Українка, що виростила чемпіона: неймовірна історія Майка Тайсона та його названої мами Камілли Евалд

«Я дуже люблю її. Люблю свою білу маму» — саме так називав Каміллу Евалд її названий син, один із найбільш впізнаваних боксерів в історії, абсолютний чемпіон світу Майк Тайсон. Для нього ця етнічна українка стала прикладом абсолютної любові, віри, прийняття, розуміння та материнської теплоти. Маючи мільйонні статки, необмежені можливості, численних коханок, у найважчі хвилини життя «залізний Майк» все одно приїздив саме до неї. Двері будинку Камілли у містечку Кетскілл завжди були відчинені для нього, при чому буквально. Якось жінка розповіла журналістам, що вона вже втомилася робити дублікати ключів для Майка, які він постійно губив, тож просто перестала зачиняти двері «для свого хлопчика», коли він попереджав про приїзд.

Майк Тайсон

Колись давно Камілла знайшла у своєму серці місце для проблемного підлітка, який фактично вже був неповнолітнім злочинцем. Ця мудра жінка змогла навчити його найнеобхідніших правил поведінки, життя у соціумі та спілкування, вселила у хлопця непоборну віру у власні сили.

Камілла народилася 10 березня 1905 у селі Староміщина на Тернопільщині (зараз Підволочиський район Тернопільської області) у багатодітній сім’ї Гната і Насті Іващук. Коли дівчинці було п’ять років її родина, як і багато тогочасних українців, емігрувала до Канади. Там вони змінили прізвище на Евалд. Вже повнолітньою Камілла вирішила переїхати жити до США. Дівчина багато працювала та змогла придбати собі власний будинок у містечку Кетскілл за 160 кілометрів від Нью-Йорку (США). Зі своїм цивільним чоловіком італійцем Касом (Константіно) Д’Амато Камілла познайомилася по закінченню Другої світової війни. Кас вже тоді був досить знаним тренером і менеджером з боксу. Власних дітей у пари не було, тож зважаючи на великий будинок, чоловік вирішив влаштувати там щось на кшталт мінігуртожитку для найталановитіших юних боксерів. Жінка підтримала його, адже хотіла допомогти хлопцям, більшість з яких не мали б жодних шансів на нормальне життя, якби не зустріли Каса. Таким був і Майк.

Читайте також: 8 зірок, кар’єру яких зруйнувала зайва вага

Знаменитий боксер з’явився на світ 30 липня 1966 в одному з найкримінальніших районів США – бруклінському Браунсвіллі. Багато з тамтешніх хлопчаків не доживали навіть до 20 років. Його мати Лорна Мей Сміт була нічним метеликом, що приймала клієнтів вдома, а вітчим Джиммі Кіркпатрік — відомим місцевим сутенером. Рідний же батько Персел Тайсон був родом із Ямайки, працював таксистом і покинув Лорну майже одразу після народження сина. Сам Майк згадував, що любив Кіркпатріка, бо той добре ставився до хлопця і мав авторитет: «Я по заріз хотів бути сином сутенера, бо це круто, це великий статус у мене на районі». До 10 років Тайсон ріс дуже спокійним і миролюбним хлопчиком, що обожнював голубів. Та якось один малолітній член місцевої банди відібрав у нього улюбленого голуба та відірвав пташці голову, після чого сам ледве вижив. Адже тоді доброго Майкі ніби підмінили, а на його місці з’явився сильний, та жорстокий Майк, котрий побив кривдника до напівсмерті. Далі у житті Тайсона було багато кримінальних епізодів і арештів. У 12 він потрапив у Трайон — школу для неповнолітніх злочинців, де працював колишній професійний боксер Боббі Стюарт. Він і розгледів у проблемному підлітку великий спортивний талант. «Вже у 14 Майк підіймав 100-кілограмову штангу у жимі лежачи. Він був ідеальним. Сильним і агресивним, як саме пекло» — згадував Стюарт. Саме тоді Боббі познайомив Майка з Касом Д’Амато. Новий тренер одразу повірив у зіркове майбутнє хлопця, попри норов і кримінальне минуле та взяв його до себе на навчання.

Майк Тайсон

Майк Тайсон

Камілла Евалд одразу ж прихильно поставилася до Майка та прийняла його у родину. Саме вона, суворо, але мудро, навчила хлопця того, чого він не знав раніше: як правильно доглядати за собою, одягатися, їсти, спілкуватися та поводитись. Жінці вдалося знайти спільну мову із підлітком і привчити його до дисципліни й виконання домашніх обов’язків. А якось вона дозволила Майку зробити власну голуб’ятню поруч із будинком і навіть допомагала йому у цьому. Хлопець був неймовірно щасливим. Коли Тайсону виповнилося 16, від раку померла його рідна мама. Тоді ж Кас і Камілла вже офіційно всиновили майбутню зірку. «Він запитав, чи буду я його мамою. І чи можна, щоб він називав мене мамою. Я відповіла: «Так, Майк». Відтоді я була його мамою» — згадувала пані Евалд.

Майк Тайсон

У 1985 році від важкої пневмонії з життя пішов Кас Д’Амато, трохи не доживши аби побачити, як його син і вихованець підіймає переможний пояс. У 20 років Майк Тайсон став наймолодшим чемпіоном світу з боксу у важкій вазі. Цей рекорд тримається й досі. Проте поруч із сином завжди була Камілла. Вона вболівала за нього на всіх боях, сидячи у першому ряду. На початку 90-х у житті Майка сталася криза: сварка з тренером Кевіном Руні, одруження й розлучення з акторкою Робін Гівенс, алкоголізм, скандальна поразка у поєдинку з Джеймсом Дугласом, кілька судових позовів за напад, нанесення тілесних ушкоджень та зґвалтування. Весь цей час Тайсона підтримувала його «біла мама». У 87 років вона навіть виступала із захисною промовою у суді. В найтемніші свої часи та у моменти радості Майк їхав саме до Камілли, аби знайти там спокій. Зрозумівши це преса постійно чергувала біля маєтку жінки аж до її смерті. «Там топталося пів світу в надії отримати від мене інтерв’ю. Журналісти з Бразилії, Англії, Скандинавії, Японії — всі вони вешталися в Кетскіллі, розраховуючи застати мене там. Вони загатили всі підходи до будинку мами, і та воювала з ними: «Не приходьте більше сюди, дайте йому спокій, він же просто дитина! Вам має бути соромно за свою поведінку!» — згадував Майк.

Майк Тайсон

Камілли не стало у 2001, вона тихо померла уві сні у віці 96 років у своєму будинку в Кетскіллі. «Я дуже засмучений смертю своєї матері. Мені дуже пощастило, що вона благословила мене любов’ю та піклуванням, я відчував її турботу» — сказав боксер під час жалобної церемонії. Тайсон важко переживав втрату, був у депресії та знову почав пити. Після її смерті спортсмен провів ще п’ять поєдинків, три із яких програв, а пізніше оголосив про завершення кар’єри.

Майк Тайсон

Саме завдяки Каміллі Майк ніколи не плутав Україну із Росією, як це частенько робили інші зірки. Коли до них у гості приїжджали українські родичі, Тайсон завжди був присутній на цих сімейних зустрічах. Боксер так сумував за Каміллою, що у 2005 вирішив прибути до України із приватним візитом. Йому дуже хотілося нарешті побачити Батьківщину, про яку його мама ніколи не забувала. Тоді візит Тайсона став для всіх українців справжнім сюрпризом, а Віталій Кличко влаштував колезі цілу екскурсію Києвом.

Майк Тайсон

Тайсон

Дев’ять років по тому, коли у 2014 Росія анексувала Крим та розв’язала війну на Донбасі, Майк Тайсон представляв документальний фільм про себе на кінофестивалі Tribeca у Нью-Йорку. На червоному хіднику до нього підійшли російські журналісти та хотіли взяти коротке інтерв’ю. Дізнавшись звідки вони, Майк різко та голосно відрізав: «Геть з України!», розвернувся і пішов. Камілла б пишалась своїм сином.

Майк Тайсон

Майк Тайсон

ТУТКА - Відпочивай корисно
Українка, що виростила чемпіона: неймовірна історія Майка Тайсона та його названої мами Камілли Евалд