12 ненавмисних помилок дорослих, які можуть в майбутньому нашкодити дитині

З народженням дітей починаєш ще більше цінувати своїх батьків, бо розумієш, як важко ними бути. Навіть з благородних міркувань, неправильні моделі поведінки можуть насправді нашкодити дітям. Дитина сприймає світ через призму нашої поведінки, не забуваймо про це.

Тутка зібрав традиційні батьківські помилки, яких може припуститися кожен з нас, а в бонусі прочитаєте про те, як важливо не почуватися “поганою мамою”.

1. Вимагати, щоб діти фізично прив’язувалися до вас

Варто уникати таких слів, щоб дитина не подумала, що мета її життя — втішати інших. Так вона відчує, що не має своїх прав, її потреби — другорядні. І в майбутньому така людина буде знецінювати своє життя без допомоги ближнім. Така поведінка відома під терміном “підлабузник” і прямо пов’язується із невпевненістю й нелюбов’ю до себе.

2. Робити дітей відповідальними за ваші почуття

Така поведінка навантажить дитину такими руйнівними почуттями як співзалежність та надмірне почуття відповідальності. Пізніше вони призведуть до токсичних стосунків з партнерами та друзями. У романтичних стосунках ваша дитина почуватиметься відповідальною за щастя обранця.

3. Ділитися з малечею деталями приватного чи особистого плану

дітей

Якщо діти залежні від дорослих, вони найперше мають почуватися в безпеці з мамою/татом. Якщо хтось із батьків ділиться з дитиною всіма моментами свого особистого життя, зникає почуття авторитету, адже кордони між дорослими/дітьми розмиваються. В підлітковому віці можлива бунтівна поведінка та проблеми з поведінкою.

Звісно, це не означає, що дитині нічого не треба розповідати. Та надмірна кількість інформації може вплинути на ваші стосунки з нею.

Читайте також: 12 порад для дитячого розвитку, за які батьки нам обов’язково подякують

4. Змушувати дитину мовчати про свої бажання

Потреби дитини — заняття улюбленим видом спорту, вибір професії за покликом серця — дуже впливають на дитину. Так зроджується або бунтівлива поведінка: ви — проти мене, я — проти вас, або навпаки, дитина стає слабохарактерною особою, не здатною за себе постояти, чим можуть скористатися недобрі люди.

5. Бути “мамою-гелікоптером”

“Мама-гелікоптер” контролює дуже багато аспектів життя дитини, прикидаючись турботою. Перед обличчям різних наслідків, добрих чи поганих, ви ладні лягти кістьми. Чим це загрожує дитині? Вона переконується в тому, що люди — істоти ненадійні, їм не можна довіряти, і таке враження дуже важко змінити.

6. 24/7 бути з дитиною

дітей

Звичайно, що вам завжди хочеться бути поруч з дитиною, не випускаючи її з поля зору. Все ж, і самостійність потрібна. Навіть гра на самоті необхідна для становлення дитини, її розвитку. Так малі вчаться самотужки давати собі раду, насолоджуватися самим процесом гри.

7. Ігнорувати важливі розмови

дітей

Якщо ви уникаєте розмов, важливих та цікавих для дитини, то забираєте в неї нагоду навчитися чогось нового й дати дитині добрий приклад. Дітей цікавить усе — від скандалів до серйозних соціальних проблем. Якщо маля дає такі запитання, отже воно почувається поруч з вами у безпеці та його цікавість треба поважати. А ще саме так дитина зрозуміє, що давати запитання можна і треба, і за відповіддю вони можуть звернутися саме до вас.

Зробіть усе, щоб забезпечити вам з дитиною теплу бесіду, будьте щирими чи нейтральними у відповідях.

8. Змушувати дитину дружити з іншими дітьми

дітей

Звісно, можна заохочувати дитину дружити з іншими дітьми, та радимо завжди дослухатися до сина чи доньки. Змушувати дітей до дружби, коли вони її не хочуть, призведе до краху цієї ж дружби. А опісля діти будуть почуватися зрадженими, не будуть мати до вас довіри.

За частого повторення ситуацій, які підривають ваш авторитет в очах дитини, у неї буде розвиватися тривожність, в дорослому житті вона не буде довіряти людям.

9. Порівнювати дитину з іншими дітьми

дітей

Така поведінка не лиш змусить дитину соромитися себе, а й породить страх перед вами, що вона не така, якою ви хочете її бачити. Постраждає і дружба, адже з’являються почуття суперництва та заздрості, дитина відчуває, що у вашому порівнянні її з іншою дитиною вона значно програє. Дитина не вмітиме поважати себе, у неї назавжди поселиться відчуття, що вона недостатньо гарна для вас та для інших.

10. Часта зміна няньок чи тих людей, що доглядають за дитиною

дітей

Мінливість дуже негативно впливає на дитину, особливо у молодшому віці. Дитина не зрозуміє, чому в неї так часто змінюються няньки. Щойно вони налагодили зв’язок з однією людиною — вона одразу зникла.

Пізніше в дорослому житті вашій дитині буде важче налагодити теплі стосунки з людьми, може спостерігатися незадовільна поведінка.

11. Не довіряти та недостатньо вірити в дитину

дітей

Вірити в інших дітей більше, ніж у своїх, не дозволяти їм ризикувати та випробовувати нові види діяльності порушить довіру між вами. Дитина частіше стане проявляти непокору, чинити так, як не мала б. Демонструючи дитині, що ви їй довіряєте, ви спонукаєте дитину поводитися природно, а не намагатися сподобатися.

12. Проєктувати на дітей свій власний досвід

дітей

У кожного в житті — свої страхи та принципи, і кожен з нас хоче, щоб його дитина була захищеною та щасливою. Проте, перекладаючи на дитину свої побоювання й очікування, радості дитині буде мало. Зі свого боку ваш син чи донька сприймає ваше розчарування як його неминучу помилку, а звідси — почуття розчарування й невпевненості.

Бонус: Почуватися “поганою мамою”

дітей

Можливо, дитина спить неспокійно, привчання до горщика проходить не так легко, як хотілося б чи ви перевантажені домашніми справами. Всім відома “мамина провина”: ви винні за свою недосконалість. Непогано було б звернутися за допомогою до більш досвідчених матусь та зрозуміти, що ви така не одна. Поділившись наболілим, ви не будете почуватися такою самотньою.

Як ви долаєте важкі моменти з дітьми?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
12 ненавмисних помилок дорослих, які можуть в майбутньому нашкодити дитині