Що таке «теорія чорних лебедів», яка дає змогу поглянути на своє життя як на ланцюжок кіноспівпадінь

Цікава теорія чорних лебедів звернула увагу Тутка своєю новизною. Про те, як стати щасливішим, успішнішим і уникати ударів долі написано багато різних книг. А ось публіцист і автор бестселеру «Чорний лебідь. Під знаком непередбачуваності» Нассім Ніколас Талеб не вірить, що людство здатне контролювати всі події свого життя. Іноді воно нагадує кіно, де не все залежить від режисера. Однак при дотриманні ряду умов у кожного з нас є можливість мінімізувати кількість поганих подій і навчитися привертати у своє життя хороші.

Ця стаття — не спойлер для тих, хто не встиг прочитати книгу, адже неможливо охопити весь її зміст у одній статті. Але ми виділили в теорії чорних лебедів кілька ключових моментів і готові поділитися своїми думками з нашими читачами.

Метафоричний зміст вислову «чорний лебідь»

Чорний лебідь

До відкриття Австралії вчені Старого Світу свято вірили самі та переконували інших у тому, що в природі існують тільки лебеді з білим оперенням. Цей міф був настільки популярним, що вираз «чорний лебідь» використовували, коли хотіли сказати про щось протиприродне. Переконаність у нереальності чорних лебедів підтверджувалася й досвідом: в Європі ці птахи не водилися. Але в XVII столітті популяцію чорних лебедів виявив голландський мандрівник Віллем де Вламінк, поклавши край сумнівам щодо їх існування.

Читайте також: Сірі люди гасять ваше світло

Цю стару історію популяризував філософ, письменник і колишній трейдер Нассім Ніколас Талеб. Згідно з його теорією, чорні лебеді уособлюють собою події, в які ми можемо не вірити, але рівно доти, поки вони не стануться і значною мірою не вплинуть на наше життя.

Характеристика «чорних лебедів»

Чорний лебідь

«Чорні лебеді» – це:

  • Завжди рідкісні, нетипові, супермасштабні події, які неможливо попередити, передбачити і навіть спрогнозувати за допомогою будь-яких сучасних методик моделювання ситуацій, математичних розрахунків і будь-якої статистики.
  • Можна було б сказати, що будь-яка випадковість — це «чорний лебідь», але не кожна несподівана подія здатна мати в житті людей настільки масштабні наслідки.
  • Люди схильні приписувати «чорним лебедям» причинно-наслідкові зв’язки, починаючи своє припущення часткою «якби». Наприклад: «Якби кожен з нас знав, де впаде, підстелив би соломку». Таким чином, обговорювати цю ситуацію можна, тільки коли вона сталася.
  • Події типу «чорний лебідь» можуть бути особистими й чинити істотний вплив на життя однієї людини або маленької групи людей. А можуть бути локальними і впливати на історію окремих народів і навіть всього людства.

Кілька прикладів подій типу «чорний лебідь»

  • Мені було 13 років на той період, коли спілкування по ICQ набирало популярності. Тоді було модно писати на рандомні номери телефонів. І ось, вбивши 9-значне число, я натрапила на нього. Він поцікавився, хто я така, сказав, що знайомство з 13-річною панянкою його цікавить у плані спільного… розв’язання задач з математики. І підкинув кілька таких. Тижні два мені знадобилося, але я розв’язала. 4 роки (!!!) ми працювали разом над математикою. Саме до нього я прийшла за порадою, до якого університету вступати. Він не сумнівався ані секунди — звичайно, фізмат. І нехай побачення так і не було, але без нього моє життя було б зовсім іншим. Без математики. А яке без неї життя…
  • Іду вулицею, назустріч гарний хлопець. Випрямляю спину, хочу пройти як цариця повз нього — відразу зрозуміє, кого втратив. Спотикаюся об асфальт, починаю реготати. Він сміється. Поки сміявся, ледь не вписався в широченний стовп. Хлопчику, від долі не втечеш, завтра до РАЦСу о 9:00.

Коли і кому найчастіше зустрічаються «чорні лебеді»

Нассім Талеб умовно поділив весь соціальний простір на територію, де «чорні лебеді» трапляються вкрай рідко, — це Середньостан. А також територію, де їх ймовірність дуже висока, — це Крайнестан.

  • Люди, які вибирають прості земні професії, наприклад лікаря або вчителя, — це «мешканці Середньостану». Там все більш-менш стабільно, а стандартний життєвий процес йде очікуваним шляхом: робота, результати, кар’єрний ріст, пенсія.
  • У Крайнестані живуть творчі люди: художники, музиканти, актори, блогери. Вони ніколи не знають, в який момент можуть стати знаменитими, і отримати все або, навпаки, все втратити.

Як використовувати теорію на свою користь

Чорний лебідь

Здавалося б, це теорія про непередбачувані випадковості, але і її можна використовувати собі на користь. Не варто боятися поганих подій типу «чорний лебідь», адже для нас вони занадто абстрактні — неможливо боятися того, що не можна уявити. Зате є достатньо способів, щоб привабити у своє життя приємні випадковості:

  • Використовувати різні можливості й навіть те, що схоже хоч на якусь можливість. Наприклад, бажаючи отримати роботу мрії, важливо не обмежуватися звичними способами її пошуку, а використовувати і абсолютно невідповідні для цього ресурси.
  • Не надто довіряти світовим прогнозам. В планетарних масштабах ми живемо в Крайнестані, де все непередбачувано, а статистика та інші розрахунки — з Середньостану. Ось чому небажано шукати правду в оцінках майбутнього від світових економістів і політологів, поширюючи інформацію з соціальних мереж: все може різко змінитися.
  • Проявляти обережність, коли все здається стабільним, зрозумілим і безпечним. Люди схильні переоцінювати свою удачу і недооцінювати ризики, особливо якщо вже виходило уникати небезпечних поворотів долі.
  • Переглянути своє ставлення до особистих невдач, адже, відповідно до теорії чорних лебедів, жодна людина не може уникнути помилок, непередбачуваних ситуацій і повністю контролювати всі події в житті. За кожною історією успіху ховається низка невдач.

Чи згодні ви з думкою автора книги «Чорний лебідь. Під знаком непередбачуваності», що ми не можемо виступати режисерами всіх подій, які трапляються з нами в житті? Які події типу «чорний лебідь» траплялися з вами?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Що таке «теорія чорних лебедів», яка дає змогу поглянути на своє життя як на ланцюжок кіноспівпадінь