Психосоматика стресу – чим небезпечний стрес і чи є з нього вихід

Психосоматика стресу — зв’язок стресуючих факторів та їх вплив на загальне людське здоров’я. Стрес буває різним, його спричиняють численні фактори, та ніхто не заперечить, що він всюди і постійно супроводжує людське життя. Тутка розповість, як під час такого затяжного карантину не втратити самовладання і витримати, зберігти нерви та гарне самопочуття.

Ситуація, яка відбувається сьогодні не тільки в нашій країні, а й в цілому світі — це сильний стрес для людей. І кожен з нас якось до неї ставиться і якось її проживає. Навіть якщо це захворювання не торкнулося особисто вас, вашої родини, ваших близьких або знайомих, — воно побічно торкнулося кожного. Це значний виклик, виклик психіці.

Психосоматика стресу
Фото: pixabay.com

Психосоматика стресу: чим він небезпечний і що з ним робити

Почнемо з термінів, щоб ми правильно розуміли одне одного. Психосоматика — це напрямок вивчає зв’язок душі й тіла, реакції на зовнішні та внутрішні чинники. Психо — душа, а Сома — тіло. Це — напрям в психології та медицині, що вивчає і пояснює вплив емоційних переживань, стресів і психологічних проблем на фізичний стан людини.

Окремо скажемо про стрес. Стрес — це реакція організму на зовнішні чинники, вони можуть бути як негативними, так і позитивними. Будь-який прояв зовнішньої реальності, який викликає реакцію в психіці, а отже, далі в тілі, можна назвати стресом. При стресі організм мовби мобілізується, всі його ресурси активуються. Це відбувається для того, щоб протистояти і активно відреагувати на зовнішній фактор.

Читайте також: Ознаки сильної енергетики людини та причини її нестачі

Люди за своєю природою реагують на стрес, як тварини: бий — тікай — завмирай. А ще людині іноді просто необхідний стрес, щоб викид адреналіну привів її до результату, до досягнення мети або необхідних рішень і кроків у її житті. В цьому випадку цей стан не небезпечний і навіть корисний, якщо ми маємо стійку здорову психіку. Організм швидко заповнить свій ресурс, щойно прийде до нормального стану. Але звичайно ж все індивідуально.

Для багатьох людей, до речі, жити в постійному стресі — це норма. Відчувати постійне напруження в стосунках з колегами, рідними входить у звичку, як нарікати на владу чи на автобус, який спізнився.

Сьогодні стрес переходить в режим з гострого у тривалий, і якщо ситуація не вирішується впродовж короткого періоду часу, станеться виснаження ресурсів організму. Вважається, що у нас є три кити здоров’я — імунна система, гуморальна регуляція і нервова система — на них тримається наш стан. І якщо низка стресових ситуацій переходить в постійний режим, то тут ми вже говоримо про виснаження організму, нестачу і дефіцит ресурсу. Запаси енергії та ресурси людини вичерпні.

Психосоматика стресу

Психосоматика стресу: Чим небезпечний тривалий стрес

І тривалий стрес може перейти в постійну тривожність, а потім в депресивний стан, що пригнічує імунну систему. Людина стає вразливою і схильною до вторинних факторів — хвороб. А ось якими хворобами будуть хворіти люди після тривалого стресу, залежить від того, як, а точніше, чим, яким органом вони реагують на стресові ситуації.

У кожного з нас є так зване «слабке місце». Воно визначене спадковими факторами і формується в процесі життя при пошкодженні вегетативної нервової системи. Як реагуєте саме ви — легко перевірити. Ви тільки на хвилинку уявіть, що ви почули ваш діагноз. Будь-який. Не важливо який. Наприклад, якого ви сильно боїтеся. І в той момент, коли ви це уявите, ви якось відреагуєте. Відчуєте. У тілі з’явиться відчуття, / оце і є ваша реакція, тим органом ви і реагуєте на стрес.

Вивчаючи психосоматику стресу через призму відкриттів лікаря Хаммера, можна спрогнозувати, на що буде хворіти більшість людей, які відреагували на новину про коронавірус. Аналізуючи симптоми вірусної інфекції — підвищення температури тіла, дихальну недостатність, задишку і кашель — оці симптоми і будуть спостерігатися в людей. Тому що в біологічному сенсі смертельна паніка прирівнюється до неможливості дихати. А відсутність повітря в природі дорівнює смерті.

Зараз ми переживаємо такий період, коли весь світ знаходиться в тривало-затяжному напруженні. Завдяки швидкості поширення інформації через інтернет і канали мас-медіа люди отримують інформацію в режимі онлайн, практично по всьому світу.

Разом з актуальною інформацією люди отримують і заряд неспокою і тривоги. Багато людей дуже схильні до навіювань. І ми всі якось реагуємо на режим самоізоляції та карантин і загрозу заразитися. Ми опинилися у вимушеній ізоляції, у вимушеному обмеження свободи дій, в закритому просторі, наодинці зі своїми страхами. Особливо це торкнеться тих верств населення, які не мають спілкування, навіть онлайн-спілкування. Мас-медіа, маючи на меті благі наміри, інформують населення про актуальні новини, тримають людей в напруженні перед екранами. А ви знаєте, що наш мозок так влаштований, що, одержуючи адреналін від перегляду негативних новин, він вже сам шукає, як би знову його пережити.

А далі до роботи під’єднується гормон кортизол. І вже йде підвищене вироблення організмом гормону стресу. Основна функція кортизолу — підвищення рівня цукру в крові, різко посилює клітинний метаболізм, готуючи нас до боротьби зі стресором.

Психосоматика стресу

Психосоматика стресу: Інші тривожні сигнали

Імунітет

Стрес викликає зниження імунітету, адже останній безпосередньо залежить від мислення людини. Якщо людина потрапляє в негативні емоції, не проживає їх, посилює, то в наслідку у неї буде спостерігатися загострення хронічних захворювань, гіпертонії, серцево-судинних захворювань, гастриту, виразки, високий тиск, ГРВІ, ГРЗ, пневмонії, захворювання нервової системи людини, посттравматичний синдром.

Страх

Стрес — це ж потужний удар по імунній системі. У багатьох людей може бути вірус, але не кожен захворіє. Це не раз вже підтверджено. Страх смерті, страх за себе і близьких, страх невідомості, невизначеності, переживання за майбутнє, втрата базової безпеки, територіальні обмеження, безсилля, захист своєї території від ворога — це все базові потреби виживання. Насправді загроз може і немає, але через тривогу людина це дуже болісно сприймає. В такій реальності ми зараз живемо.

Психосоматика стресу: Як врятуватися?

Природне запитання — що ж робити? Звичайно, на нашу реакцію реагування на стрес впливають такі фактори, як стать, вік, соціальний статус, рівень освіти, здоров’я, досвіду активного співволодіння зі стресом.

І все ж — перше і найнеобхідніше — це тверезо поглянути на ситуацію. З холодною головою.

Оцінити ситуацію з «тут і зараз». Роззирнутися довкола себе, спитати себе: Що я бачу? Що я чую? Що я відчуваю?

Зрозуміти, що стрес викликаний здебільшого вашим внутрішнім ставленням до ситуації, ніж зовнішнім фактором.

Дайте відповідь на питання:

  • У цей момент щось загрожує мені?
  • На мене зараз нападають?
  • Де я зараз?
  • У квартирі чи в будинку?
  • Сиджу, лежу в ліжку чи п’ю чай на кухні.
  • У кожного свої відповіді.

Як врятуватися від стресу?

Поруч близькі люди чи я сам? Що зі мною відбувається саме в цей момент? Що я відчуваю? Чесно зізнайтеся собі. Якщо ви читаєте цю статтю, то можемо припустити, що ви зараз живі та здорові, вам в реальному часі нічого не загрожує. Ми, люди, звикли жити в жалях про минуле або в страсі та занепокоєнні про майбутнє. І мало хто замислюється про те, що є в «тут і зараз». Зі мною все добре, я в безпеці. Якщо це так — визнайте це. Але якщо вам страшно, то чесно зізнайтеся собі в цьому. Оцініть реальність вашого страху і про що ваш страх.

Друге — це вимкнути новини. Взагалі. Про все, що вам потрібно знати, ви дізнаєтеся в потрібний момент. І не треба з нетерпінням чекати на черговий випуск новин. І якщо Ви особисто ніяк не можете вплинути на хід ситуації, то навіщо гарячково очікувати на нову порцію інформації? Перемістіть фокус уваги, наскільки це можливо.

Третє — знайдіть позитивне в тому, що зараз відбувається. Навіть якщо це вийде не відразу. Але обов’язково знайдеться якщо маєте бажання.

Четверте — це фізичні вправи. Активність дає нам зміну стану. Відчуття в тілі — це відчуття себе «живим» в моменті. Психосоматика стресу боїться активних особистостей, яких не лякають несприятливі умови життя.

П’яте — це режим вашого активного дня і режим сну. Це дисциплінує і дає ресурсний стан наповненості, відпочинку і дій.

Шосте — це харчування. Спостерігайте, чим ви наповнюєте себе протягом дня, тижня, місяця, життя, не тільки інформаційно, а й фізично, емоційно і через травну систему. Під час прийому їжі — говоріть про гарні речі. Ці приємні навіювання дуже добре засвояться разом з їжею.

Сьоме — про творчість. Чим ви так давно хотіли або мріяли зайнятися? А, можливо, навіть любили це робити колись, але часу все не вистачало. Творчість для душі — це потужний ресурс. Частіше робіть те, що вам подобається.

Восьме — про спілкування. Більше діліться своїми переживаннями з друзями або родичами, яким довіряєте.

Дев’ять — прогулянки на свіжому повітрі. Насолоджуйтесь і самотністю, і часом з сім’єю, і спілкуванням з близькими людьми, наскільки є така можливість в даній ситуації.

І десять — обмежте вживання алкоголю, кави та чорного чаю. Вони забирають вашу енергію.

Ніколи не пізно почати робити щось одне, за ним потягнеться друге і третє. Особливо для себе — найважливішої людини у вашому житті.

Спробуйте щось нове, наприклад, якщо ви ніколи не медитували або не практикували йогу. Можливо, саме час розслабити голову та дозволити собі зараз піти в чуттєву зону.

Бажаємо вам більше позитивного наповнення дня: спілкування, гарних фільмів, цікавих книг, душевного співу, інтуїтивних танців і звичайно ж, саморозвитку.

А якщо у вас з’явилося відчуття неможливості долати стресові ситуації, не відкладайте звернення по медичну допомогу і консультацією до фахівця — психолога, невролога або психотерапевта.

Чи близька вам психосоматика стресу? Як боретеся зі стресом у вашому житті? І чи наші поради вам у цьому допоможуть?

Всі фото з відкритих джерел
За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Психосоматика стресу – чим небезпечний стрес і чи є з нього вихід