Історія

“Прекрасний пломбір” і не тільки: 7 міфів про СРСР

У СРСР все було не так райдужно, як розповідають

Радянське минуле залишило свій незабутній слід на звичках багатьох поколінь — як тих, хто жив у СРСР, так і тих, хто народився пізніше. Крім поведінкових моментів з покоління в покоління передавалися також і міфи про той період.

Популярні омани про СРСР.

1. Супер-якість радянських товарів.

Черги були характерною рисою часу:

Магазин електроніки:

Існує думка, що в СРСР все було краще — пломбір, надійна техніка та якісні речі. Але офіційні дані стверджують протилежне. Товарів не лише не вистачало, вони були не зовсім добрі. Дійсно вартісними були, наприклад, у швейному виробництві, до 40% товару (максимум 30% поліпшеного і 10% вищої якості). Решта — ширвжиток.

Показовий також рівень браку (дані на 1963 рік): алюмінієвий посуд — 92%, магнітофони — 66%, одяг — 33%.

2. Загальна рівність та відсутність бідності

У СРСР існував розрив у зарплатах у великих та малих містах, між промисловцями та іншими сферами. Частина населення не мала паспортів — понад 100 млн жителів сіл почали отримувати паспорти лише у 70-х.

Колгосп:

Також існувала проблема із розподілом “безкоштовних” ресурсів. Люди роками стояли у черзі на квартири, тоді як у сімей керівників їх могло бути кілька. Самі квартири у власності громадян не були.

3. Високий рівень моральних принципів

“У СРСР сексу не було” — розхожа фраза, знайома багатьом. Насправді у 20-х у радянській країні були доступні та пропагувалися контрацептиви, були дозволені розлучення та аборти. За часів Сталіна “розгул” припинили і право на переривання вагітності повернули лише 1955 року. Обговорювати тему сексу було не прийнято, відзначається також брак засобів запобігання вагітностям.

Радянський контрацептив:

4. Гендерна та національна рівність

Рівність статей у СРСР декларувалося, але не дотримувалося. Відпрацювавши зміну біля верстата, жінка приступала до другої вже вдома. Готувати та прибирати вважалося її обов’язком, що було зображено у літературі та кіно. Працювати при цьому вона мала нарівні з чоловіками.

Жінки працювали на заводах:

За національною ознакою були гоніння — антисемітизм, виселення корінних народів та інші. Зокрема, в 60-80 роки євреїв намагалися не пропускати на математичні факультети престижних інститутів.

5. Найкраща медицина та освіта

Радянська стоматологія:

Масовість не означає якість, і радянська медицина відставала від західної. Процвітали корупція та хамське ставлення до пацієнтів. Освіта була однобокою і не мала відходити від доктрини партії, а генетику свого часу вважали “лженаукою”. Висот СРСР досяг у ядерній та космічній галузі, а гуманітарні науки страждали. Також у період з 1924 по 1956 намагалися запровадити плату за навчання у старшій школі та за вищу освіту.

6. Безпека

Суть цього міфу полягає в тому, що в СРСР майже не повідомляли про злочинність. Не було відкритих статистичних даних, аби люди могли зрозуміти, що насправді коїться в злочинному середовищі. По телевізору іноді з’являлися репортажі з залів суду або сухі зведення про покарання правопорушників, але це був максимум, який міг дозволити собі Союз.

Наприклад, в СРСР не висвітлювали новини про серійних убивць, а їх було чимало — Андрій Чикатило, Микола Джумагалієв, Сергій Ткач; не розповідали також і про підліткові банди, коли зустрічі завершувалися масовими бійками з кастетами та арматурою. Існували навіть об’єднані угрупування, які займалися крадіжками та грабежами — «Білий Хрест», «Банда Бірюкових», «Банда Евстратова» та інші. Часто організаторами таких угрупувань були міліціонери.

За даними статистичної збірки «Злочинність і правопорушення», яка вийшла вже пізніше (1991 р.), у 1970 році в Україні зареєстрували більше мільйона злочинів, а вже у 1983 — два мільйони.

7. Міста-мурашники з “бетонними коробками”

Кінотеатр у Мінську:

Швидке житло, горезвісні “хрущовки” та аналогічні споруди справді були масовим явищем у СРСР. Воно відповідало потребам часу — швидкому зростанню міського населення та індустріалізації. Проте практикувалися й інші стилі, серед яких сталінський ампір. А деякі будівлі радянської будівлі по праву займають місце в історії архітектури, наприклад, харківський Держпром.

Держпром – перший радянський хмарочос:

Вас також може зацікавити:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button