Шведський археолог показав, який насправді вигляд мали люди, що жили тисячі років тому

Оскар Нільсон — шведський археолог і художник, який спеціалізується на реконструкціях людських облич. У 1996 році він відкрив власну компанію і співпрацює з музеями по всьому світу, допомагаючи їм з відновленням обличчя людей, чиї поховання були знайдені під час археологічних розкопок. Оскар вважає, що таким чином він допомагає відтворювати історію, а музеї отримують не просто експонати, а реальних людей, наших предків, до яких кожен має можливість доторкнутися і відчути дух часу.

Історія — це найперше люди, а Оскар Нільсон дає можливість їм розповісти про себе. Ми в Тутка на основі робіт археолога з’ясували багато нового про процес реконструкції облич, техніку і матеріали, які для цього використовуються, а також про долі людей, що жили більше тисячі років тому.

Складна поетапна техніка реконструкції обличчя

На першому етапі реконструкції Оскар створює копію оригінального черепа за допомогою КТ-сканера в лікарні або ручного сканера і 3D-принтера. Матеріалом для копії слугує вініловий пластик. Для подальшої роботи майстрові необхідно визначити товщину тканини на обличчі, яка залежить від 4 основних чинників: статі, віку, ваги й етнічної приналежності.

Після цього на копію черепа приблизно в 30 точках наклеюються спеціальні пластикові кілочки й починається найбільш захопливий процес — ліплення обличчя, для чого використовується пластилінова глина. В першу чергу відтворюються лицьові м’язи, очні западини, ніс, рот і вуха. Далі Оскар виліплює для моделі шар шкіри та додає такі важливі деталі, як зморшки та пори, — саме вони роблять обличчя реалістичними.

На основі отриманої моделі виготовляється форма, в якій з силікону відливається відтворене обличчя, яке практично неможливо відрізнити від обличчя живої людини. Для більшої ймовірності в реконструйованих обличчях використовуються очні протези й справжнє людське волосся, яке вставляється в силікон пасмо за пасмом.

В результаті довгої та копіткої роботи Оскара ми можемо дізнатися, який мали вигляд, ким були й скільки років прожили наші далекі предки. Ось деякі з них.

Читайте також:  16 знаменитих людей давнини, чию зовнішність відновили за допомогою сучасних технологій

Естрід Сігфастдоттер

Вважається, що це Естрід Сігфастдоттер, яка жила в XI столітті н. е. Вона була впливовою і багатою жінкою, мешкала недалеко від Стокгольма, в Тебі. Про її життя і сім’ю розповідає серія рунних каменів, знайдених у похованні.

Вона прожила дуже довге на ті часи життя — близько 80 років. Це при тому, що в епоху вікінгів середня тривалість життя складала всього 35 років. Вигляд жінки відновлений за останками, знайденими поблизу рунного каменю, встановленого на честь її першого чоловіка, загиблого у Візантії. Ймовірно, Естрід займалася доброустроєм своєї рідної землі, будівництвом доріг і мостів.

Ярль Біргер

обличчя

Ярль Біргер був правителем Швеції в середині XIII століття. Вважався жорсткою, але далекоглядною людиною. Подейкують, що саме Біргер заснував Стокгольм близько 1250 року. Також він здійснив декілька завойовних походів у Фінляндію і Росію і, можливо, зустрівся з Олександром Невським під час Невської битви. Ярль Біргер похований у Варнхемі (Швеція), а його обличчя зафіксоване в кам’яній скульптурі. Головною метою реконструкції було з’ясувати, чи будуть схожі відновлене обличчя і скульптура, і, як ми бачимо, схожість дійсно є.

Королева Уармей

У 2012 році на північному заході Перу в ході розкопок польською археологічною групою була знайдена гробниця. Поховання, що належать до індіанської культури Уарі (пізніше Імперія інків), стало справжньою знахідкою для вчених, оскільки воно не було розграбоване. У гробниці були виявлені останки 58 жінок різного віку, заритих в сидячому положенні та одягнених в текстильний одяг.

Це перше королівське поховання Уарі, яке вдалося виявити. Ця індіанська культура існувала в Андах приблизно 1 200 років тому. Королева Уармей померла у віці 60 років. Вона вела сидячий спосіб життя, займалася ткацтвом. Жінка була похована в окремому склепі разом з різними предметами розкоші: ювелірними виробами, срібним келихом і церемоніальною сокирою. За відтворенням обличчя археологи звернулися до Оскара, і для зачіски королеви він використав справжнє волосся, яке купив на перуанському ринку перук.

Чоловік, який жив близько 3 700 років тому в епоху бронзового віку

Скелет цієї людини свідчить про недоїдання і залізодефіцитну анемію. Чоловік помер, коли йому було близько 25-35 років.

Неандертальська жінка

обличчя

Ця пані жила близько 45-50 тис. років тому. Її останки виявили в ході розкопок в 1848 році в Гібралтарі.

Жінка романо-британського походження

Її останки вказують на те, що вона прожила непросте життя, займалася важкою фізичною працею. Померла приблизно у віці 25-35 років. В ході розкопок поряд з тілом були виявлені цвяхи, які можуть символізувати різні забобони. Наприклад, є відомості про інших померлих того періоду, в могилах яких також були виявлені цвяхи — і по периметру, і в центрі. Ймовірно, люди вважали, що таким чином вони не дозволять духам померлих переслідувати їх. Хоча, можливо, це просто результат неакуратного закривання труни.

Чоловік, який жив в епоху залізного віку в Британії

обличчя

Його кістки свідчать про те, що він жив близько 2 400 років тому, причому жив добре. Чоловік був міцним, ставним і здоровим, але, як і багато людей того часу, помер досить рано — у віці 24-31 року. У цієї людини були приємні риси обличчя й унікальна будова зубів — діастема, або щербинка. А його зібране в пучок волосся є схожим до зачіски германських племен під назвою “швабський вузол”.

Аделазій Ельбахус

обличчя

Молодого красеня зі Швейцарії, що жив у VIII столітті н. е., дослідники нарекли Аделазієм Ельбахусом (Adelasius Ebalchus). Його скелет вказує на недоїдання і хронічні інфекції. Але, всупереч тому, у нього були здорові, рівні та красиві зуби, що є великою рідкістю для того часу. Саме тому його зробили усміхненим.

Чоловік, що мешкав у Британії в саксонську епоху

На момент смерті йому було близько 45 років. Його кістки засвідчують про те, що він був дуже сильною людиною. Через постійні абсцеси чоловік втратив багато зубів, а також частину верхньої щелепи. Не виключено, що саме від чергового запального процесу він і помер. У нього також були виявлені сліди травм, отриманих в результаті насильницьких дій. Можливо, за життя ця людина була солдатом.

Вікінг

Чоловік, який, імовірно, був шведським вікінгом, жив на початку XI століття. Вперше для реконструкції вигляду вікінга вдалося зібрати необхідну кількість ДНК для відтворення шкіри, волосся, очей. У чоловіка були руде волосся, блакитні очі та світла шкіра. Він помер у віці 45 років.

Молода жінка, що жила в кам’яному віці близько 5 500 років тому

обличчя

Ця дівчина померла у віці 20 років. Була похована з немовлям на грудях. Ймовірно, смерть настала в результаті складних пологів. Її ДНК не так добре збереглася, але за іншими виявленими похованнями того періоду можна сказати про те, що люди, які жили у Брайтоні (Великобританія), не були білими. Колір їх шкіри був схожий з тим, що властивий сучасним людям з Північної Африки.

Як ви вважаєте, що найбільше змінилося в зовнішності людини за тисячоліття?

ТУТКА - Відпочивай корисно
Шведський археолог показав, який насправді вигляд мали люди, що жили тисячі років тому