звертаються до психотерапевтів, не наділені здатністю самостійно керувати своїм життям і визначати істинні бажання та цілі, попри свій величезний потенціал до цього. Іноді людина просто не встигає прислухатися до себе, іноді просто не знає, як визначити те, чого вона хоче насправді.

У таких випадках автономія може бути присутньою в житті людини ілюзорно, але буде прогресувати в інших сферах її життя. Так, дівчина, яка страждає від булімії, контролює свою вагу, тому що це — єдине, що здається їй доступним. У цей момент замість справжніх бажань вона вибирає хоч щось.

Постійність

 психіки

Це вміння виражається в гармонії з усіма аспектами свого “Я”: і поганими, і гарними. Поза своєю суттю, це — зв’язок зі своєю дитиною, якою ви були, тою, якою ви є зараз, і тією, якою ви будете років через 15. Це дає можливість враховувати та застосовувати всі свої здібності, даровані природою, і ті, які ви розвинули з часом.

Явним порушенням цього пункту є неприйняття свого тіла. Якщо воно несвідомо сприймається як окреме від вашої особистості, тоді ви дозволите йому голодувати, переїдати, різати (пластичні операції) і так далі.

Стресостійкість

Практично щодня ми стикаємося зі стресовими ситуаціями. Якщо людина має міцне психічне здоров’я, то вона зможе протистояти їм, не зриваючись. Її сила Его допомагає їй легко адаптуватися до цієї ситуації. В іншому ж випадку людина може навіть захворіти.

Реалістична самооцінка

Багато людей занадто категоричні щодо себе. Вони критикують себе за кожну помилку та невдачу, нещадно оцінюють свої зовнішні та внутрішні якості. І це все, зазвичай, не відповідає реальності.

Але буває і навпаки. Коли батьки з дитинства постійно хвалять дитину, в тому числі необґрунтовано. Така похвала часто позбавлена ​​справжньої любові та батьківського тепла. Виростаючи, ці люди не можуть знайти себе та не знають, ким вони є насправді. Часто вони поводяться так, ніби мають більше прав і привілеїв, ніж інші.

Обидві ситуації об’єднує одне — неадекватне сприйняття самого себе.

Система цінностей

У психічно здорової людини має бути розуміння сенсу етичних норм. Але при цьому вона може бути гнучкою, вибираючи, як дотримуватися їх. До кінця XIX століття серед душевнохворих людей було поширене “моральне божевілля”, під яке зараз підходить антисоціальний розлад особистості.

Ця проблема пов’язана з неприйняттям та нерозумінням людиною моральних і етичних догм і принципів, а також невмінням дотримуватися їх. Але разом з тим у такої людини при відсутності одних зберігаються інші моральні поняття.

Здатність витримувати емоційне напруження

Витримати шквал емоцій — це не заглушити їх всередині себе, а відчути їх, діяти розумом. Так можна контактувати і з думками, і з емоціями одночасно, що є раціональним підходом.

Рефлексія

Здатність аналізувати та дивитися на себе з боку допомагає виявляти свої проблеми. Такі люди можуть не тільки усвідомити їх, але розв’язувати їх максимально ефективно.

Менталізація

Люди, що наділені здатністю уявляти емоційний стан іншої людини, легше будують стосунки з іншими особами. Вони чітко розрізняють, коли їх хотіли образити або коли вони відчули себе скривдженими в певній ситуації. В останньому випадку людина може усвідомити, що образа викликана її особистим досвідом або особливостями характеру й психіки.

Варіативність захисних механізмів

Стресові ситуації можуть бути різними. І реагувати на них кожного разу однаково не вийде. У психічно здорових людей розвинені захисні здібності, які вони варіюють залежно від ситуації.

Баланс між альтруїзмом і егоїзмом

Це вміння балансувати між турботою про людей і власними потребами. Це стосується не тільки близьких взаємин, а й ситуацій, пов’язаних з малознайомими людьми (благодійність на шкоду власних інтересів).

Почуття вітальності

Вітальність — можливість відчувати себе живим. Багато психотерапевтів не раз висловлювалися про внутрішню “смерть”, коли людина фізично здорова, але внутрішньо порожня.

Примирення з тим, чого ми не можемо змінити

Іноді стаються такі події, на які ми не здатні вплинути. Тоді ця здатність допомагає людям пережити негативні періоди. Уміння повноцінно переживати, сумувати, а потім прийняти та оплакати те, чого вже ніколи не буде, допомагає зберегти здоров’я психіки.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
16 ознак психічного здоров’я