Найкращі книги ХХ століття

Автори книжкової мережі Goodreads створили рейтинг найкращих книг ХХ століття. Вони проаналізували коментарі та відгуки користувачів, серед яких були не лише поціновувачі книжок, але й публіцисти, письменники та критики. Тож в цьому списку кожен зможе знайти цікавий роман чи просто розповідь для себе та порекомендувати щось із нього своєму другові.

Гарпет Лі “Вбити пересмішника”

роман

Дія роману “Вбити пересмішника” відбувається в 30-ті роки ХХ століття у вигаданому американському містечку Мейкомб. Головний герой, адвокат Аттікус Фінч, не лише захищає права в суді, але й робить усе можливе, щоб прищепити землякам почуття поваги до інших. Виховуючи своїх дітей, Фінч завжди наголошує на тому, що пригноблення та насильство — неприпустимі.

Роман, написаний так давно, не втрачає своєї актуальності й у наші дні. А ще він був удостоєний Пулітцерівської премії.

 

 

 

Джордж Орвелл “1984”

Чи справді майбутнє людства можна окреслити словом “світле”? Хтось щиро в це вірить, хтось — ні. Але в будь-якому випадку, заплутавшись в реаліях сучасного світу, всі ми шукаємо відповіді на якісь питання — чому все відбувається так? Що нас чекає завтра? І тут в пригоді стане роман-антиутопія Джорджа Орвелла “1984”.

Всупереч тому, що роман був написаний майже 60 років тому, актуальності він не втрачає і на сьогодні. Події, описані на його сторінках, з кожним днем все більше нагадують наше життя.

Вигадана супердержава постійно воює з двома іншими, і не важливо, які країни об’єднуються для боротьби, нічого не змінюється — хтось виграє, хтось — програє, але війна триває. Майбутнє, в якому є місце лише тоталітаризму, світ, в якому життя людини — це страх, ненависть та наклепи. І як би не хотілось зруйнувати систему, діло це марне, бо знищити те, у чого нема ні серця, ні мозку, ні цілі — неможливо. Смерть кожного в цій безперервній бійні — не так фізична, як духовна, бо все, що робить людину людиною — оголошене поза законом.

Читайте також: 17 фотографій дивовижних технологій з минулого, які в 2020 році виглядають вкрай дивно

Джон Р.Р. Толкін “Володар Перснів”

“Володар Перснів” — пригодницький роман, наповнений не лише фантастикою, але й глибокою мудрістю. Гобіт Фродо Торбін має дістатись до Судної Гори, щоб там знищити Перстень Влади. Цей Перстень йому довірив його дядько та наставник. Тепер герой має виконати місію, і не відступати перед труднощами. Адже Перстень хоче захопити Темний Володар, щоб через нього завоювати увесь світ.

 

 

 

 

Джером Селінджер “Ловець у житі”

Роман-сповідь американського письменника Джерома Селінджера “Ловець у житі” знайшов свого читача дуже швидко, і здебільшого — це молодь. Минуло лише кілька місяців після публікації твору, як він зайняв перше місце у списку американських бестселерів.

Головний герой роману — 17-річний Голден Колфілд. Як і більшість підлітків, йому здається, що весь світ налаштований проти нього. Він сором’язливий, інколи буває грубим, а через неуважність його виключили із кількох коледжів.

Але це, мабуть, не найгірше. Голден не хоче жити так, як це робить більшість американців. Він вважає, що все навколо — це обман і лицемірство, та мріє врятувати дітей від прірви дорослішання. А для цього потрібно повставати проти “показухи”.

Френсіс Скотт Фіцджеральд “Великий Ґетсбі”

Книга, яку вважають одним із класичних творів американської літератури. Френсіс Фіджеральд помер з думкою, що він — невдаха, адже після публікації “Великого Ґетсбі” критики оцінили книгу по-різному, та й продавалась вона погано. Але під час Другої світової війни читач знову проявив зацікавленість до цього роману.

Події у “Великому Ґетсбі” відбуваються на початку 20-х років ХХ століття в США, і розгортаються навколо такого собі Джея Ґетсбі, в основі багатства якого лежить злочинна діяльність. Герой думав, що гроші та влада зроблять його щасливим, але коли ілюзії почали руйнуватись, цей період в житті виявився дуже жорстоким.

Джоан Роулінг “Гаррі Поттер і філософський камінь”

роман

Перша частина уже відомої на сьогодні у всьому світі книги про пригоди чарівника Гаррі Поттера викликала справжній ажіотаж серед читачів. А це велике ілюстроване видання стане святом як для шанувальників цієї книги, так і для тих, хто лише розпочинає своє знайомство з нею.

Малий Гаррі, який живе під сходами в будинку дядька та тітки, ще не знає, яка доля чекає на нього, і який світ скоро відкриється перед його очима. Чарівні палички, літання на мітлі, магія на кожному куточку — ну кому таке може не сподобатись?!

Разом із Гаррі читач зануриться з головою в світ нового та інколи незрозумілого, а кольорові ілюстрації допоможуть якнайкраще сприймати те, що відбуватиметься на сторінках книги.

“Побачивши ілюстрації Джима Кея, я була глибоко зворушена. Мені подобається його бачення світу Гаррі Поттера, і я вдячна йому за талановите втілення цього бачення — це для мене велика честь”, – зазначила Джоан Роулінг.

Анна Франк “Щоденник у листах”

роман

“Щоденник у листах” — реальна оповідь 13-річної дівчинки-підлітка Анни Франк, яка пережила Голокост.

Спочатку вона вела свій щоденник лише для себе, але згодом почула по радіо виступ нідерландського міністра освіти у вигнанні, який заявив про те, що після війни потрібно буде зібрати якомога більше документальних матеріалів та опублікувати їх.

Анна хотіла, щоб її книжку теж прочитав світ, та, на жаль, дівчинці не вдалось побачити свій щоденник надрукованим — в серпні 1945 року її та ще 7 євреїв, які переховувались від гітлерівців, заарештували. Вона загинула у концтаборі, коли їй було 15 років.

Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц”

роман

Чи є серед ваших друзів лисиця? Ні, а от у відомого французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері вона була. Якось, перелітаючи Атлантичний океан, його літак зазнав аварії над Лівійською пустелею. Там йому довелося провести 10 днів, і поки він ремонтував літак, до нього приходила пустельна лисиця. Екзюпері подружився з нею, а через деякий час написав казку “Маленький принц”, в основу якої і лягло це знайомство.

Хоча “Маленький принц” — казка про мудрість дитячої душі, вона не схожа на інші казки, адже в ній присутні “недитячі” поняття, на її сторінках відкривається справжнє бачення світу.

Рей Бредбері “451° за Фаренгейтом”

роман

Читачу пропонується поглянути на світ в майбутньому очима відомого письменника Рея Бредбері. І хоча книга — це антиутопія, на сторінках якої розгортаються песимістичні події, цей світ дуже схожий на наш. Те, що описує автор, ми бачимо щодня: невігластво, вульгарність, постійний шум навколо, який лунає з екранів телевізорів. Людям більше не потрібно думати, а головним злочином вважається читання книжок. Тому їх спалюють… пожежники. Один із них — Гай Монтег. Чоловік був диваком — він збирав книжки, які мав спалити, додому. А коли дізнався, що в світі все ще є шанувальники книг, подався до них.

 

 

 

Габріель Гарсія Маркес “Сто років самотності”

роман

Містечко Макондо, яке заснував активіст Хосе Аркадіо Буендіа, з часом збільшувалось, розвивалось, однак громадянська війна не оминула його. Після 10 років бойових дій там нарешті настав спокій, але він не довго тривав, і на місцевих жителів чекали нові випробування.

Окрім описів життя міста Маркес відкриває читачу таємниці сімейства Буендіа. Поруч з ними завжди крокує самотність і розчарування, а все тому, що вони нездатні любити.

 

 

 

Олдос Гакслі “Який чудесний світ новий!”

Читачу пропонується зануритись у новий світ — утопічне майбутнє, в якому людей вирощують в інкубаторах. Вони знаходяться під контролем, і місія кожного — служіння панівному ладу та “всезагальному благу”.

В цьому світі є місце сексуальній свободі — кожен належить всім однаково, немає поняття “сім’я”. Якщо хтось відчуває певний дискомфорт, йому дають пігулку, яка “дарує” щастя. Але тут ніхто не знає, що таке свобода.

І в цей світ потрапляє дикун…

 

Марґарет Мітчелл “Звіяні вітром”

Роман про справжнє кохання та боротьбу за життя, який уже через рік після публікації удостоївся Пулітцерівської премії.

Події відбуваються під час громадянської війни в США, в центрі сюжету — героїня Скарлет О’Гара, особистість з власними чеснотами та недоліками. Вона завжди знала, чого хоче, і попри думку інших, вміла цього досягати. Однак хоча Скарлет і була сильною, їй також хотілось любові та відчувати підтримку мужнього чоловічого плеча.

 

 

 

Вільям Ґолдінґ “Володар мух”

Твір, який після написання, був відкинутий багатьма видавництва, все ж таки вийшов друком і привернув увагу читачів. “Володар мух” — алегоричний роман, на сторінках якого порушено багато гріхів людства.

Вільям Ґолдінґ, переживши війну, бачив безліч смертей — тих, яких можна було уникнути, якби людина не піддавалась тваринним інстинктам. Адже саме останні можуть за лічені хвилини знищити все, що створювалось століттями.

Щоб врятувати своїх дітей під час війни, батьки відправляють їх подалі від місця подій. Однак через аварію літак з героями повісті опиняється на безлюдному острові. Саме тут діти діляться на два табори з доволі ворожим ставленням одне до одного.

Курт Воннеґут “Бойня номер п’ять”

роман

В сатиричному романі “Бойня номер п’ять, або Хрестовий похід дітей” Курт Воннеґут не лише описує бомбардування Дрездена під час Другої світової війни, але й порушує питання людського буття.

Головний герой — боязкий та погано навчений американський солдат Біллі Пілігрим, з яким відбувається безліч пригод під час війни. Всі ці події згодом відбиваються на його психічному здоров’ї.

 

 

Кен Кізі “Над зозулиним гніздом”

Працюючи під час навчання в психіатричній лікарні, Кен Кізі береться за написання роману “Над зозулиним гніздом”. Події відбуваються в стінах лічниці для душевнохворих. Однак головний герой, Рендл Макмерфі, відрізняється від інших пацієнтів. Хоча він і потрапив в лікарню, та не є хворим. Макмерфі — бунтівник, який не збирається коритися системі. Програвши Комбінату фізично, герой здобуває перемогу морально.

В цьому творі Кізі на прикладі лікарні зобразив все суспільство, яке, встановивши певні правила та алгоритми, чекає покори і не сприймає інакшості.

Роман “Над зозулиним гніздом” увійшов в 100 найкращих англомовних романів ХХ століття за версією журналі Time.

Дуґлас Адамс “Путівник по Галактиці для космотуристів”

Після знищення Землі воганами, двом друзям, Артуру Денту та Форду Префекту, дивом вдалось врятуватись. Вони опинились на кораблі ворога. Саме там Артур дізнається, що Форд насправді не землянин, а космотурист, який збирає інформацію про віддалені світи.

Викривши їх, вогани викинули друзів за борт корабля. На щастя, їх підібрав інший корабель, на борту якого вони познайомились із ще однією землянкою Тріцією Макміллан та Президентом Імперського Галактичного Уряду Зафодом Бібльброксом.

Разом вони мають відшукати найбагатшу планету Всесвіту, яка колись нібито будувала планети на замовлення.

 

Клайв Льюїс “Хроніки Нарнії”

роман

Всі, хто щиро вірить в диво та казку, обов’язково має прочитати цю книжку. “Хроніки Нарнії” — історія про магічну країну, в якій правлять добро та любов, звірі та казкові істоти вміють розмовляти, а 4 дітей не лише потрапляють у цей світ через двері великої шафи. І стають там королями та королевами.

Кожного разу, повертаючись в Нарнію, де володарем усього сущого вважається могутній лев Аслан, Пітер, Сьюзан, Едмунд та Люсі протистоять темним силам. І їм це вдається, адже добро завжди перемагає зло!

 

Елвін Брукс Вайт “Павутиння Шарлотти”

роман

Одна з найулюбленіших повістей-казок дітей по всьому світу. В цій книжці розповідається про пустощі, дружбу та відданість.

Врятувавши якось порося, на ім’я Вілбер, Ферун виростила його як домашнього улюбленця. На фермі він потоваришував з іншими тваринами, які розповіли, що його життя скоро закінчиться. Однак, найкращий друг Вілбера — павучиха Шарлотта — зуміє переконати фермера, не вбивати порося.

 

 

 

 

Ґевін Гуд “Гра Ендера”

На читача чекає незабутня подорож в майбутнє — дії науково-фантастичного роману відбуваються в 2135 році. Наша планета дивом вціліла після двох вторгнень інопланетної раси. Усі добре розуміють, що ще одного вторгнення людству не пережити, тому готуються до справжньої війни.

Відбираючи найталановитіших дітей для підготовки до боротьби, у військову школу забирають і Ендрю Віггіна. Саме він є тією останньою надією Землі на порятунок.

 

 

Айн Ренд “Атлант розправив плечі”

роман

В 1957 році світ вперше побачив антиутопічний роман Айн Ренд “Атлант розправив плечі”. Лише через три дні після появи на ринку він зайняв 6-у сходинку в списку бестселерів The New York Times. Саме цю книжку назвали в 1991 році другою після Біблії, яка спричинила поштовх до змін в житті американських читачів.

Українською мовою книга вийшла лише у 2015.

“Атлант розправив плечі” можна назвати однією із найскладніших книг для сприйняття. Влада намагається побудувати соціалізм, але промисловцям та бізнесменам це не подобається. Однак є людина, яка може допомогти в цій ситуації, і це — нікому не відомий Джон Ґолт. Він залишається таким навіть тоді, коли з’являється на сторінках книги як дійовий персонаж. Його роль — показати, що, окрім емоцій, у людини є розум, який може допомогти їй знайти правильні рішення.

Яку книгу з нашого переліку ви вже читали чи бажали б прочитати? Раді вашим коментарям.

За матеріалами: mizky.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
Найкращі книги ХХ століття