Простий текст про те, чому жінкам не має бути соромно за те, що вони не хочуть або не вміють готувати їсти

Цікаво, скільки всього можна дізнатися про стереотипи нашого суспільства, якщо заґуґлити речення «обов’язки жінки». Там буде і про привабливість, і про емоційне обслуговування, і, звичайно ж, про вміння готувати їсти. Багатьом дівчатам змалку прищеплюють думку, що це — необхідна навичка, без якої вони не зможуть претендувати на статус жінки, яка реалізувалася в житті.

Тутка поділиться історією однієї жінки, яка чесно зізналася, чому вона не вміє готувати їсти, не любить цю справу та навіть не збирається вчитися.

Як починалися мої стосунки з приготуванням їжі

готувати

У моїй родині порядок був такий: мама готувала їжу, тато зазирав на кухню раз на місяць, а то й рідше. Це була та картина світу, яку я бачила ще дитиною. Мені здавалося, що все так, як і має бути, що у всіх є своя ніша та кожен займається тим, що у нього найкраще виходить. Але чим старшою я ставала, тим краще усвідомлювала: тут щось не так.

Мама була єдиною людиною вдома, яка готувала для сім’ї з 5 осіб. Виглядало це приблизно так: їй потрібно було врахувати смакові переваги кожного (пригадую численні суперечки з маленькою сестрою, яка відмовлялася від усього, крім чипсів), шукати по всьому місту продукти, які були б максимально екологічними та корисними, повернутися, приготувати обід (до якого все одно у когось були претензії) і бігти нарешті на роботу. Що дивно, в той час нікому, включно зі мною, не спадало на думку допомогти їй.

Можливо, це і вплинуло на те, яке згодом ставлення у мене склалося до готування їжі. Я цього так ніколи й не навчилася, але мене це зовсім не турбує. Чому? На те є кілька причин, практичних і етичних.

Суспільство тисне на нас всіх

готувати

Гендерний розподіл ролей «чоловік — годувальник, жінка — домогосподарка» в сучасному світі давно неактуальний. Забезпечення сім’ї більше не зводиться до фізичної сили, а отже можна покластися на навичку, яка не залежить від статі, — на інтелект.

Здавалося б, тепер стереотип про те, що місце жінки на кухні, повинен був би канути в Лету. Але він настільки укорінився, що багато жінок самі засуджують інших, якщо ті не вміють готувати.

Нещодавно у мене був випадок. Сімейні посиденьки, жінки обговорюють їжу. Раптом мене запитують:

– Ти вареники звичайні ліпиш чи заварні?

– Я взагалі вареників не ліплю.

Всі різко замовкли, а моя тітка ляпнула:

– Ганьба яка!

– Чому ганьба?

– Жінка зобов’язана ліпити вареники!

Читайте також: Ми трохи змінили правила в сім’ї, і це допомогло позбутися від нікому не потрібних сварок

– Чому?

– Що за дурні питання! А що ж ти їстимеш?

– Що завгодно інше, я не люблю вареників.

– Ну а якщо чоловік твій вареників захоче?

– Купить в магазині.

– Що за покоління пішло? От не дай Боже комусь таку дружину. Навіщо ти взагалі потрібна, якщо навіть вареників зліпити не можеш?

Я ніяк не могла зрозуміти, що ж це за підміна понять, чому цінність людини визначається її кулінарними уміннями. Адже кожен цінний сам по собі та це його особистий вибір — готувати самому або купувати їжу.

Токсичні стереотипи не оминули й чоловіків. Якщо хтось не вміє робити ремонт або заробляє менше «норми», з усіх боків неодмінно сиплються докори. Будь-який відступ від шаблону одразу кваліфікується як зло.

Приготування їжі — це давно не жіноча навичка

Вміти зварити собі їсти — навичка практична, важко посперечатися. Ніхто не захоче все життя прожити на яєчні та пельменях. Та необов’язково демонструвати майстер-класи з кулінарії. Базові навички в цій справі корисно мати будь-якій людині, і немає жодних аргументів на захист того, що саме жінка повинна брати на себе весь тягар готування їжі.

Я завжди думала, що якщо тобі не подобається виконувати якийсь обов’язок — прибирати вдома або варити їсти, — то не треба змушувати себе. Можна зосередитися на професійному зрості та намагатися заробляти стільки, щоб платити іншим за виконання неприємних тобі побутових справ. Немає нічого ганебного в тому, щоб делегувати важку працю та вивільнити час на дійсно корисні та приємні для себе речі.

Якщо в майбутньому я захочу народити дітей, то зроблю все можливе, щоб вони знали: готувати чи ні — це їх особистий вибір незалежно від статі та сімейного стану.

Вдома чи додому — кожен вирішує сам

готувати

Єдине, що, на мій погляд, може виправдати важку працю на кухні, — це добровільний вибір жінки. Комусь просто дуже подобається готувати, а хтось так піклується про близьких, робить приємне. Але всупереч власним бажанням цілий день пітніти на кухні, нічого більше не встигати та валитися з ніг від втоми, просто тому що 3 дітей нікому нагодувати, а чоловік прийде з роботи голодний? З огляду на статистику, багато хто визнав би це нормою. Я ж кажу «ні».

Домашні справи на те і домашні, що вони вирішуються і розподіляються в сім’ї відповідно до можливостей і переваг партнерів. Якщо обидва партнери працюють, обов’язки можна розділити. Якщо завантажена вона, нехай він візьме на себе їжу вдома.

На жаль, такі питання найчастіше вирішуються не розмовою, їх визначають сформовані в суспільстві стереотипи. Але ж завжди можна переглянути умовні правила та зробити вибір, наприклад, на користь готової їжі. На жаль, в моєму оточенні багато людей вважає придбання готових страв ганьбою.

Домовилися якось з приятелькою зустрітися після роботи та посидіти у мене вдома. Зустрічаємося на вулиці, йдемо до мого дому, я звично повертаю в місцеву кулінарію зі словами: «Зайдемо швиденько? Їсти хочеться, і солодкого до чаю візьмемо». Далі діалог:

– Ой, та навіщо гроші витрачати, можна картоплі насмажити.

– У мене картоплі вдома немає, давно не закуповувала продуктів.

– А з чого ж ти готуєш?

– Я і не готую майже. Втомлююся до вечора, ось заходжу сюди за вечерею.

– І я втомлююся, але вже поїсти приготувати завжди знайду сили.

Майже всю дорогу до будинку вона доводила мені свою правоту, не беручи до уваги моїх аргументів. Залишилися кожна при своїй думці, а придбану курочку я ум’яла без жодного докору сумління. Невже мені має бути за це соромно?

Послухаймо, що кажуть інші люди

готувати

  • На думку мого консервативного батька, вступаючи в шлюб, жінка автоматично підписується на негласно встановлений перелік регулярних обов’язків: прибирання, приготування їжі, подружній обов’язок, моральну підтримку чоловіка. В основному я згодна з необхідністю дотримуватися подібних догм. Але є пункт, який псує всю картину та виводить нас з батьком на постійну конфронтацію: я не люблю готувати їсти! Скільки я не пояснювала батькові, що у кожної людини є недоліки, мені кожного разу доводиться вислуховувати нотації, що я повинна намагатися втримати чоловіка найперше смачною їжею. Чоловік давно змирився, а батько продовжує капати на нерви.
  • Я приготування їжі вважаю якщо не суто чоловічою роботою, то вже точно не жіночою. У наше століття практично стерлися кордони між чоловічими та жіночими обов’язками, а зумовлено це тим, що фізична праця пішла на спад. Не так уже й давно було багато справ, які жінка не могла зробити просто фізично, тепер же домашні справи розподіляються просто за загальним навантаженням і взаємною згодою.
  • У мене 2 дітей, я готую, прибираю, перу й прасую. І всі настільки звикли до смачної їжі, що моя праця сприймається як належне, «дякую» рідко почуєш. Лягла я якось в лікарню на 2 тижні, і тоді мій чоловік готував. Так-сяк, але вижили. Після цього всіх немов підмінили. Допомагають, поважають, переживають. Зрозуміли, як без мами погано.
  • Дружина з молодшим сином поїхала до матері на вихідні. Я вдома зі старшим. Він грається з друзями на вулиці, раз у раз дружньо забігають то за іграшками, то попити, то переодягнутися. Я в цей час пораюся: готую обід, паралельно мию підлогу та прибираю. Один хлопчик з їх компанії, спостерігаючи цю картину, каже мені:
    — А от мій тато сказав, що чоловік на кухню повинен тільки поїсти приходити, а до ганчірки навіть торкатися не можна.
    Поки я думав, як йому м’яко пояснити, що його тато не зовсім має рацію, одна дівчинка швидко відбилася:
    — Ой, та всі знають, що у тебе тато якийсь дивний.
    З шумом і сміхом діти побігли на вулицю, а хлопчик вийшов замислившись. Дякую тобі, добра дівчинко.

А ви вважаєте недостойним купувати готову їжу? Хто у вас в родині займається приготуванням їжі?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
Простий текст про те, чому жінкам не має бути соромно за те, що вони не хочуть або не вміють готувати їсти