Висновки вчених, які порівняли чотирнадцять видів масок і вибрали найнадійнішу

Суперечки щодо носити/не носити маски досі тривають, хоч пандемія не вщухає. Хоча виробництво останніх не припиняється вже більше пів року, приносячи комерсантам захмарні прибутки, та не всі засоби індивідуального захисту були протестовані на той таки захист!

І, звісно, багатьох людей сьогодні хвилює питання, які маски краще захищають від коронавірусу? Це питання було актуальним і до введення загального маскового режиму.

ЯКІ МАСКИ КРАЩЕ ЗАХИЩАЮТЬ

Передбачається, що носіння захисних масок істотно зменшує відстань, на яку видихаються вірусні часточки. Але багато серед засобів захисту не були випробувані на практиці. А отже про їх ефективність ми можемо судити лише умовно.

Виправити ситуацію покликане дослідження вчених з Університету Д’юка в США, опубліковане в науковому журналі Американської асоціації сприяння розвитку науки.

Емма Фішер та її колеги придумали швидкий і недорогий спосіб оцінити ступінь захисту 14 видів масок. Для цього їм знадобилися лише картонна коробка, ізоляційна стрічка, оптичний лазер і об’єктив.

Схема експерименту проста: оператор надягає маску і починає промовляти в напрямку розширеного лазерного променя всередині темного приміщення. Краплі проходять через лазерний промінь і розсіюють світло, яке реєструється камерою мобільного телефону.

«Ми підтвердили, що коли люди розмовляють, викидаються дрібні краплі. Отож хвороба може поширюватися і при розмовах, без кашлю і чхання», – розповідає Фішер. – Ми також побачили, що одні маски для обличчя краще за інших блокують виділення часток».

Рейтинг ефективності масок

маски

1. Перше місце очікувано зайняла звичайна медична маска. Вона за усіма показниками забезпечує найкращий захист як він поширення часточок слини людиною, яка її носить, так і від особи, яка може бути носієм вірусу.

2. Далі ішла респіраторна маска N95 без клапанів, котра пропустила менш як 0,1% мікрокрапель.

Однак її варіант з клапанами не увійшов до топу найкращих. Фішер підкреслила, що такі маски чудово захищають людину, але сильний потік повітря з клапану при видиху становить небезпеку для інших людей.

3. Третє — багатошарові маски з бавовни, які ми виготовляємо самостійно, пропускають тільки 8% мікрокрапель.

Найгірші маски

Багато саморобних масок сильно відрізняються за ефективністю. Що й не дивно, з огляду на відмінності в їх матеріалах і способах виготовлення.

Бандани та в’язані маски практично неефективні, бо пропускають до 50% часток.

маски

Найсумніша ситуація склалася з пов’язками BUFF®, які нагадують трубу з тканини і полюбилися спортсменам і туристам.

Такі засоби захисту, навпаки, збільшують ризик заразитися (105%). «У випадку з коміром з флісу кількість крапель навіть більша, ніж коли у людини маски немає», – стверджують автори дослідження.

Це пов’язано з тим, що такий матеріал розбиває великі краплі на дрібніші, які довго можуть зависати в повітрі й стають потенційно більш небезпечні. Здавалося б, краще якась маска, ніж зовсім ніякої. Але, виявляється, і з цього правила бувають винятки.

Не забуваємо, що медична маска — це тільки один із захисних заходів. Це не панацея і не 100%-вий захист. Але носіння маски точно знижує вірусне навантаження і стає бар’єром при прямому контакті з хворими. Регулярно дезінфікуйте руки, провітрюйте житло і носіть якісну маску, щоб убезпечити і себе, і своїх рідних від можливого зараження.

Фото з відкритих джерел
За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Висновки вчених, які порівняли чотирнадцять видів масок і вибрали найнадійнішу