Як правильно підтримувати здоров’я щитоподібної залози

Щитоподібна залоза бере активну участь в обміні речовин — синтезує гормони, що впливають на функції багатьох органів і тканин. Тироксин (Т4) ключовий продукт щитовидки. Він «вирішує», як проходять різні зміни в тілі. Якщо спостерігається дисфункція щитовидки, показник Т4 відхиляється від норми, спостерігається дисфункція систем і органів, погіршується самопочуття.

Запобігти розвиткові захворювання вчасно, на ранніх стадіях діагностувати певні дисфункції — ключ до успішної боротьби з недугою. Так, банальна постійна втома і відчуття можуть, наприклад, бути ознаками дисфункції щитоподібної залози. А це орган, як відомо, бере важливу участь в механізмі метаболізму.

щитовидки

Здоров’я щитовидної залози

Захворювання щитовидки поширені в усьому світі, але все ж проблему неможливо швидко ідентифікувати: її прояви притаманні цілій низці розладів.

Гіпотиреоз — це дисфункція щитоподібної залози (відзначається у 27 млн осіб у світі). Симптоми: втомлюваність, загальмований метаболізм, що тягне за собою збільшення ваги, сухість шкіри і волосся, депресивний стан.

Читайте також: Чому причину будь-яких хронічних хвороб потрібно шукати в травному тракті

Для чого потрібна щитовидна залоза в організмі?

Щитовидка бере активну участь в обміні речовин — синтезує гормони, що впливають на функції багатьох органів і тканин. Тироксин (Т4) – ключовий продукт щитовидки. Він «вирішує», як проходять різні зміни в тілі: від тироксину залежать наступні процеси та показники: ріст і розвиток організму, міцність кісток, частота серцевих скорочень, товщина внутрішньої оболонки матки, розумові здібності, апетит, якість сну.

Якщо спостерігається дисфункція щитоподібної залози, показник Т4 відхиляється від своєї норми, дисбаланс демонструють різні системи в організмі, погіршується самопочуття. Також, щитовидка нерозривно пов’язана з центральною нервовою системою. За кількість тироксину відповідає тиреотропний гормон (ТТГ), секреція якого відбувається в гіпофізі. Якщо наявна певна проблема, відразу ж реагує мозок: змінюється поведінка і емоційний стан людини.

Дефіцит йоду

Дисфункція щитовидки пов’язана з секрецією тироксину: при дисбалансі його виробляється або недостатньо, або надмірно. Часто такі проблеми мають причину генетичної схильності та йододефіциту. Атоми йоду якраз і складають гормон тироксин.

Але патології щитовидки можуть взагалі не дати про себе знати протягом життя людини. Це залежить від великого переліку різних факторів, тому спадковість і йододефіцит — не вирок. Навіть якщо у батьків відзначався розлад щитовидки, це не означає, що діти успадковують зазначену патологію, хоча, ймовірність виникнення дисфункції залози вища, ніж у тих, хто не має такої схильності.

Чим підступні захворювання щитовидки?

Якщо організм відчуває нестачу Т4, починає прогресувати гіпотиреоз. Тому обмін речовин загальмовується, рідина і продукти розпаду важко виводяться, пацієнт набирає вагу. Причиною такої патології може виступати дефіцит йоду. Наступна причина гіпотиреозу — аутоімунний тиреоїдит: коли імунна система організму ідентифікує щитовидку як чужорідне тіло і починає руйнувати останню.

Коли показник тироксину зростає, розвивається гіпертиреоз. Надлишок гормону чинить токсичну дію на організм, порушуються обмінні механізми, маса тіла втрачається. Спровокувати гіпертиреоз може хвороба Грейвса. Це захворювання аутоімунної природи змушує щитовидну залозу виробляти тироксину більше, ніж це необхідно.

Які медичні обстеження варто пройти?

Щоб переконатися, що саме у вас: проблеми з щитовидкою або депресія, рекомендується здати аналіз крові, який продемонструє показник, і пройти пальпування щитоподібної залози у фахівця-ендокринолога. Якщо лікар пропальпує вузли, можливе призначення УЗД щитовидки.

Якщо ж пальпація та УЗД не дали змогу встановити точного діагнозу, призначається тонкоголкова біопсія з метою уточнити характер новоутворення. Доброякісний вузол досить систематично спостерігати, а злоякісний необхідно видаляти разом з щитовидкою. Після операції «обов’язки» залози бере на себе медикамент з тироксином. Перевіряти щитовидку доцільно щонайменше раз на рік.

Профілактика

Профілактика патологій щитовидки полягає в достатньому введенні в організм йоду. Досить замінити кухонну сіль на йодовану. Для повноцінної роботи залози необхідно, щоб організм працював в комплексі без перебоїв і дисбалансу. Важливий при цьому раціон з включенням йодовмісних продуктів. Повноцінний сон, фізичні навантаження і систематична здача аналізів дадуть можливість тримати ситуацію під контролем.

Що необхідно знати! Щитоподібна залоза надзвичайно страждає від тютюнопаління. Ця згубна звичка зводить нанівець профілактику і збільшує ймовірність виникнення недуги щитовидки до 80%.

Причини формування вузлів щитоподібної залози — дисфункція зазначеного органу. У пацієнта можуть бути в нормі аналізи на гормони, проте наявний вузол свідчить про певні відхилення. Погіршують стан проблеми з нервовою системою стресові хвилювання. Будь-які вузли в щитоподібній залозі потребують невідкладного лікування.

Небезпека вузлів

Утворення таких формувань в щитовидці створює незручності, які проявляються при ковтанні та диханні. Не треба забувати, що новоутворення будь-якого характеру (і вузли щитовидки — теж) ризикують переродитися в злоякісну форму.

Фітотерапія

Траволікування виступає одним з успішних методів терапії.

Що варто знати! Посилене серцебиття, відчуття слабкості, збільшення щитовидки в розмірі, труднощі з ковтанням, так званий «клубок у горлі» – це привід для запису на прийом до ендокринолога. Зазначені вище ознаки виступають симптомами наявності вузлів у щитовидці.

Що рекомендується приймати для терапії вузлового зобу з нормальною функцією щитовидної залози? Ось ключові противузлові, протипухлинні, розсмоктувальні засоби.

  • перстач білий (настойка 10%, приймається по 30 крапель з водою тричі на день перед їжею),
  • нетреба колюча (1 ст. ложку трави всипати в місткість з 1 склянкою окропу, тримати 10 хв на слабкому вогні. Далі настоювати 1 годину, розділити на кілька частин і випити протягом дня),
  • морозник кавказький (приймати в ранковий час на голодний шлунок по 50 мкг з водою 1 раз на день),
  • аконіт (настойка 10%, приймати за схемою від 1 краплі до 10 крапель тричі на день з водою, перед прийомом їжі),
  • гасова настоянка на зелених волоських горіхах (приймати по 15 крапель з водою двічі на день перед прийомом їжі).

Здійснюючи терапію вузлів щитовидки в комбінації з розсмоктувальними препаратами доцільно неодмінно пити трави, які очищують кров і лімфу: вовче тіло болотяне, софору японську, червону щітку (у формі настоянок на спирту/водних настоїв, настоянку чорної бузини/сироп з ягід чорної бузини, кінського каштану.

У зв’язку з цим рекомендується заспокійливий збір з: кореня півонії, валеріани, собачої кропиви, хмелю, листя малини, меліси, чебрецю, м’яти, сухоцвіту.

Харчові продукти й речовини для підтримки.

Яблука

щитовидки

Несприятливим фактором для виникнення гіпотиреозу можуть виступати ртуть та інші важкі метали, які проникли в організм. Яблука (зі шкіркою!), сливи, груші та цитруси мають в своєму складі пектини — желатинові волокна, котрі сприяють виведенню зазначених металів з організму.

Бразильський горіх

Причиною виникнення гіпотиреозу може бути брак мікроелемента селену. Зазначеним елементом багатий бразильський горіх. У значних об’ємах містять селен яловичина, індичка, курка, тунець, сардини, яйця, бобові.

Нут

Їжа з високим показником клітковини сприяє розв’язанню проблем закрепів, нерідко обумовлену гіпотиреозом. Нут містить багато клітковини і, крім цього, цинк, відіграє велику роль в роботі щитовидки.

Гарбузове насіння

Насіння гарбуза багате цинком, тому воно виявляється дуже доречним при гіпотиреозі. Також містять цинк в значній кількості устриці, омари, краби, бобові, горіхи і насіннячка соняшнику.

Водорості

Йод просто необхідний для нормальної роботи щитовидки. Якщо спостерігається нестача йоду в організмі, необхідно вводити в раціон водорості, рибу, молочні продукти і яйця.

Сардини

Сардини містять омега-3 жирні кислоти, які мають властивість знижувати запалення і посилювати імунний захист.

Мурлове дерево мукула

Зазначена трава здавна використовувалася в аюрведичній медицині. Насправді вона запобігає гіпотиреозу, модифікуючи гормони в більш потужну форму.

Вітамін А

Вітамін А відіграє важливу роль в процесі обміну речовин. Зазначений вітамін знижує показник ТТГ (тиреотропного гормону) в крові. А високі показники ТТГ свідчать про розвиток гіпотиреозу.

Вітамін Д

Вітамін D необхідний для нормального функціонування імунної системи. У людей, які страждають на гіпотиреоз простежується низький показник даного вітаміну.

Цинк

Більшість пацієнтів, які страждають на гіпотиреоз, відзначають брак цинку. Дефіцит цього елементу провокує гальмування метаболізму білків. Цинк потрібен для утворення ТТГ.

Фото з відкритих джерел
За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Як правильно підтримувати здоров’я щитоподібної залози