Чому багатії багатіють, а бідні мусять ледь животіти?

Людство давно шукає відповідь на запитання, чому багаті багатіють, а бідні — біднішають. Вперше саме так його сформулювали ще в Англії в 1821 році. Пізніше знаменитий соціолог Роберт Мертон охрестив це явище ефектом Матея, згадавши цитату з Євангелія від Матея: «…Бо кожному, хто має, дасться йому, хто ж не має, забереться від нього і те, що має».

Тутка знайшов в мережі одну з найпростіших і наочних ілюстрацій цієї проблеми та вирішив вивчити причини виникнення прірви між багатими й бідними з усіх боків. Як бонус вкінці на вас чекає кілька порад про те, як покращити своє матеріальне становище.

Вир можливостей

Якщо уявити наш соціум як вир, а людей — як кульки, які в ньому крутяться, то ми побачимо, що кульки, які опинилися нагорі, можуть котитися з невеликою швидкістю і не падати. Однак чим нижче ми спускаємося по виру, тим швидше треба крутитися кульці, щоб просто не скотитися вниз, — годі вже думати про те, щоб піднятися наверх.

1. У багатих більше перспектив

багаті

Найперше люди із забезпечених сімей мають доступ до кращої освіти, медицини та якісного харчування. Коли ти здоровий, ситий і світ навколо повен можливостей, нестрашно ризикувати та вигадувати щось нове.

Слова Стіва Джобса «Будьте голодними, будьте безрозсудними», звернені до студентів Стенфордського університету у 2011 році, надихнули мільйони людей. Кількома роками пізніше засновник Facebook Марк Цукерберг виступав перед студентами Гарварду, і його промова була не такою романтичною. Він нагадав аудиторії, як їм усім пощастило опинитися там, де вони знаходяться.

«Ми всі знаємо, що досягли успіху не тільки тому, що у нас була гарна ідея, не лише тому, що ми багато працювали. Ми досягли успіху ще й тому, що нам пощастило. Якби я мав забезпечувати свою сім’ю, замість того щоб присвячувати весь свій час програмуванню, все могло бути інакше. Якби я не був упевненим в тому, що зі мною все буде добре, навіть якщо Facebook провалиться, я не стояв би тут зараз. Будемо чесними, ми всі знаємо, як нам пощастило».

Марк Цукерберг

2. Багатим помилки нічим не загрожують, для бідних же вони можуть стати фатальними

Якщо кулька у верхній частині виру сповільниться або навіть зупиниться, вона не впаде. Кулькам внизу будь-яка помилка дорого коштує: вони миттю опиняються на дні. Дійсно, у забезпечених людей є так звана подушка безпеки на випадок неприємностей.

Крім того, їх витрати приносять бонуси у вигляді великих знижок для постійних покупців, золотих карток з фінансовими привілеями. У бідних людей кожна копійка порахована, а навколо стільки спокус.

Згадаймо піраміду потреб Маслоу: людина, задовольнивши фізіологічні потреби (їжа, вода, сон), потребує чогось більшого, наприклад поваги. Потреби з’являються, а кошти — ні. Люди втомлюються бути бідними та хочуть перепочинку.

У підсумку до постійних фінансових труднощів у багатьох сім’ях додаються кредити. Так звана боргова яма виникає тоді, коли виплати по заборгованості перевищують 30% доходу. Це призводить до нових боргів і ще більшої бідності.

Читайте також: 8 класних психологічних трюків, як можна зчитати думку іншої людини

3. Багаті працюють менше, але отримують більше

багаті

Люди з багатих сімей можуть докладати надмірних зусиль і процвітати в житті. Якщо вони зроблять хоч щось, це дасть максимальний результат. Переваги забезпечених: можливість вчитися, відсутність стресів, сили та час на творчість. Не дивно, що в списку Forbes «400 найбагатших американців» 60% учасників рейтингу виявилися вихідцями із забезпечених сімей.

Що заважає розвиватися бідним? Це відсутність грошей і пов’язані з ним постійні турботи про побутові питання: оплата рахунків, турбота про близьких, пошук способів заощадити. У бідних немає часу займатися творчістю, тому що вони витрачають всю енергію тільки на те, щоб не скотитися донизу у вирі можливостей.

Саме тому багатство ніби притягує ще більше успіху. Подорожі, цікава робота, нові знайомства — все це дається легко і невимушено. Бідні ж змушені працювати, щоб вилізти нагору з замкненого кола «дім — робота — дім», але це лише дає їм змогу не впасти ще нижче.

4. Життєві обставини набагато сильніше б’ють по бідних, ніж по багатих

багаті

Звичайно, все це не означає, що багаті застраховані від проблем. Сумні, а часом і трагічні події трапляються з усіма. Найгрізніший ворог, перед яким рівні та багаті, і бідні, — це хвороба. Однак і тут менш забезпеченим людям приходиться набагато важче.

Часто відомі та багаті люди, які борються з важкими захворюваннями, жертвують значні суми благодійним організаціям. Серед них Шерон Стоун, Бен Стіллер, Леді Гага, Г’ю Джекман. Зустрівшись з недугою, вони усвідомили, наскільки важче було б боротися, якби у них не було коштів на кращий медичний догляд.

Попри те, що вир можливостей ілюструє невтішні перспективи для менш забезпечених верств населення, історія знає чимало прикладів того, як «кульки» з самого дна злітали завдяки своєму таланту і наполегливості. Можливо, комусь і легше дається успіх, але це зовсім не привід відмовлятися від мрії.

Бонус: як почати краще жити вже зараз

  • Працюйте не 12 годин, а головою. Якщо ви працюєте на межі можливостей і не одержуєте ніякої віддачі, подумайте, в чому проблема. Можливо, вам давно час змінити місце роботи. Залишати «зону комфорту» страшно, але потрібно, якщо ви хочете змін.
  • Шукайте можливості там, де вони є. Буває, що людина тієї чи іншої професії не може забезпечити своє професійне зростання в тому регіоні, де вона знаходиться, та й в загальному відчуває себе не на своєму місці. Іноді переїзд може суттєво змінити життя на краще.
  • Завжди вчіться. Знання та навички допоможуть стати кращим професіоналом і заробляти більше грошей або взагалі змінити професію, якщо вона перестала влаштовувати. В освіту (наприклад, вивчення мов) варто вкладати кошти та вільний час. Це завжди приносить дохід.
  • Підвищуйте фінансову грамотність. Не беріть участі в фінансових авантюрах, які обіцяють легкий заробіток, не беріть кредити під високі відсотки. Замість цього контролюйте свої витрати, щоб розуміти, куди витрачаються гроші. І навіть мінімальну накопичену суму краще інвестувати: наприклад, покласти на депозитний рахунок в банку, з якого ви будете отримувати відсотки.
ТУТКА - Відпочивай корисно
Чому багатії багатіють, а бідні мусять ледь животіти?