Що вбиває дитячу самооцінку?

Самооцінка дитини, як виявилося, формується ще в дуже ранньому віці, тому не думайте, що от дитина піде в середню школу — будемо формувати з неї особистість!

На думку психологів, більшість проблем і комплексів родом з нашого дитинства. Сумнів у власній особистості, невміння будувати стосунки і постійні страхи — наслідки заниженої самооцінки у дитини. Невпевненість в собі часто породжується діями і словами батьків, тому важливо знати, як виховати успішну і щасливу людину.

Читайте також: Чого навчити дитину, щоб на старості не плакати

Що вбиває дитячу самооцінку?

Тутка поділиться такими простими і важливими кроками виховання щасливої та впевненої у собі дитини.

Давно помітили, що найвищої точки успіху добиваються люди, які в дитинстві вірили в себе, отримували підтримку дорослих. Вони більш впевнено йдуть по життю, не зациклюючись на труднощах. Така висока самооцінка — багато в чому заслуга батьків, які доклали максимум зусиль для формування цілісної особистості.

Самооцінка
Фото: econet.ru

Що може вплинути на самооцінку дитини

Всі діти від природи народжуються з ідеальною самооцінкою. В міру дорослішання в колі сім’ї вони переймають звички і ставлення до речей від дорослих, прислухаються до їхніх слів. Саме батьки закладають основи успіху, допомагають формувати позитивне мислення і правильне ставлення до життя.

Навіть в дитячому віці батьки впливають на формування самооцінки. До 2 років вони закладають позитивний погляд на навколишній світ, заохочують спроби стати самостійним. У садочку відбувається глибший процес соціалізації, який активно триває в школі.

Дорослі впливають на характер і особистість дитини своїм вихованням. Багато залежить від ступеня свободи і суворості, довіри між різними поколіннями, рівня контролю за вчинками і діями дитини. У підлітковому віці на самооцінку впливають стосунки з однолітками і вчителями.

Фактори самооцінки

Самооцінка, на думку психологів, формується з багатьох чинників. Знаючи їх, дорослі можуть уважніше ставитися до дитини, непомітно скеровувати і підтримувати.

Самооцінка
Фото: econet.ru

Стиль виховання

Якщо батьки відрізняються суворим характером, повністю контролюють кожен крок малюка, він перестає проявляти ініціативу. Щоб не розчарувати дорослих, він не діє, побоюючись помилок і засудження з боку рідних людей.

Самооцінка батьків

Деякі батьки постійно повторюють, що неможливо досягти мети, все складно, все погано. Вони закладають в дитині негативне сприйняття світу, невпевненість у власних силах і талантах. Батьки із заниженою самооцінкою мимоволі передають її дітям, не даючи розвиватися і рости морально.

Уміння приймати дитину

Головне правило, якого не дотримуються багато дорослих, — любити дітей, всупереч їх поганим вчинкам, слабкості та недолікам. Більшість батьків намагаються переробити малюка, нав’язують власні нереалізовані мрії та сподівання. Вони закладають в ньому сумніви, що його можна полюбити безумовно і просто так. У зрілому віці він не може побудувати повноцінну сім’ю, відчуває психологічні комплекси.

Самооцінка
Фото: econet.ru

Ставлення до дітей

Дитина завжди запам’ятовує і аналізує слова батьків. Критика відкладається у підсвідомості, підточує впевненість і самооцінку зсередини протягом багатьох років. Вона гостро потребує частої похвали, позитивних оцінках, висловлення любові з боку батьків.

Як підтримати самооцінку дітей: поради батькам

Основне правило — більше підтримувати, хвалити, менше критикувати і карати без приводу. Діти ображаються, якщо їм не довіряють, тому частіше просіть про допомогу по господарству, помити посуд, виконати важливе доручення. Це посіє впевненість у власних силах і підвищить самооцінку.

Перестаньте дратуватися, якщо у дітей не виходять уроки, прибирання або приклад з алгебри. Багато простих з точки зору дорослих речей неймовірно складні для маленької дитини. Навчіться підтримувати, щоб у неї не сформувалася звичка кидати справу при найменшій невдачі.

Вчіться робити зауваження обережно, без образ і критики. Говоріть про себе і свої емоції, не зачіпаючи здібностей дітей: «Я засмутилася, що ти не прибрав в кімнаті», «Я переживаю, що ти не можеш вивчити таблицю множення».

Щоб виховати дитину з високою самооцінкою, не критикуйте її на людях, не порівнюйте з однолітками. Вчіться хвалити за кожен успіх, виключіть з лексикону образи та образливі фрази. Підтримка батьків стає фундаментом для майбутнього успіху і впевненості в собі.

А як виховуєте дитячу самооцінку ви?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Що вбиває дитячу самооцінку?