Тренування вестибулярного апарату сповільнює старіння

Дивно, але процес старіння нашого організму безпосередньо залежить від роботи вестибулярного апарату. Якщо ви не можете довго утримувати рівновагу – це ознака старіння. Чому це відбувається і як за допомогою гімнастики тренувати вестибулярний апарат, а отже зупинити процеси старіння читайте в матеріалі Тутка.

Не всі знають, що вміння тримати рівновагу та гарна робота вестибулярного апарату допомагає уповільнити старіння всього організму.

старіння

Рівновага та старіння організму

Як ми помічаємо, що організм старіє? Найперше за зовнішнім виглядом: стан шкіри обличчя, рук і шиї. А також за загальним самопочуттям: болі в тілі, перебої в роботі якогось органу, швидка стомлюваність і т. д.

Але не всі звертають увагу на вміння людини тримати рівновагу. А дарма. Дослідження вчених свідчать про те, що людям, старшим від вісімдесяти років, дуже складно тримати рівновагу, наприклад, стоячи на одній нозі.

Оцініть, наскільки молоде ваше тіло, за допомогою таких технік:

 • Станьте на рівну поверхню та заплющте очі, зігніть одну ногу в коліні й підійміть її. Утримуйте тіло в стані рівноваги стільки, скільки можете, зауважте на час.
 • Повторіть ті ж дії, стоячи на іншій нозі та порівняйте результати.

Вважається, що людині у віці 30 років, під силу простояти так не менше 20 секунд, а якщо цей час менший від 10 секунд, то у вас вже почалося старіння організму.

Ми відшукали ще один спосіб перевірити роботу вестибулярного апарату: для цього вам буде потрібне комп’ютерне крісло, яке крутиться. Зробіть десять обертів вправо, а потім вліво. Після того, як ви покрутилися на кріслі, спробуйте торкнутися вказівним пальцем свого носа. Якщо нічого не вийшло – це ознака того, що вестибулярний апарат не справляється з навантаженням.

Читайте також: Важливе і потрібне вранішнє розтягнення ніг

Внутрішній датчик. Коли “нудить”

У нашому внутрішньому вусі розташована капсула з рідиною – ендолімфою. Принцип її роботи дуже простий. При нахилах, обертанні ця рідина коливається, подразнюючи нервові закінчення. Але, попри свою простоту, цей датчик впливає на роботу інших органів: слух, зір і дає змогу відчувати своє тіло. Коли починає давати перебої цей датчик, то відповідно зрушується робота і тих органів, на роботу яких він впливає.

Космічна медицина

Властивості вестибулярного апарату дуже ретельно вивчають фахівці космічної медицини. Це не дивно, адже в космосі, де людина знаходиться в стані невагомості, якщо немає спеціальної підготовки, вона погано почувається і відбувається втрата орієнтації в просторі. Космічні лікарі проводили дослідження роботи «внутрішнього вуха». Після цих досліджень вони зробили висновок, що вплив вестибулярного апарату на тіло людини набагато більший, аніж вплив інших органів почуттів. «Внутрішнє вухо» фіксує будь-які рухи й прискорення, навіть незначні.

Прискорення старіння

Сучасні статистичні дослідження свідчать про те, що велика кількість людей, старших сімдесяти п’яти років, скаржиться на запаморочення. Втрата рівноваги – поширена проблема для людей похилого віку. Цьому є кілька пояснень:

 • гірше працюють органи чуття, знижується слух, псується зір;
 • робота аналізаторів дає перебої, тому нервова система гірше сприймає інформацію;
 • як наслідок поганої роботи центральної нервової системи – проблеми в кінетичному контролі свого тіла;
 • швидка стомлюваність і нездатність до концентрації уваги – ось причина того, що гірше працює аналізатор «внутрішнього вуха», тобто вестибулярний апарат.

Тому якщо людині складно тримати рівновагу, вона страждає від запаморочень і зростає ризик травматизму від падінь, а що найсумніше – люди починають деградувати. Це пов’язано з тим, що «внутрішнє вухо» впливає не тільки за фізичну рівновагу, але і допомагає орієнтуватися в різних життєвих ситуаціях.

Ви звертали увагу як поводиться людина, якщо не може знайти виходу? Правильно, кидається на всі боки. Часом такі «метання» стаються і в пошуках розв’язання якоїсь проблеми. Вчені й ті люди, які займаються творчістю, порівнюють творчу роботу з бігом із перешкодами, вони повинні бути постійно зосереджені: після перестрибування бар’єру повинні утримати рівновагу, щоб не впасти та продовжити дистанцію. Так само влаштований вестибулярний апарат, і він відповідає за роботу найскладнішого органу нашого організму – головного мозку.

старіння

Доступні “тренажери”. Покрутився – омолодився

Чим краще ви тримаєте рівновагу, тим міцніше стоїте на ногах, вам легше втриматися, наприклад, на льоду і не впасти. А найважливіше краще працює головний мозок і сповільнюється процес старіння.

Тренувати вестибулярний апарат можна і треба за допомогою простих вправ. Нижче ми розповімо про гімнастику, яку можна виконувати вдома.

 • Оберти головою. Повертайте голову вправо і вліво до плечей, нахиляйте головою вперед і назад. Виконуйте кругові рухи за годинниковою та проти годинникової стрілки.
 • Оберти тілом. Зробіть повороти корпусом вліво-вправо, ноги при цьому залишаються на місці. Далі можна виконати нахили вперед, постаратися дотягнутися до підлоги та назад, наскільки можете.
 • Стоячи на одній нозі. Стрибайте то на одній нозі, то на іншій, другу зігнувши в коліні, намагаючись зберегти рівновагу, для посилення ефекту можна заплющити очі. Стоячи на одній нозі другу підняти та відвести назад – «поза ластівки».
 • Оберти. Покрутитися в різні боки на звичайному офісному кріслі. Можна погойдатися в гамаку або на гойдалках, не погано періодично кататися на каруселях. Допомагають і стрибки на батуті.
 • Хід по колу. Швидко походіть або побігайте навколо якогось предмету, наприклад, навколо стільця.
 • Стрибки. Пострибайте, спробуйте в стрибку розвернутися на 90 градусів або більше.
 • Спорт. Добре допомагають всі види спорту, де треба тримати рівновагу: катання на лижах, ковзанах, роликах, велосипеді або самокаті або зайнятися танцями й крутитися.

Прогулянки

старіння

Добре допомагає тренуванні вестибулярного апарату ходіння по вуличних бордюрах, утримуючи рівновагу руками, розведеними в боки.

 • Плавання кролем. Цю вправу найкраще виконувати під контролем лікаря. Починати тренування рекомендується з 15 хвилин, поступово збільшуючи час плавання. Якщо в процесі тренування ви відчуваєте, що крутитися голова або вас нудить, вправу варто припинити.

Виконуючи такі нехитрі вправи, ви допомагаєте роботі «внутрішнього вуха» та згодом ви відчуєте поліпшення самопочуття, зможете краще тримати рівновагу. Дуже важливо для здоров’я нашого організму підтримувати баланс всіх процесів, які протікають в ньому. Обов’язково тренуйтеся і дотримуйтесь у всьому міри, тоді ви уникнете передчасного старіння організму.

Джерело

Оцініть статтю
Тутка
Тренування вестибулярного апарату сповільнює старіння
Повернути трикутник молодості: мінус 10 років!