in ,

Чому болить шия: 5 причин

Больові відчуття в зоні шиї можуть мати серйозні причини

Біль у шиї — це не тільки дискомфорт, больові відчуття в даній ділянці можуть свідчити про наявність серйозного захворювання. Які ознаки вкажуть на проблему і що при цьому рекомендується робити.

Коли біль в ділянці шиї може бути небезпечною? Науці відомі три головних симптоми. Якщо ви відчуваєте, як десь в шиї відчуваються поколювання, пострілювання, простріли, судоми — вірогідно, нічого серйозного у вас немає. Тільки 1% болей в шиї бувають спровоковані дійсно серйозними проблемами. І, що характерно, небезпечні недуги не заявлять про себе відкрито.

шиї

Болі в шиї: причини і профілактика

Коли біль в ділянці шиї справді небезпечна

Больові відчуття в зоні шиї можуть бути ознакою аутоімунного захворювання, злоякісних новоутворень, запальних процесів, защемлення нерва, недуг, пов’язаних з кровоносними судинами, пошкодження спинного мозку.

Читайте також: Імунна гімнастика: 3 вправи для підтримки здоров’я і профілактики вірусних захворювань

Які три ключових симптоми можуть на це вказувати:

1. Відчуття дискомфорту або больові відчуття в зоні шиї не проходять протягом як мінімум кількох днів.

2. Дискомфорт наростає.

3. Присутній хоча б 1 «важливий фактор»:

 • вікова група старша 55 або молодша 20 років;
 • наростаюче хворобливе відчуття при постукуванні;
 • лихоманка, нудота, загальне нездужання;
 • втрата ваги;
 • систематичні головні болі;
 • скутість в елементарних рухах;
 • оніміння, поколювання, слабкість у верхніх або нижніх кінцівках

Якщо ви відзначаєте у себе всі 3 вищеназвані пункти, радимо якнайскоріше записатися на прийом до свого терапевта. Фахівець призначить здачу аналізів і, ймовірно, випише скерування до профільних спеціалістів для встановлення точного діагнозу.

Інша очевидна ситуація, коли біль не можна ігнорувати: якщо людина потрапила в ДТП, впала з велосипеда, лиж, сноуборду або була травмована іншим способом і різкі болі в ділянці шиї з’явилися безпосередньо після цієї події.

шиї

Чому болить шия

Шия сама по собі тонка й гнучка, вона утримує вагому голову, яка може крутитися вправо-вліво, порушуючи рівновагу. У деяких випадках навантаження наростає і виникають больові відчуття. Але є й інші чинники.

М’язове напруження

З останнім знайомі ті, хто багато просиджує за комп’ютером і столом. Сидячи, ми подаємося вперед, просуваючи голову за межі плечового пояса. Щоб зуміти втримати її в даному антифізіологічному положенні, м’язи напружуються. Якщо це триває досить довго, шия починає боліти.

Згодом м’язи звикають до неправильного положення і їх стає важко розслабити. Тому болі стають систематичними.

Зношеність суглобів

Шийні суглоби, як і всі інші, зношуються з віком. Еластичні хрящі між ними, які забезпечують амортизацію при навантаженнях і м’які повороти, — стоншуються і руйнуються.

Через стоншення хрящів суглоби, рухаючись, труться один об одного. Це провокує відчуття скутості та хворобливості.

Хлистові травми

Що це таке? Уявіть, що ви їдете в маршрутці, і раптом вона різко гальмує. Ваша голова за інерцією продовжує рухатися вперед, а потім відкидається назад і знову вперед.

М’язи при цьому різко розтягуються, виникають мікророзриви. Це і називається хлистовою травмою.

Запалення м’язів

Протяги, відкрита шия взимку — все це може стати причиною запалення. Шийні м’язи можуть запалитися на тлі інфекції, наприклад, ГРВІ, грипу. Найчастіше міозит (запалення) не є небезпечним і через кілька днів проходить.

Запалення лімфатичних вузлів

В цьому випадку болить не саме шия, а скупчення лімфатичних клітин. Збільшені лімфовузли — симптом того, що організм бореться з інфекцією, локалізованою в зоні шиї та голови.

Це зазвичай спостерігається при застудних захворюваннях (грипі, ГРВІ, інфекціях вуха). Іноді причиною запалення шийних лімфовузлів може виступати прогресуючий карієс, кір на ранніх стадіях, ослаблення імунітету.

Виявити причину здатен лише кваліфікований лікар.

Що робити, якщо болить шия

Левова частка проблем з шиєю пов’язана з м’язовими болями зі зношеними суглобами. В такому випадку спеціального лікування не вимагається. Дискомфорт проходить через декілька днів.

Полегшувати біль можна таким чином:

 • Прийняти знеболювальний засіб.
 • Прикласти до шиї загорнутий в рушник пакет з льодом або замороженими продуктами. Практикувати холод можна в перші 2-3 дні болей.
 • Якщо проблема не зникла через 2-3 дні, полегшить стан вологе тепло: гарячий душ або змочений в гарячій воді рушник, який прикладають до шиї.
 • Вправи для м’якого розтягування м’язів шиї і активізації кровообігу. Увага! Навантаження вкрай не рекомендовані при гострому болю або ймовірності захворювання шийного відділу хребта (защемлення нерва, грижа).

Профілактика допоможе запобігти болю в шиї. Ось корисні поради.

 • Контролюйте поставу.
 • Якщо ви багато працюєте за комп’ютером або подорожуєте в сидячому положенні, використовуйте моменти, щоб вставати, рухатися, розминати плечі і витягувати шию.
 • Встановіть правильну висоту столу та стільця, монітора та клавіатури. Екран ідеально повинен розташовуватися на рівні очей, а коліна — трохи нижче стегон. Клавіатура повинна знаходитися на поверхні столу так, щоб було зручно працювати на ній, закріпивши лікті на підлокітниках.
 • Припиніть під час телефонної розмови утримувати телефон між вухом і плечем. Коли руки зайняті, практикуйте гарнітуру, гучний зв’язок.
 • Киньте палити. Куріння шкодить годує м’язи кровоносних судинах і хрящової тканини.
 • Не носіть сумки з великою вагою через плече.
 • Спіть в такому положенні, щоб голова і шия розташовувалися на одній лінії з тулубом. Найкращий варіант — спати на спині, підклавши під шию валик, а під стегна — плоску подушку.
 • Зверніть увагу на свій раціон. Здорове харчування забезпечить здоров’я м’язів і суглобів.
 • Уникайте протягів і травм.

Фото з відкритих джерел
За матеріалами

13 звичок мільйонерів, які всього досягли самі

18 тварин, зовнішність яких немов кричить про те, що вони не з нашої планети