В котрому віці дитині варто доручати домашні обов’язки?

Вчені певні, що діти, котрі в дитинстві мали домашні обов’язки, виростають набагато відповідальнішими людьми. Таким чином укріплюється навіть психічне здоров’я молодшого покоління, бо вони, розуміючи, що їх вважають повноправними членами сім’ї, стають більш відповідальними. Все ж, справи по господарству також мають відповідати віку дитини та рівню її розвитку. І мета домашніх доручень єдина: дати синові чи доньці важливі життєві уроки.

Тутка — обома руками за здорове батьківство, тож ділимося сьогодні з вами варіантами домашніх обов’язків для дітей згідно з їхнім віком та користю, яку вони з них почерпнуть (як і ви).

2-5 років: навчаємо послідовності та порядку

Дітям молодшого віку варто прищепити нові навички та продемонструвати їм, що кожна справа має початок, розвиток і кінець, — люди одягають речі, носять їх, а потім вкидають до прання. Такі дрібні доручення навчать малюків у майбутньому розбивати складні завдання на легші й простіші.

Зауваження: для кожної наступної вікової групи повторюються обов’язки попередньої.

  • Запропонуйте дитині позбирати свої іграшки та книги, перекласти прання до барабана машинки, застелити ліжко і помити тарілку після обіду.

Читайте також: 6 тестів для дитини, які допоможуть визначити її характер

6-7 років: навчаємося допомагати й брати участь у спільній роботі

домашні

В цьому віці малі можуть багато чим вам допомогти у хатніх справах. Такий вік — прекрасна нагода пояснити важливість командної роботи та взаємодопомоги: заохочуйте дітей спільно приготувати їжу, накривати на стіл, складати списки покупок та допомагати їх купувати. А турбота про домашнього улюбленця — це не лише відповідально, але й весело. Так і дитина буде відчувати свою потрібність, і зміцнить свої стосунки з іншими членами родини.

  • Запропонуйте дитині: допомогти вам приготувати обід/вечерю, скласти перелік продуктів у магазин, накрити на стіл, погодувати домашніх улюбленців чи полити вазони.

8-9: прищепити розуміння, що кожній речі — своє місце

домашні

Дитина, дорослішаючи, більше вчиться і про себе дбати, до прикладу, складати свої речі тощо. Вона зрозуміє, що також живе у домашній впорядкованій системі, де кожній речі — окреме місце. Так, сини та доньки навчаться організовувати власний простір, де кожен предмет — ґаджет, шкільне приладдя, іграшки чи одяг — має своє місце. Вони навчаться бути охайними та організованими.

  • Запропонуйте дитині поскладати свої особисті речі, пересортувати прання, завантажити пральну машину, поскладати посуд.

10-11 років: допомогти стати особистістю, яка впевнена у своїх силах

домашні

Дитячі штанці вже нам затісні — час братися до серйозних дорослих завдань! Тут ідеально підійдуть такі варіанти обов’язків, як приготування обіду чи собі сніданку до школи. Такі комплексні, багатоетапні завдання (приготування сніданку) заохотять дитину наперед продумувати кожен етап справи та кроки задля її успішної реалізації. І ваші син чи донька таким чином навчаться керувати своїм часом й організовувати ефективне виконання справ.

  • Запропонуйте дитині зробити сніданок, скласти собі до школи перекус, випорожнити сміттєвий бак, винести сміття, витерти пилюку, пропорохотяжити, принести пошту.

12-15 років: навчаємося розставляти пріоритети

домашні

Підліткам домашні доручення допоможуть укріпити впевненість в собі, адже вони зрозуміють, що їх вже сприймають як дорослих. Тож такі завдання — чудесні для мотивації підлітка. Важливо навчити їх самоорганізації, як розставляти пріоритети, але водночас давати свободу вибору і довіряти.

  • Запропонуйте синові/доньці помити авто, випрати речі, поприбирати вдома, підстригти газон, змінити постільну білизну, попрасувати речі, пришити ґудзик, помити вікна.

16+ і приготування до дорослого життя

обов'язки

Коли діти доходять до повноліття, вони уже самостійні й самодостатні особистості, тож можна доручити їм будь-яке доросле завдання. Довірте їм справи з грішми та розв’язання сімейних питань. Все ж, нагадуємо: хоча ваша дитина вже і доросла, вона досі залишається ВАШОЮ ДИТИНОЮ і звалювати на неї усі хатні справи не варто.

  • Запропонуйте дитині піти за покупками, приготувати їжу, допомогти з автівкою, мити посуд і прати речі.

А як ділите домашні обов’язки?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
В котрому віці дитині варто доручати домашні обов’язки?