20+ ветеринарів розповіли про помилки, яких припускаються навіть ті, хто дуже любить своїх вихованців

Що вже й казати, господарі домашніх тваринок зазвичай упадають біля них усією душею та хочуть всього найкращого для своїх підопічних. Але як бути, якщо навіть прийшовши в магазин і купивши все спеціально призначене для тварини, можна потрапити в халепу? Як зрозуміти, чи щаслива черепашка? А хом’ячок? І чому кішка вирішила зіпсувати улюблені туфлі гостей, які зайшли на чашку кави?

Тутка відшукав поради досвідчених ветеринарів — вони розповіли про часті помилки тих, хто зважився придбати пухнастого друга або вже давно його має. А в бонусі ми описали історії з приватної практики лікарів.

  • Правда в тому, що навіть «ідеальні» собаки припускаються промахів, системних чи разових. І щоб не псувати стосунки, треба їм ці промахи дозволити. Не «гуляй, тварино, жери голубів зі смітника», а «ну з ким не буває, виплюнь голуба й підемо помиємо рот».
  • Тврини немають абстрактного мислення, і якщо тицьнути носом в туалет навіть через хвилину після сечовипускання, улюбленець не вибудує причинно-наслідкового зв’язку. Тицяючи кошеня або цуценя мордою, ви лише показуєте тварині, що вам не варто довіряти, бо ви проявляєте порожню агресію.
  • Лазерна указка — погана іграшка. Гра з лазером — це полювання на червону крапку. Собака нескінченно полює, але ніколи не доганяє жертву. Вам би таке сподобалося? Це як місяць робити складний проєкт, а в результаті не одержати навіть «дякую». Замовник просто зникає. В нікуди. Зненацька. Деякі собаки настільки несамовито хочуть спіймати цятку, що починають шукати її всюди самостійно. І найменш шкідливе, на що вони починають полювати, — сонячні зайчики. Але на червону крапку набагато більш схожі задні фари автомобілів, до прикладу. Особливо ввечері. Особливо в дощову погоду.
  • Видалення кігтів у кішок — це жорстоко, якщо до цього немає медичних показань. Переживаєте за меблі — не заводьте кішку. Не робіть з кішкою абсолютно непотрібних медичних процедур просто тому, що ви не хочете незручностей.

тварини

  • Мені відомо багато речей, які люди роблять неправильно. Вони часто припускають, що хвороби домашніх тварин подібні до людських і можна почекати день або два, якщо у тварини блювота або діарея. А вкінці кінців приносять до нас зневоднену тварину. Крім того, господарі іноді дають вихованцям безрецептурні ліки або гомеопатію. Собаки та кішки — це не люди, тому «людські» ліки для них — дуже погана ідея. Ще один момент, з яким доводиться стикатися, — це коли люди намагаються самостійно займатися діагностикою, використовуючи Google. Хоча очевидно, якщо у вас немає медичної освіти, ви не можете правильно інтерпретувати матеріали з Інтернету та поставити адекватний діагноз.
  • Не буває вихованців, легких у догляді. Багато хто так думає про хом’яків, але це не так. Навіть якщо ви підете в зоомагазин і купите там всі необхідні атрибути, то навряд чи потрапите в ціль. Наприклад, клітки для хом’яків жахливі. Краще купувати ті, які зроблені для піщанок. Наповнювач для кліток часто роблять з сосни — вона отруйна для хом’яків. Великим тваринам потрібні люди з відповідним способом життя, а маленьким — добре продумані умови.

Читайте також: Світ очима кішки, рибки, павука та папуги: в мережі показали, як різні тварини бачать навколишнє середовище

  • Прошу всіх запам’ятати: зубний камінь у тварин — це не «дурня, яка лише смердить і все, ми на виставки не їздимо». Це — ризик дуже неприємних речей аж до перелому щелепи. «Навіяно» йорком з пародонтитом, над яким ми сьогодні дуже довго працювали.
  • Деякі власники вважають за краще довіритися порадам рекламодавця або інших господарів собак, замість того щоб прислухатися до думки ветеринара. Дуже часто до мене приносять цуценят з гастроентеритом, викликаним «перевіреною» дієтою, яку розхвалювали інші люди.

Це — лише зворотне чхання, хоч і має страшний вигляд. Це не стрес, не судоми, не інсульт, а просто результат подразнення слизової носа. Так, собаки чхають ще й так.

  • Будь ласка, дізнайтеся, яку їжу їсть ваша тварина, перш ніж приносити її додому. Ви не можете годувати кішку собачою їжею, ви не можете годувати кролика їжею для хом’яка, і ви не повинні годувати рептилію або земноводних розфасованою гидотою з магазину. Чим екзотичніша тварина, тим більша ймовірність, що вам доведеться годувати її свіжим, замороженим або живим кормом. Якщо ви не хочете тримати в руках черв’яків, цвіркунів або мертвих мишей, не заводьте тварину, яка їх їсть.
  • Рибки не виростають «до розмірів акваріума». Рибки виростають до розмірів свого виду. Уявіть, що в дитинстві ваші батьки ніколи не купували вам нового взуття, а в 5 років вам прийшлося доношувати крихітні кросівки, які вам купили в 12 місяців. Чи перестануть від цього ноги рости? Ні! Втиснувшись в це взуття, ваші ноги сильно деформуються, що дуже, дуже болісно. Те ж саме відбувається з рибами — це називається затримкою росту.
  • Кролики — страшенно соціальні тварини. Вони потребують компанії. Якщо її немає, будьте готові проводити з кроликом 6+ годин на день, адже їм необхідне спілкування. 80-90% їх раціону має становити сіно. Я втомився від людей, що приходять з кроликами з ожирінням, тому що їм давали тільки калорійний корм і моркву.
  • Заради всього святого, не годуйте собаку їжею зі столу. Один захід неправильної їжі потенційно може викликати панкреатит. Більшість людей думають: «Ми рідко це робимо» — і дають своєму собаці ковбасу під час вечері. Ні, ні й ще раз, ні. Навіть один раз може привести до сумних наслідків.

У переході вам скажуть, що вони не ростуть, і їх можна тримати в банці

тварини

  • Коти не мстять, коли зляться на вас. Кішка не буде справляти нужду на подушку або на одяг через те, що на неї накричали або НЕ погодували. Кішки — істоти звички та полюбляють рутину, щоб почуватися в безпеці. Тому якщо кішка різко змінила свою поведінку, це зазвичай відбувається через одну з двох причин: зміни навколишнього середовища або медичні проблеми. Якщо вдома нічого не змінювалося в останні дні перед подією, краще звернутися до лікаря.
  • Класичне утримання черепах — «під шафою». Коли черепашка живе «десь» у квартирі. Їсть хліб, молочко та моркву. Раз на тиждень плаває в тазику. А панцир регулярно натирають олією — «щоб блищав». Хліб і молоко вкрай шкідливі для черепах. Погано засвоюються, що б’є по шлунку та нирках. Олія забиває пори панцира, порушуючи дихання і синтез вітамінів. А позбавлення водних черепах постійного доступу до води — явна жорстокість. Черепаха завжди повинна жити у великому тераріумі. Вільне життя в будинку протипоказане!
  • Єдина серйозна помилка, яку я спостерігаю найчастіше у власників домашніх тварин, — це надмірна любов. Вона змушує перегодовувати. Надмірна любов скаже не «піддавати ризику» анестезією під час стерилізації, коли тварина молода та здорова, що часто призводить до необхідності оперувати літню тварину. Надмірна любов змушує уникати анестезії при рутинній стоматологічній процедурі, що призводить до захворювань зубів. Надмірна любов змушує відмовлятися від інших основних діагностичних тестів, таких як рентген або аналізи крові, тому що господарі не хочуть бачити, як їхні домашні тварини «страждають». Надмірна любов скаже не приносити вихованця до лікаря для щорічного огляду, тому що він перебуває у стресовому стані в машині.
  • Чи знали ви, що папуга, який розмовляє — це папуга, у якого від самотності поїхав дах? Цим птахам спілкування з родичами життєво необхідне. Якщо ця потреба не реалізована, вони намагаються розмовляти хоч якось, хоч з кимось. Ви ще хочете собі папугу?

тварини

  • У вас є робота, сім’я, друзі — все це допомагає спілкуватися та соціалізуватися. У вашої собаки є тільки ВИ. Можливо, варто проводити з ним понад 5 хвилин в день, щоб він не гавкав і не набридав?
  • Домашні тварини старіють в прискореному темпі — сьогодні їм потрібен один догляд, а завтра — вже інший. До 6 років потрібен огляд раз на рік, а після — вже 2 рази. Краще виявляти проблеми на ранній стадії, щоб потім не платити величезні гроші, якщо вихованець захворіє.
  • Господарям буває складно зрозуміти, що тварині боляче, адже вона інакше реагує на біль. Виття, скиглення, збудження, зализування хворого місця — ось типова поведінка навіть при гострому болю. Ми прирівнюємо стоїцизм, притаманний тваринам, до відсутності проблем, тому що самі поводимося як слабаки. Особливо це викликає проблеми з хронічним болем у тварин, наприклад при артриті. Одна господиня насилу повірила мені, що її лабрадору потрібні ліки, їй здавалося, що він поводиться нормально. Тоді я виписав їй безплатні ліки та попросив простежити за результатом. «Пес знову почав застрибувати в машину сам, я його не впізнаю», — зізналася вона в телефонному дзвінку через тиждень.
  • Кішки насправді одомашнені не до кінця. Вони ближчі до своїх інстинктів, ніж більшість собак, тому їм потрібно давати волю. Сидіння біля вікна, котячі дерева, іграшки — все це допомагає котячим випускати пару. Це позитивно позначається на психічному здоров’ї котиків, робить їх щасливими та врівноваженими.

Бонус: Випадки з практики

тварини

  • О 03:00 ночі прийшла дівчина з коробкою, з якої лунав несамовитий крик. Просила допомогти її коту. Поглянувши на «мученика», я випровадила її з кабінету. Через 20 хвилин у «кота» народилися 2 чудових кошенятка.
  • Я ветеринар, мені привезли собаку з ожирінням і харчовим отруєнням. Господиня — пані, років до 40, мабуть, дітей немає, готує псу відбивні в соусі, сирний крем-суп та інші кулінарні делікатеси. У відповідь на мою пораду посадити собаку на дієту та давати лиш спецкорм вона мені заявила, що каші та овочі він не дуже любить, тому не виходить дієта, а корм їй здається несмачним. Несмачним їй здається корм для собак. Отак.
  • Сидимо вчора на роботі, нудьгуємо. Раптом залітають дівчина та хлопець з криком: «У нас собака в аварію потрапив, допоможіть». За ними, накульгуючи на ліву передню лапу, входить метис лабрадора. Поки ми з дівчиною оглядали собаку, хлопець пішов вибирати йому нашийник, паралельно розмовляючи телефоном. Почула уривок розмови: «Трохи пізніше приїду. Так. Ну не можу ж я людину ось так покинути». Лікар теж це почула, тихесенько запитала у господині собаки: «Це він вас збив, чи що?» Дівчина заперечно похитала головою. Розповіла нам, що він був поруч, коли її собаку збили, на своїй машині довіз їх до клініки, порушивши свої плани. Поки ми розмовляли та панькалися з собакою, хлопець купив нашийник, новий повідець, кілька разів зайшов до нас запитати, чи точно все добре, оплатив ін’єкції та не слухаючи заперечень дівчини, забрав собаку назад до себе в машину.
  • До нас звернувся чоловік з лабрадором зі скаргами, що його пес почав кульгати на задні кінцівки. Після ряду обстежень собаці призначено лікування та до того ж зниження ваги (лабрадор був ну дуже круглим). Господар дуже здивувався:
    – Та він у мене зовсім небагато їсть! Ми його годуємо правильно — дорогим кормом!
    – А скільки ви корму йому даєте?
    – Як зазначено в таблиці.
    – Можливо, вам варто збільшити час прогулянок?
    – Ми гуляємо по 2 години на день.
    – Може, у вас в родині хтось підгодовує собаку? Продукти зі столу йому не дають?
    – Виключено.
    – А як ви йому даєте їжу?
    – Ну як? Як зазвичай! Розтоплюю в мікрохвильовці вершкове масло, заливаю ним сухий корм, а зверху тру сир.
    – …
    – А він по-іншому ці ваші дорогі корми не їсть!

Як ви доглядаєте за своїми тваринами?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
20+ ветеринарів розповіли про помилки, яких припускаються навіть ті, хто дуже любить своїх вихованців