Найдієвіші способи прискорити потік лімфи в організмі

Лімфатична система покликана очищувати організм. Кров транспортує до органів і тканин необхідний кисень та поживні речовини. А лімфа забирає все відпрацьоване і токсичне в систему виділення, плюс знищує бактерії, чужорідні тіла.

Якщо запитати людину, яка система в нашому організмі найважливіша, то більшість відповість: “Кровоносна”! Можливо, хтось назве ще нервову і шлунково-кишковий тракт. І тільки одиниці згадають про лімфосистему. Звісно, злагоджена робота усіх органів і систем – запорука доброго здоров’я. Але якщо говорити про те, яка з них особливо сильно впливає на наше здоров’я, молодість і навіть красу, то в першу чергу варто згадати про лімфатичну систему.

Ефективні засоби, щоб розігнати лімфу:

 • Цікаве про лімфосистему
 • Функції лімфатичної системи
 • На що впливає лімфатична система
 • Як відбувається рух лімфи
 • Як розігнати лімфу

Цікаві факти про лімфосистему

 • Якщо лімфа не буде рухатися по тілу протягом 2 годин, то функціонування організму стане неможливим.
 • Кількість лімфатичних судин в кілька разів більша від кількості кровоносних.
 • Швидкість потоку лімфи набагато повільніша, ніж рух крові. Навіть в найбільших лімфатичних судинах рідина рухається менш як 4 мм в секунду.
 • В організмі дорослої людини – 1,5-2 л лімфи. Ця рідина близька за властивостями до плазми крові й складається з води, солей, мінеральних речовин, колоїдних розчинів білків, жирів і лімфоцитів.
 • Лімфоцити – це клітини імунної системи. Хочете зміцнити імунітет? Подумайте найперше за здоров’я лімфатичної системи!
 • Лімфа рухається лише в одному напрямку, на відміну від крові.
 • У лімфосистемі немає “помпи”, як в кровоносній (там є серце). Рух забезпечується тільки сукупністю кількох факторів (про них – в окремому параграфі).
 • В організмі людини – близько 500 лімфовузлів!

лімфа

Читайте також: Очищення лімфи домашніми засобами

Основне про лімфатичну систему

Лімфатична система складається з:

 • Органів. До них відноситься кістковий мозок (утворює кров’яні та стовбурові клітини), селезінка (виробляє антитіла для боротьби з чужорідними тілами), вилочкова залоза (приймає стовбурові клітини та перетворює їх в Т-лімфоцити, які борються зі злоякісними клітинами).
 • Капілярів. Вони утворюють велику мережу в тканинах і призначені для збирання рідини.
 • Судин. У них зливаються капіляри. У лімфатичних судинах досить тонкі стінки. А рух рідини йде лише в одному напрямку: від периферії – до центру. Щоб запобігти ретроградному (зворотному) струму лімфи, судини оснащені клапанами. Судини мережать кожен орган в нашому тілі. Деякі органи мають по кілька шарів таких мереж.
 • Лімфатичних вузлів. До них судини приносять все, що зібрали разом з відпрацьованою рідиною лімфатичні капіляри. Нам сподобалося, як в одній статті написали, що лімфовузли розташовані на “найжвавіших перехрестях”. Подивіться, наприклад, де знаходяться на шиї/обличчі.

З лімфатичних вузлів лімфа рухається з правої половини тіла – в праву лімфатичну протоку, а з лівої – відповідно, в ліву. Обидві протоки впадають в загальний потік крові. Відбувається це в області злиття підключичної і яремної вен.

Функції лімфатичної системи:

 1. Фільтрує: затримує механічні домішки, знешкоджує бактерії та віруси. Знищення їх відбувається в лімфовузлах за допомогою лімфоцитів. У венозні судини приходить вже очищена кров.
 2. Приносить у кров, білки та електроліти. А також транспортує жири з кишківника і багато інших поживних елементів. Як це стає можливо: лімфатичні капіляри більші за діаметром, в них тонші стінки (якщо порівнювати з кровоносними). Таким чином до лімфосистеми прямо з міжтканинного простору надходять білки та інші цінні компоненти.
 3. Виводить чужорідні тіла, еритроцити та продукти розпаду в систему виділення. У лімфу потрапляють пухлинні та зруйновані клітини, дим і частинки пилюки з легень.
 4. Виробляє лімфоцити й антитіла.
 5. Транспортує імунні клітини по цілому організму.
 6. Дренажна функція. Зайві солі та воду теж виводить з тканин.

На що впливає лімфатична система

Від її стану залежить:

 • Імунітет. Часті захворювання – шукайте причину саме в лімфатичній системі.
 • Вага. Тут прямий зв’язок: по-перше, в організмі накопичується зайва рідина. По-друге, слабкий відтік лімфи уповільнює обмін речовин.
 • Схильність до набряків. Від них особливо страждають нижні кінцівки: найбільше рідини через гравітацію накопичується саме там. Ще від припухлості страждає обличчя: промовисті мішки під очима, овал обличчя розпливається, саме ж лице мовби розпухає, з’являється друге підборіддя.
 • Запальні процеси в шкірі. Наприклад, акне, вугрі – одна з ознак неповноцінної роботи лімфосистеми. Можна скільки завгодно відчищати верхній шар шкіри, але якщо продукти розпаду з тканин не виходять через лімфатичні капіляри, то проблема буде залишатися на місці.

Збільшення лімфовузлів. Не треба зайвих слів: всім відомо, що лімфовузли – дуже делікатна річ. Бувають випадки й онкозахворювань.

лімфатична система

Як відбувається рух лімфи

Перш ніж розглянути способи “розгону лімфи”, варто зрозуміти й те, завдяки чому вона рухається.

Як ми вже згадували вище: двигуна на кшталт серця у нас немає для лімфатичної системи. Тому рух рідини в ній забезпечується сукупністю кількох факторів:

 • скорочення м’язів тіла (тобто “м’язова помпа”);
 • тиск рідини (осмотичний і гідростатичний), почасти коливання тиску в тканинах залежать від пульсації артерій;
 • система клапанів створює засмоктувальний ефект рідини з тканин;
 • “присмоктувальна” сила грудної клітки під час дихання;
 • дію “лімфогонів” (капілярні отрути підвищують проникність стінок, а також є речовини, які підсилюють фільтрацію рідини з крові).

З усього перерахованого ми можемо впливати на “м’язову помпу”, техніку дихання і допомагати клапанам виконувати свою роботу. Як це зробити?

Як розігнати лімфу

Якщо ви уважно прочитали статтю, то вже розумієте: “розгін лімфи” – це дуже гучно сказано. Лімфатична система взагалі немає високих швидкостей. Однак ми цілком можемо впоратися з таким явищем, як уповільнений відтік лімфи та застій зайвої рідини в тканинах.

лімфатична система

Раціональне харчування

В першу чергу варто включити у своє харчування більше продуктів, багатих на клітковину (овочі, злаки). І якомога менше крохмалю, білого хліба, м’яса і молочних продуктів (за винятком кисломолочних – вони корисні й необхідні, особливо для жіночого організму).

Дуже рекомендуються салати із червонокачанної капусти й свіжого буряка, вживання петрушки, свіжого часнику, листя салату, лляної олії та морської капусти.

Також для лімфосистеми корисні фіточаї з кропиви, конюшини, цвіту бузини. Зі спецій дієві імбир та куркума.

Питний баланс

Велика помилка думати про те, що якщо з’явилися набряки, потрібно взагалі практично перестати пити. Можна обмежити вживання рідини, але в цілому організму для руху лімфи все одно буде потрібно вода!

Я не знаю, звідки взялася узагальнена цифра, що кожному потрібно пити 2 л рідини на добу! Чи можна всіх людей підігнати під одну копірку? Звичайно ні! Рекомендований об’єм води: 30 мл на 1 кг ваги. Тобто людині з вагою 50 кг достатньо 1,5 л на день. Крім того, треба враховувати пору року, інтенсивність життєвого ритму.

Лімфодренажні вправи для ніг

Вони насамперед. Ніде рідина не накопичується так сильно, як в нижніх кінцівках.

1. Найкорисніша та безпечна вправа: лімфодренажні поштовхи п’ятами за технікою Мікуліна.

Академік в цій вправі удосконалив техніку від Кацудзо Ніші. Коротше: потрібно випрямитися, підняти злегка п’яти та досить сильно опустити їх на підлогу до відчутного струсу в ногах. Повторити 60 разів протягом хвилини. Підійматися вище, ніж на 5 см – не варто. Притримуйте груди руками, щоб не допустити їх обвисання.

Академік Мікулін практикував цю вправу кілька разів протягом дня, коли робив перерви в розумовій роботі.

Я з цієї вправи починаю свій ранок. І теж повторюю неодноразово до самого вечора. Ноги більше не гудять до кінця дня, як раніше (у мене – варикоз).

2. Ще одна дуже корисна вправа для відтоку лімфи в кінцівках – “Вібрація” від Кацудзо Ніші:

Суть полягає в тому, щоб лягти на спину, підняти прямі ноги та руки вгору перпендикулярно до підлоги й вібрувати ними протягом 3 хвилин.

Лімфодренажні вправи для всього тіла

Це, наприклад, вправа “Кішечка”. Коли ви вклякаєте на коліна і то вигинаєте спину дугою, то прогинаєтеся в попереку.

лімфатична система

“Берізка” – одна поза, яка замінює комплекс аеробного тренування.

лімфатична система

Прискорює відтік лімфи в нижніх кінцівках ходьба на сідницях.

Лімфодренажний масаж обличчя

Очищувати лімфу. Без фанатизму! До лімфосистеми входять і слинні залози. Тому якщо періодично їсти імбир, ретельно розжовуючи його в роті, можна підсилити слиновиділення і прискорити відтік лімфи. Але! Будь ласка, будьте обережні з усіма спеціями: багато з них – алергени, а також можуть дратувати занадто ніжну слизову. Якщо у вас все горить в роті навіть від шматочка імбиру, краще з’їжте салат з моркви з рослинною олією.

Лазня. Особливо в тому випадку, якщо ви користуєтеся віником – тут і лімфодренажний масаж усього тіла, і прискорення всіх обмінних процесів в організмі. Однак і тут є протипоказання. Я не буду їх перераховувати, тому що це легко загуглити в Інтернеті.

Ванна з теплою водою і морською сіллю. Гарний вихід для тих, у кого немає можливості ходити в лазню. Такі ванни корисні не тільки для лімфатичної системи, але і для жіночого здоров’я в цілому. Зауважте, йдеться не про гарячі ванни, а про теплі.

Лімфодренажний масаж тіла

Добре, якщо у вас є можливість два рази на рік проходити курс LPG-масажу або пресотерапії. Але і ручний масаж теж корисний. Він допомагає прискорити проникнення рідини з тканин в капіляри, прискорює відтік лімфи. Хочемо сказати, що відбувається це в прямому сенсі слова прямо на очах.

 • Уникати тісного одягу. Особливо такого, який стискає в ділянці тазу. Дуже вузькі джинси, в яких ми часом ходимо цілий день, здатні завдати шкоди лімфатичній системі більше, ніж нерухомий спосіб життя.
 • Регулярне фізичне аеробне навантаження. Якщо іншими словами – ходьба на свіжому повітрі. Навіть пів години активної ходьби на день – вже потужна допомога для лімфатичної системи. І це набагато краще, ніж кілька разів на тиждень відвідати тренажерний зал. Також для лімфосистеми дуже корисний велосипед (тут відразу і лімфодренажні рухи для нижніх кінцівок, і для всього тіла в цілому), плавання.
 • Розтирання цілого тіла щіткою. Важливо дотримуватися напрямку – за ходом руху лімфи.
 • Подбати про своє емоційне здоров’я. Стреси та недосипання (так само як і “пересипання”) прямо впливають на роботу лімфосистеми. Тому що організм реагує на стрес викидом певних гормонів, які сповільнюють багато процесів в організмі, призводять до спазмів. Як наслідок, порушується і робота в лімфатичній системі. У медицині доведено вплив стресів на скупчення зайвої рідини в конкретних зонах нашого тіла. Я знаю: легко сказати “не нервуйтеся”! Дуже складно позбуватися від звички переживати через будь-яку дрібницю. Зведіть до мінімуму ймовірність неприємних ситуацій і користуйтеся кількома методами:
 • Техніки дихання. Наприклад, індійська “через живіт”. При повільному вдиху наповнюємо живіт, потім легені немов від низу до верху. Рахуємо до 5 на вдиху. Видихаємо на 10, повільно. Таке дихання допомагає залучити один з факторів, який впливає на рух лімфи.

Гімнастика на напруження-розслаблення м’язів

При такій варіації гімнастики відбувається ізометричне скорочення м’язів: вони не змінюють довжину, але при цьому стають активними. Такі скорочення-розслаблення допомагають прогнати лімфу від периферії до центру.

Хочу зазначити, що всі перераховані способи для поліпшення відтоку лімфи не повинні сприйматися як лікування будь-яких захворювань. Навпаки: ці методи призначені для профілактики, а також – для поліпшення роботи лімфосистеми!

І ще один нюанс: не варто думати, що досить зробити вранці 60 лімфодренажних поштовхів п’ятами, і можна після цього вважати, що місія з налагодження роботи лімфосистеми виконана. Ні! Потрібен комплексний і регулярний підхід, якщо ви хочете видимого результату, який не тільки буде помітний за зовнішніми змінами, але і стане відчуватися в організмі.

Пропонуємо наш варіант “лімфодренажного режиму дня”:

– зранку після пробудження – поштовхи ногами за Мікуліном

– розтирання у ванній щіткою, контрастний душ

– потім випити склянку теплої води

– чергуємо гімнастичні вправи протягом робочого дня (невидима гімнастика, “Кішечка”, лімфодренажні поштовхи, “Вібрація”, ходьба на сідницях).

– під час ранкового і вечірнього вмивання – лімфодренажний масаж обличчя. Плюс вдень – вправи для шиї.

І тільки такий підхід може принести через кілька місяців результат, який тішить і дивує

Бажаємо і вам успіхів! Адже повноцінна робота лімфатичної системи – це здоров’я, молодість, краса шкіри, ясний погляд, низька стомлюваність і гарне самопочуття до самого вечора.

Фото: freepik.com

Оцініть статтю
Тутка
Найдієвіші способи прискорити потік лімфи в організмі
10 батьківських помилок, які руйнують дитячий сон