9 речей, які стануться з організмом, якщо щодня виконувати “Комплекс вітання сонця”

Комплекс вітання сонця” чи на санскриті “сур’я-намаскара” – це комплекс із 12 асан, послідовне виконання яких веде за собою відповідне число позитивних змін у здоров’ї. До прикладу, перевернуті пози, як от “поза собаки обличчям донизу” покращує кровообіг. Вона – універсальна вправа, яка виконується без жодного додаткового інвентарю та яку кожен, незалежно від віку чи спортивної форми, здатен виконати. І хоча довкола йоги ходять легенди, нині з нею пов’язують щораз більше наукових відкриттів.

Нас так зацікавив оцей “Комплекс вітання сонця”, що ми не змогли пройти повз і зібрали 9 моментів його очевидної користі для нашого фізичного та психічного здоров’я.

1. За 30 хвилин спалюється 400+ калорій

Комплекс вітання сонця – це почергове виконання 12 асан, що і є одним циклом. За одне коло “вітання”, за швидкого його виконання, спалюється до 13,90 калорій, а за часом вона займає від 30 секунд до 1 хвилини. Отож за 30 кіл і за 30 хвилин ви спалите 417 калорій.

Звісно, така кількість повторень досягається з часом та практикою. Якщо ви лише починаєте займатися – починайте з
повільного темпу. Але не засмучуйтеся: користь для здоров’я буде і за повільного виконання асан.

2. Комплекс асан – це тренування для всього тіла, він сприяє росту м’язів та гнучкості

асан

Його можна виконувати як швидко, так і повільно. За активного виконання він стає кардіотренуванням з середньою інтенсивністю – це краще, аніж ходьба та легше, ніж біг. В роботу залучені усі найбільші групи м’язів, всі м’язи працюють та спалюються жирові відкладення.

Досі докладно не вивчено, як м’язи змінюються під впливом комплексу вітання сонця, та не хвилюйтеся: він “прокачує” увесь
організм, сприяє гарному розтягненню тіла та суглобів.

3. “Комплекс вітання сонця” регулює перетравлювання їжі та метаболізм

асан

Певні пози комплексу, які ми подамо наприкінці статті, стискають та розтягують життєво важливі внутрішні органи. Якщо виконати їх вранці на голодний шлунок, покращуються загальні травні процеси, тіло очищується від токсинів.

Комплекс вітання сонця – чергування спокійних, виважених асан, якщо практикувати їх регулярно, покращує метаболізм. А якщо ви, разом із тренуваннями, вживаєте ще й здорову їжу, втрачаються зайві кілограми, а організм швидше засвоює поживні речовини.

Читайте також: 8 поз індійської йоги, після яких ви заснете, мов немовля

4. Покращується робота щитоподібної залози та інших гормонів

Як свідчать наукові дослідження, регулярне виконання комплексу вітання сонця зарадить при порушенні функцій щитоподібної залози (одна з асан опрацьовує саме її). А ще тренування внормовує рівень інсуліну в тілі, особливо в тих людей, хто має діабет II типу, керує іншими гормонами в тілі, а в жінок регулює також менструальний цикл.

5. Поліпшується здоров’я серця та психічне здоров’я

асан

Практикування комплексу вітання сонця регулярно підвищує рівень корисного холестерину, — так нас запевняють лікарі. І ще науковці дослідили, що навіть не надто інтенсивні варіанти виконання асан, які геть не спалюють калорій, покращують функцію серцево-судинної системи.

Та не лише комплекс вправ вітання сонця чи звичайні вправи з йоги, а й кожне фізичне тренування покращує здоров’я серця. Тож завжди, коли лише можете, залишайтеся в русі, наскільки вам це дозволяє здоров’я та спосіб життя.

6. Може виконуватися в будь-якому віці, в простішій чи складнішій формах

У своїй повній формі комплекс привітання сонця – це повноцінне тренування. Для осіб старшого віку воно видозмінюється та
виконується у спрощеній формі, як і для людей з проблемами зі здоров’ям чи фізичною неповносправністю. Якщо калорій багато не піде, користь для загального стану організму буде однозначна.

7. Регулярне виконання комплексу привітання сонця укріплює імунітет

Йогу вважають корисною також для укріплення імунітету, що особливо актуально в сучасному світі. Регулярне виконання вправ із комплексу привітання сонця укріплює захисні сили організму, робить нас здоровішими зсередини. Особливо цьому сприяє пранаяма – дихальна гімнастика, котра супроводжує комплекс та доповнює його.

8. “Перевернуті пози” сприяють гарному нічному відпочинку та духовній рівновазі

У дослідженні, за яким спостерігали вчені, одним жінкам запропонували виконувати вправи з йоги (в тому числі і “комплекс
вітання сонця”, а іншим – займатися аеробікою. І всіх здивував той факт, що “перевернуті” вправи йоги, а особливо ті, де голова перебуває нижче, аніж таз, сприяли покращенню сну в учасниць експерименту. Було доведено, що ці асани сприяють додатковому припливу крові до мозку – саме завдяки цьому покращується сон та духовне здоров’я.

9. Покращується загальний стан організму та рівень енергії

Практикування «Комплексу вітання сонця» впливає на усі сфери нашого життя, покращує фізичне та психологічне самопочуття. Наукою доведено, що він знижує стрес та вплив стресових чинників на вас. Ми єднаємося з енергією світу, Землі, від чого стаємо ще більше спокійними та врівноваженими.

10. Техніка виконання «Комплексу вітання сонця»

На картинці вище зображено техніка виконання 12 асан комплексу, зліва-направо зверху-донизу.

1. Пранамасана («поза того, хто молиться»). Випряміться, ноги на невеликій відстані одна від одної. Складіть руки в молитовному жесті (індійською намасте – прим. перекл. Тутка) та нахиліть голову. Вдих та видих спокійний.

2. Гаста Уттанасана (стоячі нахиляння назад). Глибоко вдихнувши, закладіть руки за голову, вуха мають опинитися між руками. Нахиліть тіло назад та втягніть живіт. Затримайтеся в цій позиції на 10-15 секунд.

3. Падагастанасана (нахиляння вперед). Вдихніть повітря й нахиліться вперед, витягуючи хребет. Доторкніться пальцями рук до пальців ніг, а якщо можете – то і нижче до підлоги, долонями обіпріться об підлогу, коліна не згинаючи. Затримайтеся в позиції настільки, наскільки зможете – не згинаючи колін.

4. Ашва Санчаланасана («поза вершника»). Вдихніть, лівою ногою зробіть крок назад, руками спираючись об підлогу. Пальцями ніг та колінами обіпріться об підлогу, і одночасно зігніть праве коліно, верхня частина тіла випрямлена. Праве коліно має знаходитися між руками. Поглядом ковзніть угору, видихаючи, до сонця.

5. Кумбхаканасана (поза планки). Вдихніть та поверніть праву ногу в початкове положення, ліву з’єднайте з правою, пальцями опирайтесь об підлогу. Руки міцно притискаються до підлоги, спина та таз дещо прогинаються до землі. Видихаємо.

6. Аштанга Намаскара («поза гусениці»). Вдихніть, опустіть коліна до підлоги, плечі нахиліть. Видихніть та доторкніться до підлоги грудьми, як і підборіддям. Живіт та м’язи кору втягніть, щоб ви не доторкалися ними до підлоги.

7. Бхунджанганасана («поза кобри»). Вдихаючи, рухайтеся вперед, витягуючи спочатку живіт, а вже потім руки. Животом
притисніться до підлоги, голову прогніть назад. Пам’ятайте – не опускайте плечей донизу.

8. Парватасана («поза собаки, мордою донизу» чи «поза гори»). Видихніть та підійміть таз угору. Ноги та руки мають сформувати трикутник, голову опускаємо донизу між руками.

9. Ашва Санчаланасана («поза вершника»). Повністю віддзеркалюємо пункт 4, та попереду вже має знаходитися ліва нога.

10. Повторюємо пункт 3.

11. Затим 2.

12. Завершуємо Пранамасаною.

А ви вже виконували цей комплекс асан? Поділіться враженнями про нього.

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
9 речей, які стануться з організмом, якщо щодня виконувати “Комплекс вітання сонця”