3 простих кроки японської системи Кakebo, яка допоможе накопичити велику суму грошей

Якщо ви відчуваєте, що грошей постійно не вистачає, можливо, вам просто не вистачає грамотної оптимізації витрат. Одну з таких систем оптимізації придумали в Японії. Назву вона отримала Kakebo. Вона полюбилася японцям за простоту і ефективність, і їх досвід вже багато років із задоволенням переймають у всьому світі.

Ми в Тутка вирішили детальніше дізнатися про інструмент, який допоможе легко впорядкувати справи, зрозуміти, куди витікають кошти та як це виправити, більше відкладати й інвестувати.

Що таке Kakebo

Ka-ke-bo – це 3 ієрогліфи, разом вони означають «книга домашньої економії». Систему придумала понад 100 років тому редактор і власниця журналу «Друг жінки» Матоко Хані. Вона спрямована на збільшення накопичень за допомогою невеликих, але регулярних кроків.

Мета — ведення простих наочних таблиць, які допомагають побачити, як ви розподіляєте кошти, чи є в бюджеті фінансові діри, куди непомітно витікають гроші. Ведення бюджету таким чином дуже дисциплінує, позбавляє від шкідливих звичок і допомагає швидше досягти цілей, які ви собі поставили.

Читайте також: 20 яскравих порівнянь, після яких починаєш дивитися на світ трохи по-іншому

Крок №1: Основні принципи

Kakebo

Найперше потрібно завести 2 блокноти.

1. Великий — для планування прибутків, витрат, накопичень.

2. Маленький, який ви завжди носите з собою, щоб записувати щоденні витрати.

У великий записуємо:

  • Прибутки: зарплатня, додаткові кошти, подарунки, повернення боргу тощо. Заносьте записи певного дня, а непередбачені прибутки доповнюйте протягом місяця, наприклад ручкою іншого кольору.
  • Витрати обов’язкові й заздалегідь відомі: квартплата, кредит, стільниковий зв’язок, навчання, великі покупки.
  • Накопичення: сума, яку ви плануєте відкласти в поточному місяці. Рекомендована сума — не менше 10% від загального доходу.
  • «На життя»: сума, яка залишилася після різниці основних витрат і накопичень.
    Це може бути таблиця на місяць або окремі сторінки в блокноті для кожної категорії.

Можна використовувати додаток для смартфону, але записи вручну вважаються більш наочними і зручними.

Крок №2: 4 категорії витрат «на життя»

Kakebo

У маленький блокнот пропонується записувати повсякденні витрати, які потрібно поділити на 4 категорії:

  • побут (харчування, одяг, побутові дрібниці, витрати на дітей);
  • культура (відвідування музеїв, виставок, самоосвіта, книги, тренінги);
  • відпочинок і розваги (ресторани, клуби, квитки, поїздки, зустрічі з друзями);
  • форс-мажор (зазвичай це непередбачені витрати, наприклад лікування, ремонт).

Розділіть ці гроші на 4 частини, виходячи зі зразкових планів. Запишіть суми. Потім кожен день або раз на тиждень записуйте всі витрати, розділяючи їх за категоріями. Зручно робити це, збираючи чеки.

Крок №3: Як заощаджуємо гроші за системою Kakebo окрім запланованих накопичень

Використовуючи систему або окремі її принципи, можна виробити нові звички і заощадити гроші, навіть якщо здається, що заощаджувати вже нічого.

Забирайте в скарбничку:

  • Решту при покупці від круглої суми. Наприклад, ви витратили в магазині 458 гривень. Відкладіть 42 гривні в скарбничку, ніби ви витратили 500.
  • Якщо ви частіше користуєтеся карткою, ніж готівкою, інший принцип округлення можна використовувати і там. Наприклад, у вас на картці залишилося 10 340 гривень. На скарбничку перерахуйте 340 гривень.
  • Розмін великої суми. Наприклад, ви розміняли 1 000 гривень. 100 з них відкладіть.
  • Повернутий борг в розмірі 100%. Якщо ви позичили гроші і змогли без них обходитися, отже, можна відкласти їх всіх до скарбнички.
  • Всі дрібні гроші, які знаходиться у вас в кишені вкінці дня, заощаджуйте до скарбнички. Навіть маленька щоденна сума здатна вирости за місяць до прийнятної, яку можна інвестувати.
  • Гроші, які збираєтеся витратити, поділіть на 4 тижні. Все, що залишається від 7-денного бюджету, вкінці тижня переносьте в накопичення.
  • Придумайте для себе штрафи. Замість того щоб засмучуватися через порушення своїх правил, наприклад пропуску тренування, сварки, невиконання планів, просто заплатіть собі в скарбничку. А потім ці гроші скеруйте на інвестиції.
  • Відкладайте нетермінові покупки на місяць. Якщо через 30 днів вам ще хочеться купити цю річ, отже вона вам дійсно потрібна. Якщо ж ні, відкладіть всю суму, яка була призначена для покупки, або її частину.

Kakebo

Як допомагає система

Kakebo

Одними записами Kakebo не обмежується. Її основні плюси — в наочності, але найголовніше — це ваш аналіз. Вже за підсумками першого місяця ви можете зробити висновки:

  • чи виконаний ваш план за минулий місяць за видатками та накопиченнями;
  • куди ви витрачали гроші і в яких об’ємах. Ви побачите, яка сфера забирає найбільше фінансів, як це скорегувати. А може ви, навпаки, занадто мало собі дозволяєте і частку витрат можна збільшити;
  • можливо, ви витратили менше запланованого — і суму, яка звільнилася, можна пожертвувати на заощадження.

А вам подобається така система Kakebo? Спробуєте застосувати її у своєму житті?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
3 простих кроки японської системи Кakebo, яка допоможе накопичити велику суму грошей